Budownictwo

Koszt wylewki betonowej - cena za m2, cennik robocizny

Autor Ida Nowak
Ida Nowak6 stycznia 20246 min
Koszt wylewki betonowej - cena za m2, cennik robocizny

Koszt wylewki betonowej to jeden z kluczowych elementów przy planowaniu remontu lub budowy domu. W artykule przedstawiamy szczegółowe zestawienie wszystkich składowych tego kosztu: materiałów, robocizny oraz czynników wpływających na ostateczną cenę za metr kwadratowy. Podpowiadamy jak tanio i solidnie wykonać wylewkę we własnym zakresie lub zlecając prace ekipie budowlanej.

Kluczowe wnioski:
 • Koszt samej robocizny to zazwyczaj 40-60 zł za m2
 • Materiały do wylewki to wydatek rzędu 20-40 zł za m2
 • Końcowy koszt wylewki betonowej za m2 wynosi średnio 70-120 zł
 • Na cenę wpływa grubość wylewki, rodzaj betonu oraz metraż pomieszczenia
 • Warto porównać oferty kilku ekip budowlanych i wybrać najkorzystniejszą

Jak wyliczyć koszt wylewki

Koszt wylewki zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do prac. Przede wszystkim musimy określić jakiej grubości ma być wylewka betonowa - im grubsza tym droższa. Najczęściej stosowane grubości to 5, 7 lub 10 cm. Kolejna kwestia to wybór materiału - może to być zwykły beton lub specjalne mieszanki z dodatkami uplastyczniającymi lub obniżającymi nasiąkliwość.

Aby dokładnie wyliczyć koszt wylewki, musimy zsumować dwie składowe: koszt materiałów oraz koszt robocizny. W przypadku materiałów mnożymy metraż pomieszczenia razy grubość wylewki i razy cenę betonu za 1 m3. Robociznę wycenia się zazwyczaj za 1 m2 wykonanych prac.

Wzór na koszt

Podsumowując, pełny wzór na całkowity koszt wylewki betonowej przedstawia się następująco:

 • Koszt materiałów = metraż x grubość wylewki x cena betonu za 1 m3
 • Koszt robocizny = metraż x stawka za 1 m2 położenia wylewki
 • Całkowity koszt wylewki = koszt materiałów + koszt robocizny

Wiedząc jakie składniki wpływają na cenę, łatwiej dobierać najkorzystniejsze oferty firm budowlanych i negocjować ostateczną cenę za m2 wylewki betonowej.

Na co zwrócić uwagę licząc koszt

Oprócz podstawowych składowych kosztu wymienionych wcześniej, są też inne czynniki które mogą wpłynąć na ostateczną cenę wylewki:

 • Grubość jastrychu cementowego
 • Rodzaj zastosowanej mieszanki betonowej i jej cena
 • Metraż i kształt pomieszczenia gdzie będzie położona wylewka
 • Konieczność wykonania warstwy dociskowej
 • Ewentualne wylanie izolacji termicznej lub akustycznej

Im więcej dodatkowych prac, tym większy będzie ostateczny rachunek. Dlatego przed zleceniem wylewki należy dokładnie obliczyć jej koszt uwzględniając wszystkie niezbędne elementy.

Czytaj więcej: Koszt kostki brukowej m2 - Cena ułożenia i układania kostki

Ile kosztuje robocizna przy wylewce

Stawka za samą robociznę przy wykonywaniu wylewki betonowej wynosi średnio 40-60 zł za 1 m2 w zależności od regionu Polski. Do tych kosztów dochodzi oczywiście zakup niezbędnych materiałów.

Cena robocizny zależy między innymi od:

 • Wielkości i kształtu pomieszczenia - im większy i prostszy kształt, tym łatwiej i szybciej można wykonać prace, a więc koszt jest niższy.
 • Lokalizacji - na obrzeżach miast i wsiach robocizna jest zwykle tańsza niż w centrach dużych aglomeracji.
 • Popytu na usługi budowlane - im jest on większy, tym stawki idą w górę.
 • Renomy i doświadczenia ekipy wykonawczej.

Dokładne cenniki robocizny przy wylewkach można znaleźć na stronach internetowych firm budowlanych.

Cennik materiałów do wylewki

Koszt wylewki betonowej - cena za m2, cennik robocizny

Materiały do wylewek cementowych, czyli przede wszystkim beton, kosztują średnio 20-40 zł za 1 m2 przy grubości 5 cm. W tej cenie mamy już wszystkie niezbędne składniki:

 • cement
 • piasek
 • żwir
 • plastyfikatory
 • ewentualne zbrojenie rozproszone

Materiały można kupićsamemu i przygotować mieszankę betonową we własnym zakresie, bądź zamówić gotową wylewkę dostarczaną z betoniarni. W tym drugim przypadku ceny są nieco wyższe, bo doliczany jest koszt transportu.

Rodzaj betonu Cena netto za 1 m3
C20/25 280-320 zł
C25/30 300-350 zł
Zbrojony włóknem 320-380 zł

Najpopularniejszy do wylewek jest beton klasy C20/25, który zapewnia optymalną wytrzymałość i cenę. Aby obliczyć całkowity koszt materiałów do wylewki mnożymy podaną wyżej cenę za m3 przez grubość wylewki i metraż wykonywanych prac.

Jak tanio zrobić wylewkę betonową

Wykonanie taniej wylewki betonowej, która jednocześnie będzie solidna i estetyczna, wymaga pewnego wysiłku i zaangażowania. Oto kilka sprawdzonych sposobów na obniżenie kosztów wylewki:

Największe oszczędności przynosi samodzielne przygotowanie mieszanki betonowej i położenie wylewki we własnym zakresie. Pozwala to zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent kosztów.

Warto też porównać oferty kilku ekip budowlanych i wynegocjować jak najlepszą cenę za m2 wylewki. Dobrym rozwiązaniem są małe, lokalne firmy, które mają niższe koszty prowadzenia działalności.

Oszczędności przynosi także wylanie wylewki w kilku pomieszczeniach na raz. Im większy metraż tym koszt jednostkowy powinien być niższy.

Cena wykonania wylewki za metr kwadratowy

Średnia cena za 1 m2 wylewki, wraz z wszystkimi materiałami i robocizną, wynosi 70-120 zł. Wpływ na nią mają wyżej wymienione czynniki takie jak:

 • grubość wylewki 5-10 cm,
 • rodzaj zastosowanego betonu,
 • koszt robocizny w danym regionie,
 • dodatkowe utrudnienia przy pracach.

70 zł za 1 m2 to cena raczej minimalna, dotycząca prostych, niedużych pomieszczeń. 120 zł to górna granica dla skomplikowanych, rozległych wylewek z drogimi dodatkami w betonie. Negocjując z wykonawcą i dobierając optymalne parametry możemy jednak uzyskać zadowalającą cenę za m2.

Podsumowanie

Koszt wykonania wylewki betonowej to dość złożona kalkulacja, na którą wpływa wiele różnych czynników. Najważniejsze składowe to oczywiście koszt materiałów, czyli betonu cementowego oraz stawka za robociznę ekipy budowlanej. Cena za 1 m2 samej robocizny przy wylewkach waha się zwykle w granicach 40-60 zł.

Do podstawowych elementów kosztowych dochodzą jeszcze kwestie związane z parametrami konkretnej realizacji. Grubość wylewki, metraż i kształt pomieszczenia, zastosowane materiały dodatkowe - to tylko niektóre z nich. Im więcej takich zmiennych, tym wyższa będzie ostateczna cena.

Średni koszt kompleksowego wykonania wylewki betonowej za 1 m2 waha się w przedziale 70-120 zł. Wpływ na tę wartość mają wyżej wymienione składowe oraz lokalizacja inwestycji i koniunktura na rynku budowlanym. Znając poszczególne elementy wyceny łatwiej trafnie oszacować całościowy koszt prac.

Artykuł dostarcza wyczerpujących informacji na temat ustalania ceny wykonania wylewki betonowej. Pozwala to podjąć świadomą decyzję o wyborze wykonawcy i parametrów posadzki cementowej.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły