Dom

Taryfa g11: jaka jest grupa taryfowa g i co daje tańszy prąd

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński19.09.20234 min.
Taryfa g11: jaka jest grupa taryfowa g i co daje tańszy prąd
banner

W obliczu rosnących cen energii elektrycznej wielu Polaków zastanawia się, jak obniżyć rachunki za prąd. Jednym ze sposobów jest zmiana taryfy na tańszą grupę g11. W artykule wyjaśniamy, czym jest taryfa g11, dla kogo jest przeznaczona, ile można zaoszczędzić oraz jak dokonać zmiany grupy taryfowej.

Jak działa taryfa g11 na prąd?

Taryfa g11 to jedna z grup taryfowych na energię elektryczną przeznaczona dla gospodarstw domowych. Oprócz niej istnieją jeszcze grupy taryfa G12 oraz G12w. Podział na poszczególne taryfy zależy od tego, kiedy i na jakie cele zużywana jest energia.

Taryfa g11 jest przeznaczona dla klientów zużywających prąd głównie w nocy. Obejmuje zużycie prądu w godzinach 21-6 rano w dni robocze oraz przez całą dobę w weekendy i święta. Dzięki temu można korzystać z tańszej energii w nocy na potrzeby ogrzewania, podgrzewania wody czy ładowania urządzeń.

Ile kosztuje prąd w taryfie g11 w 2023 roku?

Ceny energii elektrycznej w taryfie g11 są znacznie niższe niż w podstawowej taryfie G12. Dla przykładu w 2023 roku za 1 kWh w grupie g11 zapłacimy ok. 0,65 zł brutto. Dla porównania w taryfie G12 cena za 1 kWh wynosi ok. 0,89 zł brutto.

Oznacza to, że przechodząc z grupy G12 na G11 możemy liczyć nawet na 27% oszczędności na rachunkach za prąd. Im więcej zużywamy energii w godzinach nocnych, tym większe korzyści przyniesie zmiana taryfy.

Kto może skorzystać z tańszej grupy taryfowej g11?

Taryfa g11: jaka jest grupa taryfowa g i co daje tańszy prąd

Z taryfy g11 mogą korzystać gospodarstwa domowe, które spełniają kilka warunków:

 • Posiadają dwustrefowy licznik energii, który mierzy zużycie osobno w dzień i w nocy
 • Są w stanie przesunąć większość zużycia prądu na godziny nocne 21-6
 • Całkowite zużycie energii rocznie nie przekracza limitów określonych przez sprzedawcę

Dodatkowo taryfa g11 jest polecana dla osób korzystających z ogrzewania elektrycznego, bojlerów czy innych urządzeń pobierających dużo prądu w nocy.

Jakie są zalety oraz wady taryfy g11 na energię?

Największą zaletą grupy taryfowej g11 są zdecydowanie niższe rachunki za prąd. Poza tym taryfa promuje bardziej ekologiczne korzystanie z energii w nocy, kiedy obciążenie sieci jest mniejsze. Do wad można zaliczyć konieczność zmiany przyzwyczajeń i zużywania większości prądu w nocy.

Jak zmienić grupę taryfową z g na g11 u swojego sprzedawcy?

Aby przejść na grupę taryfową g11 należy skontaktować się ze swoim sprzedawcą energii i złożyć wniosek o zmianę taryfy. Proces wygląda następująco:

 1. Sprawdzamy czy mamy dwustrefowy licznik i czy spełniamy limity zużycia
 2. Składamy wniosek o zmianę taryfy do sprzedawcy
 3. Jeśli to konieczne, wnioskujemy o wymianę licznika na dwustrefowy
 4. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zmieniamy grupę taryfową na g11
 5. Płacimy niższe rachunki dzięki tańszej nocynej energii

Cały proces jest bezproblemowy i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto go rozważyć, jeśli chcemy oszczędzać na rachunkach.

Czy warto przejść na taryfę g11, jeśli zużywam mało prądu?

Taryfa g11 przyniesie największe oszczędności tym, którzy zużywają dużo energii elektrycznej, szczególnie w nocy. Jeśli zużycie prądu w gospodarstwie domowym jest niewielkie, na przykład poniżej 1000 kWh rocznie, zmiana taryfy może nie przynieść spektakularnych rezultatów.

Jednak nawet przy małym zużyciu tańsza grupa taryfowa g11 pozwoli nieco obniżyć rachunki. Dlatego zmiana taryfy z G12 na G11 może być warta rozważenia także w tym przypadku. Każda oszczędność się liczy.

Jakie są inne dostępne taryfy energii elektrycznej oprócz g11?

Taryfa g11: jaka jest grupa taryfowa g i co daje tańszy prąd

Oprócz popularnej taryfy g11 dla gospodarstw domowych dostępne są jeszcze 2 grupy taryfowe:

 • G12 - taryfa jednostrefowa, cena jednakowa przez całą dobę
 • G12w - strefowa taryfa weekendowa, niższe ceny w weekendy

Poza tym istnieją taryfy dla firm, gospodarstw rolnych oraz budynków wielolokalowych. Najkorzystniejsza dla indywidualnych gospodarstw domowych jest taryfa g11 lub g12w.

Ile można zaoszczędzić na rachunkach przy taryfie g11?

Oszczędności zależą od dotychczasowego zużycia prądu oraz możliwości przesunięcia go na godziny od 21-6. Przykładowo przy zużyciu 3000 kWh rocznie oszczędność może wynieść nawet 300-400 zł rocznie. Przy większym zużyciu, na przykład dla rodziny z ogrzewaniem elektrycznym, oszczędność może sięgnąć nawet kilkuset złotych na rok.

Dokładną oszczędność można oszacować korzystając z kalkulatorów taryfowych dostępnych na stronach sprzedawców energii. Warto to zrobić przed zmianą, aby sprawdzić opłacalność.

Podsumowanie

Taryfa g11 to opcja warta rozważenia dla każdego, kto chce obniżyć rachunki za prąd. Pozwala skorzystać z tańszej energii elektrycznej w nocy, kiedy obciążenie sieci jest mniejsze. Aby jednak w pełni wykorzystać jej potencjał, trzeba przestawić swoje przyzwyczajenia i zużywać większość prądu w godzinach od 21-6. Przejście na grupę g11 to prosty i szybki proces, a dokładne oszczędności można sprawdzić przed zmianą taryfy. Warto to rozważyć, jeśli zależy nam na niższych rachunkach za energię elektryczną.

banner

Najczęstsze pytania

Nie, z taryfy g11 mogą korzystać tylko gospodarstwa domowe spełniające określone warunki dotyczące licznika i limitów zużycia.

Nie, zmiana taryfy z G12 na G11 jest całkowicie bezpłatna dla klientów.

Tak, nawet przy niewielkim zużyciu taryfa g11 obniży rachunki, choć oszczędności będą mniejsze niż dla dużych odbiorców.

Nowa taryfa i ceny zaczynają obowiązywać od kolejnego okresu rozliczeniowego po zmianie grupy taryfowej.

Tylko te, które pobierają prąd w godzinach od 21-6. W ciągu dnia ceny są takie same jak w taryfie G12.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły