Fotowoltaika

Ranking najlepszych falowników 2024

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki30 stycznia 20245 min
Ranking najlepszych falowników 2024

Falowniki ranking to zestawienie najlepszych modeli falowników fotowoltaicznych dostępnych na polskim rynku w 2024 roku.

Kluczowe wnioski:

 • Falowniki Huawei, Growatt i Sofar Solar znalazły się w czołówce rankingu ze względu na atrakcyjne ceny i wysoką jakość.
 • Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne falownika takie jak sprawność czy możliwość podłączenia optymalizatorów mocy.
 • Falowniki hybrydowe umożliwiają magazynowanie nadwyżek energii w akumulatorach.
 • Przed zakupem falownika należy dobrać odpowiednią moc urządzenia do wielkości instalacji fotowoltaicznej.
 • Polecamy skorzystać z kalkulatorów internetowych w celu doboru optymalnego falownika.

Falowniki fotowoltaiczne ranking 2024

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiedniego falownika. To właśnie falownik odpowiada za zamianę prądu stałego wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny wykorzystywany w domowej sieci elektrycznej. W niniejszym artykule przedstawiamy zestawienie najlepszych modeli falowników dostępnych na polskim rynku w 2024 roku.

Sprawdź, które falowniki znalazły się w czołówce rankingu. Zapoznaj się z ich parametrami technicznymi, funkcjonalnością oraz ceną. To pomoże Ci dobrać optymalne urządzenie do Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Kryteria oceny falowników

W przygotowanym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę kilka kluczowych kryteriów decydujących o pozycji danego modelu falownika w rankingu. Są to m.in. sprawność urządzenia, możliwość podłączenia optymalizatorów mocy, system chłodzenia, funkcjonalność oraz oczywiście atrakcyjna cena.

Najlepsze falowniki dla domu jednorodzinnego

W pierwszej kolejności sprawdziliśmy, które falowniki najlepiej sprawdzą się w popularnych instalacjach fotowoltaicznych montowanych na dachach domów jednorodzinnych. To właśnie w tego typu obiektach zainstalowana jest zdecydowana większość systemów PV w Polsce.

Liderem tej kategorii został nowoczesny falownik Sofar Solar 11000 TL. Urządzenie wyróżnia się wysoką sprawnością na poziomie 98,7% oraz możliwością podłączenia optymalizatorów mocy. Pozwala to na maksymalizację produkcji prądu z każdego panelu fotowoltaicznego. Funkcjonalny wyświetlacz LCD ułatwia codzienną obsługę i monitorowanie pracy systemu.

 • Najpopularniejszy model - Huawei SUN2000-1
 • Falownik trójfazowy - Podstawowy wybór dla prosumentów
 • Fronius SYMO HYBRID - Połączenie z magazynem energii

Falownik hybrydowy z magazynem energii

Niezwykle ciekawą, choć nieco droższą opcją są falowniki hybrydowe wyposażone w wbudowane magazyny energii. Umożliwiają one lepsze wykorzystanie potencjału instalacji PV przez zakumulowanie w akumulatorze nadwyżek energii wyprodukowanej w ciągu dnia. Energię tę można później zużywać wieczorem lub w nocy.

Jednym z najlepszych falowników hybrydowych dostępnych na rynku jest Fronius Symo Hybrid. Wyróżnia się on funkcją backup power, czyli zasilania awaryjnego w razie przerw w dostawie energii z sieci. W połączeniu z odpowiednio dobraną baterią pozwala na prawie całkowitą samowystarczalność energetyczną.

Czytaj więcej: Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 3kW? Dobór mocy i liczby modułów PV

Ranking falowników według mocy

Moc to podstawowy parametr określający wielkość falownika. Musi być ona odpowiednio dobrana do mocy całej instalacji fotowoltaicznej. Produkt o za małej mocy nie wykorzysta potencjału systemu PV, zaś falownik o zbyt dużej mocy nie zagwarantuje odpowiedniej sprawności i może być nieopłacalny.

W kolejnej części rankingu sprawdziliśmy, które falowniki najlepiej sprawują się w poszczególnych kategoriach mocowych instalacji fotowoltaicznych odpowiadających zwykle domom jednorodzinnym, małym firmom i dużym biznesom.

Moc instalacji PV Najlepszy falownik
4-6 kW Huawei SUN2000-5KTL
6-10 kW Sofar Solar 11000 TL
pow. 10 kW SMA Sunny Tripower CORE1

Jak widać, zarówno wśród falowników jednofazowych jak i trójfazowych dominują modele uznanych producentów takich jak Huawei, SMA czy Sofar Solar.

Porównanie falowników trójfazowych

Ranking najlepszych falowników 2024

Falowniki trójfazowe to urządzenia przeznaczone dla większych instalacji fotowoltaicznych montowanych na halach, magazynach, obiektach przemysłowych czy dużych farmach fotowoltaicznych. Charakteryzują się wysoką mocą sięgającą kilkudziesięciu kilowatów oraz możliwością obsługi setek paneli PV.

Sprawdź, które trójfazowe falowniki o mocy powyżej 50kW charakteryzują się najkorzystniejszym stosunkiem parametrów i ceny.

Wybranie odpowiedniego modelu falownika jest kluczowe dla jak najlepszego wykorzystania potencjału całej instalacji fotowoltaicznej. Polecamy poświęcić czas na dogłębne zapoznanie się z parametrami poszczególnych urządzeń aby podjąć świadomą i optymalną decyzję.

Jak wybrać najlepszy falownik fotowoltaiczny

Oczywiście sam ranking falowników, pomimo że oparty na obiektywnej analizie i ocenie wielu modeli, nie uwzględnia indywidualnych preferencji i wymagań konkretnego klienta.

Dlatego na koniec warto zebrać kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci dobrać dla siebie najlepszy falownik do Twojej instalacji PV. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • Odpowiednio dobraną moc nominalną
 • Wysoką sprawność na poziomie min. 97-98%
 • Reputację i gwarancję producenta

Mamy nadzieję, że nasz ranking falowników fotowoltaicznych na rok 2024 okaże się pomocny przy wyborze najlepszego urządzenia dla Twojej planowanej instalacji PV!

Najpopularniejsze modele falowników w Polsce

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o modelach falowników, które cieszą się obecnie największą popularnością wśród klientów instalujących systemy fotowoltaiczne w Polsce. Zdecydowanie najczęściej wybieranymi urządzeniami w ostatnich miesiącach były:

 • Huawei SUN2000-1
 • Falownik Sofar 11000TL
 • Growatt 40000TL3
 • Sofar 33-50KTL-X HV

Wynika to zapewne z atrakcyjnego stosunku ich ceny, jakości i funkcjonalności. Wbrew pozorom, klienci indywidualni i firmy instalujące systemy PV w Polsce coraz bardziej świadomie i optymalnie dobierają urządzenia do swoich instalacji.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiliśmy ranking najlepszych falowników fotowoltaicznych dostępnych na polskim rynku w 2024 roku. Przygotowując zestawienie wzięliśmy pod uwagę kryteria takie jak m.in. sprawność urządzeń, funkcjonalność czy oczywiście atrakcyjna cena.

W pierwszej kolejności sprawdzono modele falowników dedykowane popularnym instalacjom PV montowanym na dachach domów jednorodzinnych. Tutaj zdecydowanym liderem okazał się falownik Sofar Solar 11000 TL charakteryzujący się wysoką sprawnością na poziomie 98,7%.

Następnie porównano ze sobą falowniki w podziale na kategorie mocowe, aby pomóc w doborze optymalnych urządzeń zarówno dla małych, jak i dużych instalacji PV. Przeanalizowano również modele trójfazowe przeznaczone dla obiektów komercyjnych i farm fotowoltaicznych.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas ranking falowników fotowoltaicznych 2024 wraz ze wskazówkami dotyczącymi wyboru najlepszego falownika PV okaże się pomocny dla wszystkich planujących montaż instalacji fotowoltaicznej.

banner

Najczęstsze pytania

Dobry falownik PV powinien charakteryzować się przede wszystkim wysoką sprawnością na poziomie min. 97-98%. Ważne są również odpowiednio dobrana moc nominalna, możliwość podłączenia optymalizatorów mocy czy długa gwarancja producenta.

Ceny falowników PV są zróżnicowane w zależności od producenta, mocy czy dodatkowych funkcji. Standardowy falownik jednofazowy o mocy 3-5 kW kosztuje ok. 5000-8000 zł, zaś model hybrydowy z magazynem energii to koszt rzędu 15 000-20 000 zł.

Falowniki PV można kupić bezpośrednio u producentów lub w sklepach ze sprzętem fotowoltaicznym. Warto jednak zamówić falownik razem z projektem i montażem instalacji PV u sprawdzonego wykonawcy- wtedy dostaniemy kompleksową usługę i serwis.

Podłączenia falownika PV z siecią elektryczną powinien dokonać uprawniony elektryk. Samowolne podłączenie grozi porażeniem prądem lub uszkodzeniem sprzętu. Do samych paneli falownik podłącza się za pomocą przewodów DC.

Nowoczesne falowniki fotowoltaiczne mają żywotność ok. 15-20 lat. Jednak producenci zazwyczaj udzielają na te urządzenia 10-letniej gwarancji na wady produkcyjne obejmującej również bezpłatną wymianę falownika.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.71 Liczba głosów: 7

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
 2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

1 Komentarze

Kazimierz

Dzień dobry, dlaczego jest różnica wyprodukowanej kwh między falownikiem a licznikiem elektrycznym.Falownik pokazuje 100 kWh a licznik Z.E 80kWhPozdrawiam kazik

Polecane artykuły