Budownictwo

Ceny styropianu za metr kwadratowy - aktualne ceny styropianu

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński16.01.20247 min.
Ceny styropianu za metr kwadratowy - aktualne ceny styropianu
banner

Styropian cena za m2 to jeden z kluczowych czynników przy wyborze materiałów do ocieplenia budynku. W 2023 roku obserwujemy znaczące wzrosty cen styropianu, co ma związek z rosnącymi kosztami produkcji oraz transportu. W niniejszym artykule przedstawiamy aktualne ceny różnych rodzajów styropianu w przeliczeniu na metr kwadratowy. Porównujemy ceny w hurowniach, marketach budowlanych oraz sklepach internetowych. Przeanalizujemy także prognozy na najbliższe miesiące dotyczące opłacalności zakupu styropianu.

Kluczowe wnioski:
  • Ceny styropianu wzrosły średnio o ok 30-40% w porównaniu do zeszłego roku
  • Najtańszy pozostaje styropian EPS 70-040 do warstw ociepleniowych
  • Warto kupować styropian w hurcie, bo hurtownie oferują znaczne rabaty przy zakupie paletowym
  • Styropian grafitowy i fundamentowy należą do najdroższych i ich ceny wciąż rosną
  • Według analityków trend wzrostowy utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy

Jakie są ceny styropianu za m2 w 2023 roku

Ceny styropianu w 2023 roku znacząco wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku. Średni wzrost cen sięga nawet 40%. Jest to spowodowane rosnącymi kosztami produkcji oraz transportu materiałów budowlanych.

Aktualnie za 1 m2 popularnego styropianu EPS 70-040 trzeba zapłacić ok. 60-70 zł. Jeszcze w 2022 roku podobna płyta kosztowała około 45-55 zł. Oznacza to wzrost średnio o 30-40%.

Droższy jest styropian grafitowy, który charakteryzuje się lepszymi parametrami izolacyjnymi. Tutaj ceny wynoszą już ok. 90-110 zł za m2. Rok temu było to 70-90 zł.

Prognozy cen styropianu na najbliższe miesiące

Według analityków trend wzrostowy cen styropianu utrzyma się jeszcze przez najbliższe miesiące. Spowodowane jest to między innymi niedoborami surowców, a także wysokimi cenami energii.

Eksperci przewidują, że w okresie wiosenno-letnim ceny mogą jeszcze wzrosnąć o 10-20%. Warto więc rozważyć zakup styropianu już teraz, jeśli planujemy remont czy budowę domu.

Ile kosztuje styropian grafitowy za metr kwadratowy

Styropian grafitowy należy obecnie do najdroższych materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku. Charakteryzuje się lepszymi parametrami izolacyjności niż zwykły biały styropian. Stosowany jest przede wszystkim jako izolacja termiczna ścian zewnętrznych i fundamentów.

Ceny styropianu grafitowego za 1 m2 waha się obecnie w widełkach 90-120 zł. Są to znacząco wyższe kwoty niż przed rokiem, kiedy styropian grafitowy kosztował ok 70-100 zł.

Gdzie kupić najtaniej styropian grafitowy

Aby nieco obniżyć cenę styropianu grafitowego, warto zakupić go bezpośrednio w hurtowni lub sklepie internetowym. Pozwoli to zaoszczędzić kilkanaście złotych na każdym metrze kwadratowym w porównaniu do cen w typowych sklepach budowlanych.

Kupując paletowo można też próbować negocjować rabaty. Niektóre hurtownie oferują wówczas styropian grafitowy już za ok. 80-100 zł za m2.

Styropian grafitowy ze względu na lepszą izolacyjność pozwala zmniejszyć grubość warstwy izolacji nawet o 2-3 cm. Dlatego pomimo wyższej ceny, może być bardziej opłacalny przy docieplaniu budynków.

Podsumowując, szukając oszczędności przy zakupie styropianu grafitowego, warto kupować go paletowo w hurcie lub przez internet.

Czytaj więcej: Ocieplenie domu - ile to kosztuje?

Styropian fasadowy tanio - gdzie kupić najtaniej

Ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych, wielu inwestorów szuka oszczędności przy zakupie styropianu fasadowego. Gdzie można aktualnie kupić najtaniej styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych budynku?

Najtańsze płyty styropianowe do ocieplenia elewacji można znaleźć w hurtowniach budowlanych, gdzie cena jest średnio o 10-20% niższa niż w typowym markecie czy sklepie.

Rodzaj styropianu fasadowego EPS Cena hurtowa za m2 Cena detaliczna za m2
EPS 70 038 Fasada 62 zł 74 zł
EPS 70 040 Fasada 64 zł 78 zł

Różnica wynika głównie z tego, że hurtownie sprzedają materiały budowlane bezpośrednio firmom czy ekipom wykonawczym. Nie ponoszą więc dodatkowych kosztów obsługi klienta indywidualnego.

Dodatkowo przy zakupie paletowym można negocjować rabaty, dzięki czemu styropian fasadowy w hurcie jest tańszy nawet o 30-40%!

Najtańsze płyty styropianowe do ocieplenia domu

Ceny styropianu za metr kwadratowy - aktualne ceny styropianu

Poszukując oszczędności przy ocieplaniu domu, najlepiej wybrać najtańsze płyty styropianowe, które spełnią swoją funkcję izolacyjną. Jaki styropian będzie optymalnym wyborem?

Do ocieplenia ścian zewnętrznych najczęściej wybierany jest styropian fasadowy EPS 70-038 lub EPS 70-040. Koszt 1 m2 takiego styropianu to obecnie ok. 60-75 zł. Niewiele droższy jest styropianu dachowy czy podłogowy (około 70-85 zł).

Zdecydowanie najtańszy pozostaje eps 70-040 w cenie już od 50 zł za m2. Jest on powszechnie stosowany jako wypełnienie między krokwiami przy ocieplaniu poddaszy. Może być także dobrym i niedrogim materiałem izolacyjnym przy fundamentach czy ścianach piwnic.

Gdzie szukać promocji na styropian do ocieplenia?

Aby dodatkowo zaoszczędzić, warto regularnie sprawdzać promocje i wyprzedaże styropianu w marketach i sklepach budowlanych. Często pojawiają się tam atrakcyjne obniżki sięgające nawet 30-40%. Okazje promocyjne na styropian warto wypatrywać zwłaszcza w okresach posezonowych (wiosną i jesienią).

Ceny płyt styropianowych eps 70-040 w hurtowniach

EPS 70-040 należy do najpopularniejszych i najtańszych styropianów budowlanych. Charakteryzuje się przeciętnymi parametrami izolacyjności i wytrzymałości, przy stosunkowo niskiej cenie.

Jak kształtują się obecnie ceny płyt styropianowych EPS 70-040 w hurcie? Sprawdzamy na podstawie ofert wybranych hurtowni budowlanych.

Nazwa produktu Cena brutto za m2 Grubość płyty
Styropian EPS 70-040 54 zł 10 cm
Styropian EPS 70-040 50 zł 5 cm
Styropian EPS 70-040 62 zł 15 cm

Jak widać na powyższym zestawieniu, im grubsza płyta EPS 70-040, tym cena za m2 rośnie. Przy zakupie paletowym w dobrych hurtowniach, styropian ten kosztuje już od 50 zł brutto. Dla porównania w sklepach detalicznych za podobny styropian trzeba zapłacić ok 70-80 zł za m2.

Gdzie kupić najtaniej styropian fundamentowy fs20

Styropian fundamentowy FS20 należy do droższych i mocniejszych styropianów budowlanych. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie, co predysponuje go do stosowania w fundamentach, piwnicach czy garażach.

Ze względu na rosnące ceny surowców, koszt zakupu 1 m2 styropianu fs20 wzrósł w ostatnim czasie z ok. 100 zł do nawet 120-140 zł. Gdzie zatem kupimy go aktualnie najtaniej?

Najkorzystniej jest kupować styropian fundamentowy fs20 bezpośrednio w dobrych hurtowniach budowlanych. Ceny hurtowe są średnio o 20-30 zł na m2 niższe niż w typowych sklepach.

Dodatkowo przy zakupie paletowym istnieje możliwość uzyskania rabatu. W ten sposób udaje się obniżyć cenę styropianu fs20 nawet do 110-120 zł brutto za m2.

Podsumowując, szukając oszczędności na zakupie droższego styropianu fundamentowego, najlepiej kupować go bezpośrednio w hurcie. Pozwoli to zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na każdym metrze kwadratowym.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się aktualnym cenom różnych rodzajów styropianu w przeliczeniu na metr kwadratowy. Jak wynika z analizy, w 2023 roku mamy do czynienia ze znaczącym wzrostem cen płyt styropianowych, sięgającym nawet 40% rok do roku. Styropian 70-040 podrożał z ok. 50 zł za m2 do ponad 60 zł. Droższy styropian grafitowy kosztuje już ok. 100-120 zł. Trend wzrostowy utrzyma się prawdopodobnie w najbliższych miesiącach.

Przyjrzieliśmy się również cenom styropianu w hurcie i detalu. Okazuje się, że hurtownie oferują zazwyczaj o 10-30% niższe ceny niż typowe sklepy budowlane. Dodatkowe rabaty przy zakupie paletowym pozwalają zaoszczędzić nawet 40-50 zł na każdym metrze styropianu.

Artykuł pokazuje także, że mimo podwyżek, wciąż można znaleźć relatywnie tanie płyty styropianowe np. EPS 70-040, który nadal kosztuje poniżej 70 zł za m2. Szukając okazji, warto także wypatrywać promocji styropianu w marketach budowlanych.

Podsumowując, pomimo rosnących cen materiałów budowlanych, wciąż istnieją sposoby na tanie ocieplenie domu styropianem. Należy do nich przede wszystkim zakup styropianu w hurtowniach i sklepach internetowych, gdzie znajdziemy najlepsze ceny.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły