Dom

Tauron taryfa sprzedawcy G11 - Najważniejsze informacje

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki4 listopada 20235 min
Tauron taryfa sprzedawcy G11 - Najważniejsze informacje

Taryfa G11 Tauronu to jedna z opcji cenowych dostępnych dla małych firm korzystających z usług energetycznego giganta. Wśród dostępnych taryf, Tauron oferuje m.in. taryfę G11 przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to jedna z najpopularniejszych taryf dla biznesu, choć nie zawsze odpowiadająca potrzebom konkretnej firmy. W artykule przyjrzymy się bliżej taryfie G11, jej cenom, zaletom i wadom. Poznasz także sposób na zmianę taryfy oraz dodatkowe opłaty związane z G11. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:

 • Taryfa G11 Tauron to jedna z najczęściej wybieranych taryf biznesowych - warto ją rozważyć.
 • Ceny energii w G11 są konkurencyjne, ale warto porównać z innymi taryfami.
 • Zmiana taryfy na G11 jest prosta - wystarczy złożyć wniosek do Taurona.
 • Należy pamiętać o dodatkowych opłatach - m.in. za obsługę handlową.
 • Taryfa G11 może być korzystna, ale trzeba dobrać ją do profilu firmy.

Oferta Tauron dla firm

Firma Tauron jest jednym z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Oferuje swoje usługi zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym. W przypadku przedsiębiorstw, Tauron udostępnia kilka taryf, w tym popularną taryfę G11 przeznaczoną dla małych i średnich firm.

Taryfa G11 to jedna z najczęściej wybieranych taryf oferowanych przez Tauron wśród przedsiębiorców. Jest to oferta skierowana do biznesów, których roczne zużycie energii nie przekracza 100 000 kWh. Najczęściej z G11 korzystają mniejsze firmy usługowe, handlowe czy produkcyjne. Dla większych przedsiębiorstw Tauron przewidział taryfę B21.

Korzyści z taryfy biznesowej

Wybierając taryfę Tauron G11 firma otrzymuje pewne dodatkowe profity w porównaniu do ofert dla klientów indywidualnych. Przede wszystkim, w taryfie biznesowej cena za 1 kWh jest niższa. Ponadto taryfa zapewnia dedykowaną obsługę dla firm.

Korzystając z G11 przedsiębiorcy mogą też liczyć na profesjonalne doradztwo ze strony Taurona przy optymalizacji zużycia i wyborze odpowiedniej taryfy. Ogólnie rzecz biorąc, taryfy biznesowe charakteryzują się większą elastycznością i lepiej dopasowują się do potrzeb konkretnych firm.

Ceny prądu w taryfie G11

Taryfa G11 Tauron podobnie jak inne taryfy biznesowe, charakteryzuje się stałą stawką w ciągu doby za energię elektryczną

Oto aktualne stawki za 1 kWh w taryfie G11 według Taurona:

W 2023 roku na podstawie “Ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku” klienci indywidualni korzystają z zamrożonych stawek :

 • do limitu zużycia 2000 kWh: 0,5101 zł za 1 kWh,
 • powyżej limitu zużycia 2000 kWh: 0,8585 zł za 1kWh.

Dodatkowe składniki taryfy

Oprócz samej energii elektrycznej, w rachunku za prąd pojawiają się też inne opłaty. Są to m.in.:

 • Opłata handlowa - stała stawka wynosząca ok. 30 zł miesięcznie
 • Opłata abonamentowa - zależna od mocy umownej
 • Opłata jakościowa - ok. 0,10 zł za 1 kWh

Te składniki mają znaczący wpływ na ostateczną wysokość rachunku. Dlatego nie należy sugerować się wyłącznie ceną za 1 kWh podawaną w cenniku.

Czytaj więcej: Oszczędny węgiel brunatny - gdzie kupić tanio?

Wady i zalety taryfy G11

Taryfa G11 to popularny wybór wśród mniejszych firm, ale czy zawsze odpowiedni? Zapoznajmy się z głównymi zaletami i wadami oferty.

Do zalet taryfy G11 można zaliczyć:

 • Konkurencyjne ceny energii
 • Profesjonalna obsługa klienta biznesowego
 • Pomoc w doborze optymalnej taryfy i mocy

Z drugiej strony, taryfa G11 ma też pewne ograniczenia:

 • Przeznaczona dla firm o niewielkim i średnim zużyciu energii
 • Wysokie dodatkowe opłaty, np. za obsługę handlową
 • Tylko jedna taryfa - brak elastyczności
 • Częste podwyżki cen prądu

Podsumowując, G11 sprawdzi się dobrze dla mniejszych biznesów, ale więksi odbiorcy powinni rozważyć bardziej elastyczne plany taryfowe.

Tauron taryfa sprzedawcy G11 - Najważniejsze informacje

Jak zmienić taryfę na G11?

Firmy korzystające z energii elektrycznej Tauron mają możliwość zmiany obowiązującej taryfy. Jak wygląda proces zmiany na taryfę G11?

Przede wszystkim, aby zmienić taryfę na G11 firma musi spełniać kryteria do niej przynależne. Najważniejsze z nich to roczny pobór energii poniżej 100 000 kWh oraz moc umowna do 40 kW.

Kolejny krok, to złożenie do Taurona wniosku o zmianę taryfy wraz z podaniem żądanej mocy umownej. Można to zrobić mailowo, telefonicznie lub osobiście w punkcie obsługi klienta.

Następnie Tauron przeanalizuje wniosek i jeśli nie będzie przeciwwskazań formalnych, zmiana taryfy zostanie wprowadzona. Cały proces jest stosunkowo prosty i szybki.

Zmieniając taryfę, pamiętaj o dopasowaniu mocy umownej do rzeczywistego zapotrzebowania firmy. Pozwoli to uniknąć dodatkowych opłat za przekroczenie mocy.

Dodatkowe opłaty w taryfie G11

Oprócz podstawowych składników taryfowych, w rachunkach za prąd pojawiają się różne dodatkowe pozycje. Jakie opłaty dodatkowe występują w taryfie G11?

Przede wszystkim jest to wspomniana już wyżej opłata handlowa w stałej wysokości ok. 30 zł netto miesięcznie. Ponadto w zależności od mocy umownej pobierana jest opłata abonamentowa. Im większa moc tym wyższy abonament.

Kolejne typowe opłaty to m.in.:

 • Opłata jakościowa za 1 kWh
 • Opłata OZE i kogeneracji
 • Opłata mocowa
 • Podatek akcyzowy

Pojawiają się one niezależnie od zużycia energii, dlatego znacząco zwiększają rachunek. Warto o nich pamiętać planując budżet firmy.

Podsumowanie

Taryfa G11 od Taurona to popularna oferta energetyczna dla mniejszych i średnich firm. Taryfa G11 zapewnia konkurencyjne ceny prądu, zwłaszcza w tańszej strefie nocnej. Jest też dobrze dopasowana do niewielkich i średnich przedsiębiorstw o rocznym zużyciu do 100 000 kWh.

Z drugiej strony taryfa G11 Tauron wiąże się z pewnymi wadami. Przede wszystkim regularnymi podwyżkami cen i wysokimi opłatami dodatkowymi.

Ogólnie rzecz biorąc, taryfa sprzedawcy G11 to dobra opcja dla małego lub średniego biznesu o profilu działalności pasującym do taryfy. Więksi odbiorcy powinni rozejrzeć się za bardziej elastycznymi ofertami.

Warto na bieżąco śledzić zmiany cen i opłat oraz co jakiś czas przeglądać dostępne taryfy biznesowe. Pozwoli to optymalizować koszty zakupu energii elektrycznej dla firmy.

banner

Najczęstsze pytania

Taryfa G11 jest dedykowana dla małych i średnich firm, których roczne zużycie energii nie przekracza 100 000 kWh. Moc umowna również jest ograniczona do 40 kW. Dlatego taryfa G11 jest najlepszym rozwiązaniem dla niewielkich biznesów, choć może być rozważana także przez niektóre średnie przedsiębiorstwa.

Stała opłata handlowa w taryfie G11 wynosi 22,26 zł netto miesięcznie. Jest doliczana niezależnie od zużycia energii i stanowi istotną pozycję na rachunku.

Tak, przedsiębiorca może wnioskować do Taurona o zmianę mocy umownej w trakcie korzystania z taryfy G11. Jest to możliwe raz na 12 miesięcy lub w przypadku ważnych przyczyn techniczno-ekonomicznych.

Tak, taryfa G11 dzieli dobę na tańszą strefę nocną (21:00 - 8:00) i droższą strefę dzienna. Dzięki temu firmy mogą optymalizować rachunki poprzez zużywanie większości energii w nocy.

Najlepszym momentem na złożenie wniosku o zmianę taryfy na G11 jest koniec obowiązywania dotychczasowej umowy. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów lub opłaty wyrównawczej związanych ze zmianą w trakcie trwania umowy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły