Fotowoltaika

Ile kosztuje panel fotowoltaiczny - cena panelu słonecznego

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki17 stycznia 20246 min
Ile kosztuje panel fotowoltaiczny - cena panelu słonecznego

Ile kosztuje jeden panel słoneczny to pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków rozważających instalację paneli fotowoltaicznych. Ceny paneli słonecznych wahają się w szerokim zakresie w zależności od mocy, sprawności i producenta. W tym artykule przedstawimy aktualne ceny paneli PV na polskim rynku, ich parametry oraz szacunkowe koszty całej instalacji fotowoltaicznej.

Kluczowe wnioski:
 • Cena panelu fotowoltaicznego o mocy 300 Wp zaczyna się już od 500 zł
 • Droższe, wydajniejsze panele mogą kosztować nawet 3000 zł za sztukę
 • Średni koszt instalacji fotowoltaicznej to ok. 15-25 tys. zł
 • Inwestycja w panele słoneczne zwraca się po 5-7 latach
 • Warto kupić certyfikowane panele renomowanych producentów

Ile kosztuje panel słoneczny w 2023 roku

Ile kosztuje panel słoneczny to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną. Ceny paneli fotowoltaicznych są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak moc panelu, jego sprawność czy renomowany producent.

Średnia cena panelu fotowoltaicznego o mocy 300 Wp w 2023 roku zaczyna się już od 500 zł. Oczywiście im wyższej jakości i bardziej wydajny panel tym jego cena będzie wyższa. Panele o mocy 400-500 Wp mogą kosztować już około 1500-2000 zł za sztukę. Najdroższe, wysokowydajne panele sięgają nawet 3000 zł za panel.

Czynniki wpływające na cenę paneli PV

Na ostateczną cenę panelu fotowoltaicznego wpływa wiele elementów. Najważniejsze z nich to:

 • Moc panelu - im większa moc tym wyższa cena
 • Sprawność - droższe panele mają wyższą sprawność np. 22%
 • Marka i jakość wykonania panelu
 • Kraj pochodzenia - azjatyckie tańsze od europejskich

Warto stawiać na sprawdzone, renomowane marki paneli fotowoltaicznych, które gwarantują wysoką trwałość i wydajność. Do najlepszych producentów PV zalicza się m.in. LG, Panasonic, Canadian Solar, Jinko, Longi.

Ceny paneli fotowoltaicznych w Polsce

Polski rynek fotowoltaiczny zdominowany jest przez azjatyckich producentów paneli PV, których panele są z reguły tańsze od europejskich odpowiedników. Do najpopularniejszych marek należą Longi, Jinko, Trina Solar oraz Risen. Ich 300-watowe panele kosztują zazwyczaj 500-800 zł.

Poza panelami azjatyckimi dostępne są oczywiście droższe, ale za to bardziej wydajne panele renomowanych firm jak LG, Panasonic czy SunPower. Ich ceny za sztukę mogą dochodzić nawet do 3000-4000 zł w przypadku paneli o mocy 400-500 Wp.

Producent panelu PV Cena panelu 300 Wp
Longi 700 zł
Canadian Solar 800 zł
LG 1200 zł
Panasonic 1500 zł

Jak widać na powyższym zestawieniu, panele renomowanych marek są droższe, ale produkują więcej energii przez cały okres użytkowania. Dlatego często bardziej opłaca się postawić na jakość niż tylko najniższą cenę.

Czytaj więcej: Panele fotowoltaiczne off grid - niezależność energetyczna dzięki systemom off grid

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych

Cena samych paneli to jedno, ale całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej to także wydatki na pozostałe elementy systemu oraz usługę montażu. Średni koszt montażu paneli słonecznych w Polsce to ok. 7000-15000 zł w zależności od wielkości instalacji, jej mocy oraz zastosowanych komponentów.

Dodatkowe koszty instalacji PV

Do głównych składowych kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej należą:

 • Falownik - od 3000 do 12000 zł
 • Konstrukcja montażowa - 1000-5000 zł
 • Okablowanie
 • Robocizna
 • Dokumentacja, pozwolenia

Największe znaczenie ma oczywiście moc instalacji - im więcej paneli tym wyższy koszt ich montażu. Przeciętny 5-kW system kosztuje ok. 25000 zł, zaś popularny ostatnio 10-kW system to wydatek rzędu 40000 zł.

Jakie parametry paneli słonecznych są najważniejsze

Ile kosztuje panel fotowoltaiczny - cena panelu słonecznego

Wybierając panele fotowoltaiczne do swojej instalacji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na 3 podstawowe parametry panelu:

 1. Moc - podawana w Wp (watopik), decyduje ile energii elektrycznej potrafi wytworzyć
 2. Sprawność - procentowa, im wyższa tym lepiej, np. 22%
 3. Gwarancja produktu i wydajności - im dłuższa tym lepiej, nawet do 25 lat

Poza tym istotne są także wymiary panelu (optymalne 60 lub 72 ogniwa), jego certyfikaty oraz odporność na ekstremalne warunki pogodowe.

Najważniejsze parametry panelu to jego moc, sprawność i długość gwarancji. Im lepsze tym panele będą droższe, ale zapewnią sobie wyższą produkcję prądu

Ile można zaoszczędzić na panelach fotowoltaicznych

Montaż instalacji PV to niewątpliwie spory wydatek, który jednak z czasem się zwraca. Zazwyczaj okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę wynosi od 5 do maksymalnie 8 lat. Wszystko zależy od parametrów systemu i jego efektywności w wytwarzaniu darmowej energii.

Typowa 5-kW instalacja kosztująca 25000 zł potrafi wyprodukować rocznie około 4500-5500 kWh energii. Przy dzisiejszych cenach prądu daje to oszczędności rzędu 4500-5000 zł rocznie. W efekcie po 5 latach inwestycja się zwraca.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba do domu

Aby określić opłacalność inwestycji w PV, należy najpierw oszacować zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Na tej podstawie dobiera się odpowiednią moc i ilość paneli fotowoltaicznych.

Dla przykładowego domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 potrzeba zazwyczaj 8-12 paneli o łącznej mocy 3-5 kW. Taka instalacja pokryje ok. 70-90% zapotrzebowania na prąd i pozwoli zaoszczędzić nawet 3000-5000 zł rocznie.

Gdzie kupić najtańsze panele słoneczne

Panele fotowoltaiczne można kupić na kilka sposobów:

 1. Bezpośrednio od producenta - z reguły droższe ale pewne i bezpieczne
 2. Z hurtowni elektrycznych
 3. W sklepach ze sprzętem solarnym (online i stacjonarnie)
 4. Od instalatora/wykonawcy instalacji PV

Najtańsze oferty paneli fotowoltaicznych znajdziemy zwykle w sklepach internetowych lub u dystrybutorów sprzętu solarnego. Tam możemy wypatrzeć okazje na panele mniej znanych marek w promocyjnych cenach.

Kupując jednak bardzo tani panel warto uważać na nieuczciwe oferty i kontrabandę. Dlatego bezpieczniej jest postawić na sprawdzone marki u zweryfikowanych sprzedawców niż gonitwę za najniższą ceną.

Podsumowanie

Artykuł przedstawił aktualne ceny paneli fotowoltaicznych w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że średnia cena jednego panelu słonecznego 300 Wp zaczyna się już od 500 zł, a droższe, wydajniejsze mogą kosztować nawet 3000 zł za sztukę. Omówione zostały również najważniejsze parametry paneli PV, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Kolejno zaprezentowano całkowite koszty montażu instalacji fotowoltaicznej w naszym kraju, które wynoszą średnio 15-25 tys. zł w przypadku popularnych systemów o mocy 5-10 kW. Przedstawione zostały również szacunki, ile paneli potrzeba do zasilania typowego domu jednorodzinnego.

Omówione zostały także kwestie opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Okres zwrotu wynosi zwykle 5-7 lat, a roczne oszczędności sięgają nawet 20-40% rachunków za prąd. Na koniec wskazano, gdzie można kupić najtaniej panele fotowoltaiczne aby zminimalizować koszty całej instalacji PV.

Mamy nadzieję, że artykuł dostarczył wszelkich niezbędnych informacji na temat cen i opłacalności montażu paneli słonecznych w Polsce. Zachęcamy do bliższego przyjrzenia się tematowi fotowoltaiki i być może podjęcia własnej, ekologicznej inwestycji w OZE.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły