News

Największe zużycie wody w domu. Kim jest sprawcą?

Autor Ida Nowak
Ida Nowak14.02.20247 min.
Największe zużycie wody w domu. Kim jest sprawcą?
banner

Zużycie wody w domu to temat, który powinien interesować każdego z nas. Choć na co dzień nie zastanawiamy się nad tym ile wody zużywamy podczas codziennych czynności, to ma ono ogromny wpływ zarówno na nasze domowe budżety, jak i na środowisko naturalne. W artykule przyjrzymy się bliżej, które z typowych domowych urządzeń i czynności zużywają najwięcej wody. Dowiemy się, jak kąpiel w wannie wypada na tle krótkiego prysznica oraz jakich wyborów dokonać przy zakupie nowych sprzętów AGD, aby były one jak najbardziej ekologiczne. To wszystko po to, by móc świadomie ograniczać nasze zużycie wody w domu i chronić zasoby naszej planety.

Spłuczka toaletowa największym źródłem strat wody w domu

Niektóre dane mówią, że aż 30% wody zużywanej w gospodarstwie domowym pochłania właśnie spłuczka toaletowa. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na ten element wyposażenia naszej łazienki. Starsze spłuczki potrafią zużywać nawet 10 litrów wody za jednym pociągnięciem. Tymczasem nowoczesne, dwufunkcyjne modele ograniczają to zużycie do zaledwie 3 litrów. Różnica robi się znacząca, gdy policzymy, że standardowo spłukujemy toaletę średnio 5 razy dziennie na osobę.

Wymiana starej spłuczki na nowoczesną, która umożliwia dawkowanie odpowiedniej ilości wody, to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów zaoszczędzenia wody. Koszt nowego modelu zwraca się bardzo szybko w postaci niższych rachunków. To rozwiązanie warto więc wziąć pod uwagę przy najbliższym remoncie łazienki.

Dobór odpowiedniej spłuczki przynosi wymierne oszczędności

Wybierając nową, oszczędną spłuczkę warto zwrócić uwagę, by posiadała ona funkcję pełnego oraz częściowego spłukania. Taki model pozwoli nam dostosować zużycie wody do potrzeb, oszczędzając ją w sytuacjach, gdy nie jest konieczne jej duże zużycie.

Spłuczki wyposażone w dwa przyciski sprawdzą się szczególnie w domach z dziećmi lub gdy mieszka w nich więcej osób. Pozwalają dopasować ilość zużywanej wody do potrzeb i uniknąć niepotrzebnego marnotrawienia wody.

Kąpiel czy prysznic - co wybierasz?

Kolejnym obszarem, gdzie warto zwrócić uwagę na oszczędzanie wody jest nasza higiena osobista. Tu w grę wchodzą przede wszystkim dwie opcje - kąpiel w wannie lub szybki prysznic.

Zdaniem ekspertów to właśnie długie kąpiele pochłaniają najwięcej wody w domu. Pełna wanna to nawet 300 litrów wody! Tymczasem 5-minutowy prysznic zużywa jej około 60-80 litrów. Różnica jest więc kolosalna. Dlatego, jeśli zależy nam na oszczędnościach, to warto ograniczyć długie kąpiele na rzecz szybkich pryszniców. Raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na relaksującą kąpiel, jednak na co dzień lepiej wybierać prysznic.

Oszczędności dzięki prysznicom

Aby ograniczyć zużycie wody jeszcze bardziej, warto wyposażyć nasz prysznic w perlator, czyli nakładkę na króciec. Dzięki mieszaniu wody z powietrzem pozwala on zmniejszyć przepływ wody nawet o połowę, nie zmieniając przy tym komfortu korzystania z prysznica.

Kolejnym pomysłem jest zainstalowanie w prysznicu ogranicznika przepływu, który pozwoli nam np. ustawić maksymalny czas trwania prysznica. To bardzo skuteczny sposób na ukrócenie zbyt długiego korzystania z prysznica, co przekłada się na mniejsze zużycie wody.

Nowoczesna pralka - mniejsze zużycie wody

Kolejnym sprzętem, który generuje spore zużycie wody w naszych domach, jest oczywiście pralka. Tu także możemy jednak zrobić wiele, aby ograniczyć ilość wody potrzebnej do wyprania naszych ubrań.

Przede wszystkim warto wybrać pralkę wyposażoną w funkcję automatycznego ważenia wsadu. Dzięki temu urządzenie będzie dostosowywać ilość pobieranej wody oraz detergentów do faktycznego załadunku bębna. Pozwoli to uniknąć marnotrawienia wody przy mniejszych wsadach.

W przypadku pralek bez funkcji automatycznego ważenia pamiętajmy, aby za każdym razem dostosowywać program do wielkości wsadu. Pozwoli to zoptymalizować zużycie wody.

Oczywiście najlepszym wyborem będą modele z wbudowanym trybem ECO. Pozwalają one dodatkowo ograniczyć zużycie wody oraz energii elektrycznej podczas prania. Dzięki temu prać będziemy taniej i bardziej ekologicznie.

Zmywarka - wybierz program ECO

Największe zużycie wody w domu. Kim jest sprawcą?

Podobnie jak w przypadku pralek, również przy wyborze zmywarki powinniśmy zwracać uwagę na parametry eksploatacyjne urządzenia. Nowoczesne modele potrafią zużywać zaledwie kilka litrów wody na pełny cykl zmywania.

Szukajmy więc informacji na temat zużycia wody przez interesujący nas model. Im mniejsze, tym lepiej dla naszego portfela i środowiska. Najlepszym wyborem będą urządzenia zużywające poniżej 10 litrów wody na cykl.

Zmywarka a wstępne płukanie naczyń

Częstym błędem, który prowadzi do zwiększonego zużycia wody, jest wstępne płukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Tymczasem nowoczesne urządzenia są w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem zabrudzeń. Dodatkowe płukanie jest więc zbędne i prowadzi jedynie do marnotrawienia wody.

Rezygnując ze zbędnego wstępnego płukania, możemy z łatwością zaoszczędzić kilkanaście litrów wody dziennie. Warto o tym pamiętać i zmienić swoje przyzwyczajenia, jeśli do tej pory stosowaliśmy tę zbędną praktykę.

Nawyki przy myciu zębów i goleniu

Oszczędzanie wody powinno stać się nawykiem także przy codziennych, rutynowych czynnościach. Chodzi tu przede wszystkim o mycie zębów i golenie. W obu przypadkach częstą praktyką jest pozostawianie w tym czasie cały czas odkręconego kranu.

Tymczasem wystarczy odkręcić wodę tylko w momencie, gdy jest nam potrzebna do opłukania szczoteczki, golenia lub spłukania pianki. Resztę czynności możemy wykonywać przy zakręconym kranie. Dzięki temu ograniczymy straty wody.

  • Odkręcaj kran tylko gdy potrzebujesz wody.
  • Po umyciu zębów zakręć kran zanim je wypłuczesz.
  • Gol się na sucho, a kran odkręć tylko na chwilę przy spłukiwaniu brzytwy.

Wprowadzając takie nawyki, możemy z łatwością zmniejszyć zużycie wody w trakcie codziennej rutyny nawet o połowę. W skali roku daje to spore oszczędności.

Oszczędzanie wody chroni zasoby planety

Dlaczego tak ważne jest oszczędzanie wody w domu? Otóż według ekspertów ludzkość zbliża się do momentu wyczerpania dostępnych zasobów wody pitnej. Ograniczone zasoby słodkiej wody to realne zagrożenie dla przyszłych pokoleń.

Dlatego każdy z nas powinien zrobić, co może, aby chronić ten cenny zasób poprzez zmianę przyzwyczajeń i ograniczenie marnotrawstwa. Wbrew pozorom niewielkie, codzienne oszczędności wody suma summarum pozwolą znacząco odciążyć zasoby wody na Ziemi.

146 litrów 85 litrów
Średnie dzienne zużycie wody przez mieszkańca Polski Średnie dzienne zużycie wody przez mieszkańca Danii

Jak pokazują dane w tabeli, przy odrobinie wysiłku i zmianie przyzwyczajeń możemy znacząco zmniejszyć średnie zużycie wody w naszych gospodarstwach domowych. A skoro zdołali to mieszkańcy Danii, z pewnością uda się to również nam! Stosując się do porad zawartych w tym artykule z pewnością uda nam się przybliżyć do poziomu 85 litrów dziennie.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się bliżej tematyce zużycia wody w domu. Okazuje się, że do jej największych „pożeraczy” należą przede wszystkim takie urządzenia, jak toaleta, wanna, prysznic, pralka czy zmywarka. Dzięki wprowadzeniu pewnych zmian w naszych nawykach oraz wyborze odpowiednich, nowoczesnych sprzętów, możemy jednak znacząco zmniejszyć zużycie wody w naszym gospodarstwie domowym. A to z kolei pozwoli obniżyć rachunki za wodę i kanalizację, a także, co najważniejsze, odciążyć zasoby wody na Ziemi.

Podstawą jest przeanalizowanie własnych przyzwyczajeń i zastąpienie marnotrawnych nawyków takimi, które pomogą nam oszczędzać wodę na co dzień. Warto też pomyśleć o wymianie przestarzałych sprzętów AGD na nowoczesne modele wyposażone w rozwiązania zmniejszające zużycie wody, jak np. programy ECO.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
  2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Zachód zaostrza sankcje dotyczące rosyjskiej ropy - dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie
  5. Szymański odkrywa prawdę: Fotowoltaika w kontrowersyjnym świetle - zaskakujące ujawnienia!
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Umowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.
NewsUmowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.

Nadmiar energii z OZE to problem, z którym mierzą się sieci elektroenergetyczne. Poznaj umowy ograniczające zdolności produkcyjne - innowacyjne rozwiązanie stosowane w Holandii, które pozwala efektywnie zarządzać nadwyżką energii odnawialnej.

Spadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023
NewsSpadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023

Liczba nowych prosumentów w Polsce w 2023 r. spadła aż o połowę w porównaniu do rekordowego roku 2022. Dowiedz się, jakie były przyczyny tego niespodziewanego spowolnienia rynku mikroinstalacji OZE oraz prognozy na przyszłość