Prąd

Koszt przyłącza elektrycznego - Przyłącze prądu koszt

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński20 grudnia 20236 min
Koszt przyłącza elektrycznego - Przyłącze prądu koszt

Koszt przyłącza elektrycznego to jeden z kluczowych czynników, który należy wziąć pod uwagę planując budowę domu lub przyłączenie istniejącej nieruchomości do sieci energetycznej. Wysokość opłaty za podłączenie zależy od wielu zmiennych i może się znacznie różnić w zależności od regionu oraz parametrów technicznych przyłącza.

Kluczowe wnioski:
 • Koszt przyłącza elektrycznego to średnio ok. 5000-10000 zł, ale kwota może być znacznie wyższa.
 • Na cenę wpływają m.in. długość i rodzaj przyłącza, moc oraz lokalizacja budynku.
 • Rachunek za przyłącze pokrywa w całości właściciel nieruchomości.
 • Możliwe jest częściowe zrefundowanie kosztów przyłącza przez gminę lub zakład energetyczny.
 • Warto dokładnie zaplanować parametry przyłącza, aby zminimalizować koszty.

Jak oszacować koszt przyłącza

Koszt przyłącza elektrycznego to jedna z najważniejszych pozycji w budżecie każdej inwestycji budowlanej. Wysokość opłaty za przyłącze prądu zależy od wielu czynników i niestety ciężko ją dokładnie oszacować przed złożeniem wniosku do zakładu energetycznego.

Mimo to, można w przybliżeniu określić, ile kosztować będzie podłączenie naszej nieruchomości do sieci elektroenergetycznej, bazując na takich danych jak:

 • Lokalizacja budynku
 • Długość przyłącza
 • Rodzaj przyłącza (napowietrzne/kablowe)
 • Moc przyłącza

Poniżej przyjrzymy się bliżej każdemu z tych czynników.

Lokalizacja budynku

Im dalej znajduje się działka od najbliższego słupa energetycznego, tym wyższy koszt przyłącza elektrycznego. W praktyce różnice mogą być naprawdę spore. Inaczej będzie wyglądała opłata za podłączenie domu podmiejskiego na obrzeżach miasta czy wsi, a inaczej w przypadku mieszkania w bloku w centrum dużego miasta.

Długość przyłącza

Z reguły to właśnie odległość od punktu poboru energii decyduje o tym, jak wysoki rachunek dostaniemy od zakładu energetycznego. Przyłącze kilkumetrowe będzie znacznie tańsze niż kilkudziesięciometrowe. Można jednak starać się o częściową refundację w sytuacji, gdy długość przyłącza wynosi powyżej 200 m.

Ile wynosi średni koszt przyłącza?koszt przyłącza?

Uogólniając, standardowe przyłącze prądu dla domu jednorodzinnego na działce podmiejskiej to wydatek rzędu 5-10 tys. zł. W skrajnych przypadkach kwota ta może jednak sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Rodzaj przyłącza Średni koszt
Przyłącze kablowe do 30 m 5-8 tys. zł
Przyłącze napowietrzne do 100 m 8-15 tys. zł

W blokach i na osiedlach miejskich opłata za podłączenie mieszkania do prądu jest zazwyczaj dużo niższa i wynosi 1000-2000 zł. Wszystko zależy jednak od lokalnych stawek, jakie obowiązują w danym rejonie energetycznym.

Czytaj więcej: Oto dlaczego warto łączyć pompę ciepła z rekuperacją – dowiedz się teraz!

Na co wpływa koszt przyłączenia domu

Oprócz odległości, istotny wpływ na koszt wykonania przyłącza elektrycznego mają również:

Rodzaj przyłącza

Przyłącze kablowe (podziemne) jest droższe od napowietrznego, ponieważ wiąże się z pracami ziemnymi i ułożeniem kabli w wykopie. Mimo to, coraz częściej wybiera się tę nowocześniejszą, bezpieczniejszą i estetyczniejszą formę przyłączenia.

Moc przyłącza

Im wyższa moc (w kW) zamawiana w umowie o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, tym wyższe koszty. Dla typowego domu jednorodzinnego wystarczająca jest moc 11-15 kW. Parametr ten warto więc dobrze przemyśleć przed złożeniem wniosku.

Czas realizacji

Na koszt przyłącza może mieć wpływ także preferowany termin wykonania usługi. Niektóre zakłady energetyczne oferują przyłączenia w trybie ekspresowym, co jednak wiąże się ze znacznie wyższymi stawkami.

Kto pokrywa koszty przyłącza elektrycznegoprzyłącza elektrycznego

Koszt przyłącza elektrycznego - Przyłącze prądu koszt

Za przyłączenie nieruchomości do sieci energetycznej płaci w całości jej właściciel lub inwestor (np. deweloper). Operator systemu dystrybucyjnego (OSD) nie ponosi tych kosztów.

Jest jednak możliwość ubiegania się o dofinansowanie poprzez:

 • Program Mój Prąd - dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł na przyłącze i mikroinstalację fotowoltaiczną
 • Gminne programy refundacji podłączenia do sieci

Niestety z powodu dużego zainteresowania, środki na dopłaty są najczęściej bardzo szybko wyczerpywane.

Jakie czynniki wpływają na cenę przyłączaprzyłącza

Podsumowując, do najważniejszych elementów decydujących o koszcie przyłącza zaliczyć można:

 • Lokalizacja budynku względem sieci energetycznej
 • Długość przyłącza od punktu poboru prądu
 • Rodzaj przyłącza - kablowe lub napowietrzne
 • Wybrana moc przyłącza
 • Termin realizacji - standardowy czy ekspresowy
Znając te podstawowe czynniki jesteśmy w stanie przynajmniej orientacyjnie oszacować, ile zapłacimy za podłączenie domu do prądu. Szczegółowe kosztorysy podaje dopiero lokalny operator sieci elektroenergetycznej.

Jak obniżyć koszt podłączenia domu do prądu

Chcąc zminimalizować opłatę za przyłącze elektryczne warto:

 • Wybrać lokalizację budynku jak najbliżej istniejącej już infrastruktury energetycznej
 • Postawić na przyłącze kablowe, ale nie dłuższe niż 30-50 m
 • Określić optymalną moc przyłącza - nie za wysoką, ale też nie za niską
 • Sprawdzić dostępność programów dofinansowania przyłączy

Pamiętajmy też, że na koszt podłączenia domu do prądu składają się jeszcze opłaty przyłączeniowe uzależnione od mocy przyłącza. Tutaj również nie warto zawyżać parametrów.

Przemyślane zaplanowanie przyłącza elektrycznego pozwoli uniknąć niepotrzebnie wysokich rachunków i pozytywnie wpłynie na budżet całej inwestycji.

Podsumowanie

Koszt przyłącza elektrycznego to istotny wydatek, z którym muszą zmierzyć się inwestorzy budujący nowy dom jednorodzinny. finalna opłata za przyłącze prądu uzależniona jest od wielu parametrów, między innymi takich jak: lokalizacja działki, długość i rodzaj przyłącza czy moc podłączenia.

Bazując na doświadczeniach z rynku, standardowe podłączenie domu do prądu na terenach podmiejskich to koszt rzędu 5-15 tys. zł. W skrajnych przypadkach może jednak przekroczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy. Na szczęście istnieją programy dofinansowań i sposoby na optymalizację wydatków.

Ogólnie rzecz biorąc, największy wpływ na ostateczną cenę za przyłącze elektryczne ma lokalizacja i odległość działki budowlanej od istniejącej infrastruktury energetycznej. Dobrze jest też wybrać przyłącze kablowe i odpowiednio dobrać parametry mocy.

Mając świadomość głównych czynników determinujących koszty, łatwiej oszacować i zredukować wydatki związane z podłączeniem domu do zasilania. Pozwoli to lepiej zaplanować budżet całej inwestycji budowlanej.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły