News

Tajemnicze korzyści z przytulania psa, które powinieneś poznać!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki27.11.20237 min.
Tajemnicze korzyści z przytulania psa, które powinieneś poznać!
banner

Przytulanie psa może mieć zaskakująco korzystny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Najnowsze badania pokazują, że interakcje ze zwierzętami zmniejszają stres, poprawiają nastrój i łagodzą uczucie samotności. Nie wszyscy jednak wiedzą, że związek ze zwierzętami może działać terapeutycznie niezależnie od płci.

Kluczowe wnioski:
  • Przytulanie psa poprawia samopoczucie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn
  • Psy równie skutecznie redukują stres studentów obu płci
  • Interakcje ze zwierzętami zwiększają optymizm i poprawiają relacje społeczne
  • Dogoterapia pomaga zmniejszyć uczucie samotności i tęsknoty za domem
  • Kontakt ze zwierzętami pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne

Jak przytulanie psa wpływa na samopoczucie

Kontakt ze zwierzętami, a w szczególności przytulanie psa, może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Zwierzęta działają na nas kojąco, redukując poziom stresu i poprawiając nastrój. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przeprowadzili eksperyment z udziałem studentów. Uczestnicy brali udział w 20-minutowych sesjach z psami, podczas których mogli się z nimi bawić i przytulać. Przed i po sesji wypełniali ankietę dotyczącą ich samopoczucia.

Okazało się, że kontakt z psem znacząco zwiększył dobrostan studentów. Zmniejszyło się uczucie stresu, samotności i tęsknoty za domem. Poprawiły się także relacje społeczne uczestników.

Wpływ pieszczot był porównywalny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kontakt ze zwierzęciem działał terapeutycznie niezależnie od płci. Tym samym obalono mit, że to głównie kobiety czerpią korzyści z obecności pupili.

Dlaczego psy tak pozytywnie wpływają na ludzi

Skąd bierze się tak dobroczynny wpływ psów? Przede wszystkim zwierzęta zaspokajają jedną z podstawowych potrzeb człowieka - potrzebę przynależności i miłości bezwarunkowej. Pupile kochają nas takimi, jakimi jesteśmy, bez oceny i wymagań.

Dodatkowo, głaskanie i przytulanie psa uwalnia w organizmie człowieka hormony szczęścia, takie jak serotonina, endorfina czy oksytocyna. Obniża się poziom kortyzolu - hormonu stresu. Dzięki temu szybko poprawia się nasz nastrój.

W końcu zwierzęta zmuszają nas do aktywności fizycznej - zabawy i spacerów. To także wpływa korzystnie zarówno na nasze ciało, jak i psychikę.

Wpływ płci na skuteczność dogoterapii

Jak wspomniano, badania naukowe wykazały, że płeć nie ma wpływu na skuteczność pozytywnego oddziaływania psów. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety oraz osoby niebinarne odczuwają poprawę samopoczucia dzięki kontaktowi ze zwierzętami.

Profesor John-Tyler Binfet, autor badania, podkreśla jednak, że jest to pierwsze tego typu badanie z podziałem na płeć. We wcześniejszych eksperymentach przeważały kobiety, więc trudno było wyciągnąć obiektywne wnioski.

Teraz udało się potwierdzić skuteczność dogoterapii także w przypadku mężczyzn. Kontakt z psem równie mocno redukuje u nich stres, samotność czy tęsknotę za domem. Poprawiają się także relacje społeczne.

Zdecydowana większość odpowiedzi pokazała, że psy pomogły uczniom poczuć i doświadczyć czegoś pozytywnego, niezależnie od płci - mówi dr Binfet.

Czytaj więcej: Niebywały Import Energi do Polski: Powód - Niższe Ceny za Granicą

Psy redukują stres i samotność studentów

Studenci często zmagają się ze stresem i problemami emocjonalnymi związanymi z nauką, samotnością w nowym otoczeniu czy tęsknotą za domem. Okazuje się, że skutecznym lekarstwem mogą być właśnie zwierzęta.

Sesje z psami przyniosły studentom biorącym udział w badaniu ulgę w tych problemach. Spadł poziom odczuwanego stresu, a wzrósł optymizm i poczucie szczęścia. Studenci czuli się mniej samotni.

Wpływ psów był porównywalny zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy badani studenci odczuli poprawę.

Stres
Samotność
Optymizm
Szczęście

Dogoterapia okazuje się więc świetnym sposobem na wspieranie zdrowia psychicznego młodych ludzi. Daje efekty przy stosunkowo niskich kosztach.

Dogoterapia poprawia nastrój bez względu na płeć

Tajemnicze korzyści z przytulania psa, które powinieneś poznać!

Kluczowym wnioskiem z przytoczonych badań jest fakt, że psy pozytywnie wpływają na samopoczucie osób obu płci. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety odnieśli porównywalne korzyści z kontaktu z czworonogami.

Nie ma znaczenia, czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną - sesje z psami redukują stres, poprawiają nastrój i zwiększają odczucie szczęścia. Zmniejsza się uczucie osamotnienia i tęsknota za domem.

Nawet 20 minut zabawy lub przytulania psa wystarczy, by odczuć wyraźną różnicę. Nie warto więc rezygnować z posiadania zwierząt tylko dlatego, że uważamy je za "damskie". Każdy może czerpać z ich obecności wiele radości.

Przytulanie zwierząt zwiększa optymizm

Jak pokazują badania, interakcje ze zwierzętami - zarówno psami, jak i innymi - zwiększają nasz optymizm i poczucie szczęścia. Poprawia się nastrój, a problemy wydają się mniej dotkliwe.

Kontakt z pupilem uwalnia w mózgu związki, które poprawiają samopoczucie i motywują do działania. To sprawia, że po spotkaniu ze zwierzęciem łatwiej jest się uśmiechnąć i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Dlatego głaskanie ulubieńca może być doskonałą metodą walki z pesymizmem i złym nastrojem. Kilkanaście minut zabawy ze zwierzakiem potrafi zupełnie odmienić nasze samopoczucie.

Zwierzęta polepszają relacje społeczne

Obecność zwierząt, zwłaszcza psów, pozytywnie wpływa także na nasze relacje z innymi ludźmi. Łatwiej nawiązujemy nowe znajomości, rozmawiając na spacerze z właścicielami psów.

Co więcej, nawet podczas krótkich, przypadkowych interakcji z psem na ulicy zaczepiamy się z innymi przechodniami. Komentujemy zachowanie pupila, zagadujemy do właściciela.

Dzieje się tak dlatego, że zwierzęta są uniwersalnym tematem do rozmowy. Stanowią też swoiste "ludzkie" połączenie między rozmawiającymi. Dają asumpt do interakcji.

Warto więc wyprowadzać pupila na spacery nie tylko dla jego dobra, ale także własnego. To okazja do nawiązywania nowych, satysfakcjonujących relacji z ludźmi.

Podsumowanie

Przytulanie psa działa niczym najlepsza terapia - wydatnie zmniejsza stres i samotność, poprawia nastrój i samopoczucie. Co ważne, korzyści te odczuwają na równi kobiety, mężczyźni i osoby niebinarne. Psy po prostu łączą ludzi!

Dlaczego zwierzęta tak pozytywnie na nas wpływają? Po pierwsze, obdarzają nas bezwarunkową miłością. Po drugie, kontakt z nimi pobudza wydzielanie "hormonów szczęścia". Po trzecie, motywują nas do ruchu i aktywności. A to wszystko sprawia, że od razu czujemy się po prostu lepiej.

Obecność psów ułatwia też budowanie relacji z innymi ludźmi. Przytulanie pupila to doskonały nastrój i motywacja do działania. A przecież o to w życiu chodzi - by czerpać z niego jak najwięcej radości. Prawda, przyjacielu?

Jeśli więc kiedykolwiek poczujesz się samotny, smutny lub zestresowany, po prostu przytul psa. On z pewnością Ci pomoże! Poczujesz, że wszystko znowu nabiera barw.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły