Wymiary panela fotowoltaicznego to jeden z kluczowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej. W niniejszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące standardowych gabarytów paneli PV, ich optymalnych rozmiarów, wagi oraz tego, jak prawidłowo dobrać moduły fotowoltaiczne do powierzchni dachu.
Kluczowe wnioski:- Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych to ok. 1,7 m x 1 m przy grubości ok. 35 mm.
- Optymalny rozmiar paneli zależy od dostępnej powierzchni na dachu i wynosi zwykle od 300 do 400 Wp.
- Średnia waga paneli fotowoltaicznych to ok. 18-20 kg, zależnie od ich mocy.
- Gabaryty paneli mają wpływ na łatwość montażu i ilość energii, jaką można z nich uzyskać.
- Należy precyzyjnie zmierzyć powierzchnię dachu przeznaczoną pod PV.
Jakie są standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych
Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych wynoszą około 1,7 m x 1 m przy grubości ok. 35 mm. Te gabaryty są obecnie najbardziej popularne i najczęściej spotykane na rynku. Oczywiście zdarzają się panele o nieco mniejszych bądź nieco większych rozmiarach, jednak moduły o wymiarach 1,7 x 1 m można uznać za najbardziej typowe.
Takie parametry wynikają z kompromisu pomiędzy kilkoma czynnikami. Po pierwsze, panele tej wielkości są na tyle lekkie i nieduże, że stosunkowo łatwo je zamontować na dachu. Po drugie, ich powierzchnia jest wystarczająca, aby moduł fotowoltaiczny o standardowej mocy 300-400 Wp mógł wygenerować zadowalającą ilość energii elektrycznej.
Dlaczego 1,7 x 1 m to popularny standard
Trzeba pamiętać, że o wymiarach decyduje przede wszystkim typ ogniw fotowoltaicznych. Najpopularniejsze krzemowe ogniwa monokrystaliczne i polikrystaliczne mają zwykle rozmiar ok. 15,6 x 15,6 cm lub 17 x 17 cm. Ułożenie odpowiedniej liczby takich ogniw pozwala uzyskać panel o powierzchni właśnie ok. 1,7 m x 1 m.
Dodatkowo, standaryzacja wymiarów ułatwia producentom projektowanie konstrukcji wsporczych pod panele PV. Montażystom z kolei takie uniwersalne rozmiary paneli pozwalają łatwiej zaplanować rozmieszczenie modułów na dachu czy innej powierzchni.
Jaka jest optymalna wielkość paneli fotowoltaicznych
Mówiąc o optymalnej wielkości paneli fotowoltaicznych, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki:
- dostępną powierzchnię instalacyjną (zwykle dach budynku),
- oczekiwaną moc instalacji fotowoltaicznej.
Zazwyczaj na polskich dachach jednorodzinnych montuje się instalacje o mocy od 4 do 8 kWp. Aby uzyskać np. 6 kWp mocy, potrzeba średnio 18-20 paneli fotowoltaicznych. Stąd najbardziej optymalne pod kątem kosztów są moduły o mocy jednostkowej 300-400 Wp. Przekłada się to na rozmiar właśnie ok. 1,7 x 1 m.
Zwiększanie gabarytów nie zawsze jest zasadne. Panele o wymiarach np. 2 x 1 m są cięższe i trudniejsze w montażu. Generują co prawda nieco więcej prądu z tej samej powierzchni dachu, ale też są droższe przez większą ilość ogniw i silniejszą ramę aluminiową.
Jak dobrać rozmiar paneli PV do powierzchni dachu
Aby poprawnie dobrać rozmiar paneli fotowoltaicznych, należy najpierw dokładnie zmierzyć dostępną powierzchnię dachu. Następnie, znając wymiary pojedynczego modułu PV (zazwyczaj 1,7 x 1 m) można obliczyć, ile takich paneli zmieści się na danym dachu. Trzeba pamiętać o odstępach montażowych oraz ewentualnych zacienieniach na dachu.
Jeśli na przykład dom jest niewielki i dostępny dach pozwala zainstalować maksymalnie 10 paneli o mocy 300 Wp, to w takim wypadku nie ma sensu montowanie większych i droższych modułów 400-500 Wp. Z kolei na dużym dachu większe panele PV pozwolą lepiej wykorzystać przestrzeń i zapewnią większą moc instalacji.
Czytaj więcej: Moc jednego panela fotowoltaicznego - jaka powinna być optymalna?
Jak waży standardowy panel fotowoltaiczny
Średnia waga panelu fotowoltaicznego o standardowych wymiarach 1,7 x 1 m wynosi około 18-20 kg. Na masę modułu składa się przede wszystkim aluminiowa rama, w której zamontowane są fotowoltaiczne ogniwa krzemowe oraz szkło ochronne.
Najcięższy element panelu fotowoltaicznego stanowi aluminiowa rama, która może ważyć nawet do 10 kg.
Im mocniejsza rama, tym moduł PV może być cięższy. Producent montując większą ilość ogniw fotowoltaicznych, aby uzyskać panel o mocy 400-500 Wp musi zadbać o jego wytrzymałość i sztywność. Stąd cięższe panele o podwyższonej mocy.
Czy waga paneli PV ma znaczenie?
Waga modułów fotowoltaicznych nie powinna być bagatelizowana. Cięższe panele wymagają zastosowania mocniejszych, a co za tym idzie - droższych konstrukcji systemów montażowych. Mogą też dodatkowo obciążać dach, szczególnie ważne w przypadku lekkich pokryć dachowych z blachodachówki czy gontu drewnianego.
Moc panelu fotowoltaicznego | Średnia waga |
300 Wp | ok. 18 kg |
370 Wp | ok. 20 kg |
450 Wp | ok. 25 kg |
Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej trzeba więc zweryfikować, czy dany dach wytrzyma obciążenie panelami o danej masie i w razie potrzeby wzmocnić jego konstrukcję.
Czy gabaryty paneli fotowoltaicznych mają znaczenie
Gabaryty, czyli wymiary zewnętrzne paneli fotowoltaicznych mają istotne znaczenie z kilku powodów:
- Mniejsze panele PV są łatwiejsze w transporcie i montażu na dachu.
- Większe moduły mogą być za ciężkie i wymagać wzmocnienia dachu.
- O wielkości panela decyduje powierzchnia zamontowanych ogniw fotowoltaicznych.
- Z paneli o większej powierzchni można uzyskać nieco więcej energii z tego samego miejsca.
Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, wymiary 1,7 x 1 m są optymalnym kompromisem pomiędzy wagą, ergonomią montażu a wydajnością modułów PV. Dlatego też jest to obecnie standardowy i najbardziej popularny rozmiar paneli fotowoltaicznych na rynku.
Na co zwrócić uwagę wybierając wymiary paneli fotowoltaicznych
Decydując się na panele fotowoltaiczne o konkretnych wymiarach, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:
Dostępna powierzchnia montażowa
Przede wszystkim trzeba sprawdzić, ile miejsca na montaż paneli PV jest na naszym dachu. Od tego zależy, ile paneli można zamontować i jaką moc może mieć cała instalacja. Należy dokładnie zmierzyć dostępną powierzchnię i zweryfikować, czy są jakieś zacienienia ograniczające pole montażowe.
Uwarunkowania techniczne dachu
Konstrukcja i wytrzymałość pokrycia dachowego również ma znaczenie. Na lekkich blachodachówkach czy gontach nie powinno się montować bardzo ciężkich paneli o dużej mocy jednostkowej. W takich przypadkach lepiej zdecydować się na nieco mniejsze i lżejsze moduły PV.
Planowana moc instalacji PV
Jeżeli zależy nam na montażu instalacji o dużej mocy, to większe panele pozwolą efektywniej wykorzystać przestrzeń. Z kolei na niewielkich dachach wystarczą mniejsze moduły o typowej mocy 300-350 Wp.
Jak zmierzyć powierzchnię dachu pod instalację paneli fotowoltaicznych
Aby poprawnie zaprojektować system fotowoltaiczny, kluczowe jest dokładne zmierzenie dostępnej powierzchni na dachu budynku. Do zmierzenia wymiarów dachu można wykorzystać:
- taśmę mierniczą,
- dalmierz laserowy,
- oprogramowanie do tworzenia modeli 3D,
- zdjęcia dachu wykonane z ziemi lub z drona.
Należy zmierzyć długość i szerokość całego dachu oraz jego poszczególnych połaci. Trzeba też zwrócić uwagę na ewentualne zacienienia lub przeszkody, takie jak kominy, okna dachowe itp.
Dokładne wyliczenie rozmiarów dachu pozwoli architektom i projektantom fotowoltaiki precyzyjnie zaplanować rozmieszczenie paneli słonecznych. Ułatwi to dobór optymalnych gabarytów i liczby modułów PV w systemie.
Podsumowanie
Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych to 1,7 x 1 m, choć zdarzają się moduły nieco mniejsze lub większe. Optymalna wielkość zależy od dostępnej powierzchni na dachu i planowanej mocy instalacji. Powszechnie montowane panele 300-400 Wp mają właśnie gabaryty ok. 1,7 x 1 m.
Średnia waga panelu fotowoltaicznego o standardowych wymiarach to ok. 18-20 kg. Najcięższą część stanowi aluminiowa rama, która w modułach o większej mocy może ważyć nawet ponad 10 kg. Warto więc sprawdzić, czy dach wytrzyma obciążenie planowaną instalacją PV.
Rozmiary paneli fotowoltaicznych mają znaczenie zarówno na etapie transportu i montażu, jak i podczas późniejszej eksploatacji. Mniejsze i lżejsze moduły łatwiej zamontować, ale panele o większej powierzchni pozwalają wyprodukować nieco więcej zielonej energii.
Projektując instalację PV, kluczowe jest dokładne zmierzenie dostępnej powierzchni na dachu. Pozwoli to precyzyjnie zaplanować rozmiary i rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych z uwzględnieniem wszelkich ograniczeń technicznych i montażowych.