Budownictwo

Ocieplenie domu styropianem - cena i koszt za metr elewacji

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński12 listopada 20237 min
Ocieplenie domu styropianem - cena i koszt za metr elewacji

Ocieplenie styropianem cena to jeden z kluczowych czynników przy podejmowaniu decyzji o dociepleniu domu. Choć początkowy koszt może wydawać się wysoki, to inwestycja w dobry styropian szybko się zwraca - pozwala ograniczyć straty ciepła, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i stworzyć w domu komfortowy klimat. W tym poradniku przedstawimy aktualne ceny styropianu w przeliczeniu na metr kwadratowy ocieplanej powierzchni i pomocny kalkulator kosztów. Podpowiemy też, naco zwrócić uwagę, by wybrać optymalną pod względem ceny i jakości ofertę ocieplenia.

Kluczowe wnioski:
 • Cena ocieplenia zależy od grubości i rodzaju styropianu - tańszy będzie styropian fasadowy niż elewacyjny.
 • Średni koszt ocieplenia 1 m2 elewacji styropianem to ok. 50-90 zł przy grubości 10-15 cm.
 • Najważniejsze parametry styropianu to lambda, wytrzymałość, gęstość i nasiąkliwość.
 • Optymalna grubość styropianu na ściany zewnętrzne to 12-15 cm.
 • Styropian warto kupić u sprawdzonego producenta, a prace zlecić renomowanemu wykonawcy.

Jak ocieplić dom styropianem?

Ocieplenie domu styropianem to bardzo popularny sposób na zwiększenie izolacyjności cieplnej budynku i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Aby prawidłowo ocieplić dom, należy przeprowadzić kilka kluczowych kroków.

Przede wszystkim warto sprawdzić stan techniczny elewacji – podłoże musi być równe, czyste i suche. Następnie dobieramy odpowiedni styropian. Koszt ocieplenia domu 300m2 zależy w dużej mierze od parametrów materiału izolacyjnego.

Do ocieplenia ścian zewnętrznych polecany jest styropian fasadowy o niskim współczynniku przenikania ciepła lambda (0,031-0,040 W/mK) i wytrzymałości na ściskanie powyżej 100 kPa. Minimalna zalecana grubość to 12-15 cm.

Bardzo istotne jest też solidne przyklejenie płyt styropianowych do ściany oraz ich zamocowanie kołkami rozporowymi. Kołkowanie zwiększa stabilność i bezpieczeństwo ocieplenia. Na styropian nakłada się jeszcze warstwę siatki z włókna szklanego i tynku cienkowarstwowego. Dzięki temu elewacja domu zyskuje trwałą ochronę przed uszkodzeniami.

Jak prawidłowo przykleić styropian?

Aby ocieplenie było skuteczne i trwałe, styropian musi być prawidłowo przyklejony do ściany na całej powierzchni. Do klejenia używa się zapraw klejących - gotowych mas klejowych lub kleju cementowego z piaskiem, przygotowywanego na budowie.

Klej nakłada się na płytę styropianową obwodowo wzdłuż krawędzi pasmami szerokości 3-4 cm oraz plackami co ok. 20 cm w środku płyty. Płytę z klejem mocno dociska się do ściany na minimum 10 sekund.

Ile kosztuje ocieplenie 1 m2 elewacji styropianem?

Cena polożenia styropianu z siatką w przeliczeniu na metr kwadratowy zależy od kilku czynników, m.in. marki i grubości styropianu, rodzaju siatki i tynku. Średnio za ocieplenie 1 m2 elewacji styropianem o grubości 10-15 cm wraz z wykończeniem zapłacimy ok. 50-90 zł.

Sama płyta styropianu fasadowego o grubości 10 cm kosztuje ok. 10-15 zł/m2. Cena rośnie wraz z grubością - za styropian 15 cm trzeba zapłacić ok. 15-22 zł/m2. Rekomendowana minimalna grubość do ocieplenia ścian to 12-15 cm.

Do tego dochodzą koszty zaprawy klejącej (ok. 5-15 zł/m2), siatki z włókna szklanego (ok. 2-5 zł/m2), kołków rozporowych (1-2 zł/m2) oraz tynku cienkowarstwowego (ok. 15-25 zł/m2). Całość prac z wykończeniem to koszt rzędu 50-90 zł/m2.

Czytaj więcej: Ile kosztuje malowanie domu? Cena za malowanie elewacji, ścian i sufitów

Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

Grubość warstwy ocieplenia należy dobrać tak, by zapewnić ścianom wymaganą izolacyjność termiczną. Zgodnie z Warunkami Technicznymi minimalna grubość styropianu na ścianach zewnętrznych wynosi:

 • 10 cm – dla ścian o współczynniku U nie większym niż 0,3 W/m2K
 • 12 cm – przy U nie większym niż 0,25 W/m2K
 • 15 cm – w przypadku U nieprzekraczającego 0,2 W/m2K

W praktyce najczęściej stosowane są grubości między 12 a 15 cm. Pozwalają one spełnić obecne wymogi izolacyjności cieplnej przegród.

Styropian a wełna mineralna - co lepsze do ocieplenia?

Ocieplenie domu styropianem - cena i koszt za metr elewacji

Do ocieplenia domu można wykorzystać oprócz styropianu także wełnę mineralną. Oba materiały mają zbliżoną izolacyjność termiczną i skutecznie chronią przed utratą ciepła. Różnią się natomiast niektórymi właściwościami.

Styropian jest twardszy, bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i wodoodporny. Ma też niższą higroskopijność niż wełna, czyli gorzej pochłania wilgoć z otoczenia. Z kolei wełna mineralna lepiej absorbuje dźwięki i ma nieco lepszą izolacyjność akustyczną.

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków panujących w okolicy budynku. Na obszarach wilgotnych lepszy może być styropian, a w hałaśliwym otoczeniu - wełna mineralna. Oba materiały sprawdzą się w ociepleniu domu.

Jakie parametry ma dobry styropian do ocieplenia domu?

Wybierając styropian do ocieplenia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów decydujących o jakości materiału izolacyjnego:

 • Współczynnik przewodzenia ciepła lambda - im niższy, tym lepsza izolacja cieplna. Dobry styropian do ocieplenia ma lambdę 0,031-0,040 W/mK.
 • Wytrzymałość na ściskanie - powinna wynosić co najmniej 100 kPa, optymalnie 150-250 kPa.
 • Gęstość - zalecana to ok. 15-20 kg/m3. Im wyższa, tym lepsze parametry styropianu.
 • Nasiąkliwość - im mniejsza, tym materiał jest mniej podatny na wilgoć. Dobrze gdy wynosi poniżej 4%.

Sprawdźmy też, czy styropian ma odpowiednie certyfikaty i atesty potwierdzające parametry techniczne. Rekomendowani producenci to m.in. Termo Organika, Austrotherm, Swisspor.

Jak ułożyć styropian na ścianach domu?

Aby ocieplenie było szczelne i estetyczne, styropian musi być prawidłowo ułożony na ścianach. Płyty przyklejamy mijankowo, przesuwając styki względem siebie o minimum 15 cm.

Układanie zaczynamy od dołu ściany od wykonania cokołu z płyt styropianowych przeznaczonych do ocieplenia fundamentów. Następnie przechodzimy do przyklejania płyt na elewacji – w pionie lub poziomie, zachowując mijankowy układ styków.

Docięcia na narożnikach i ościeżach robimy pod kątem 45°. Pamiętajmy też o wzmocnieniu narożników listwami z siatką. Dobrze przyklejony i równo ułożony styropian to podstawa solidnego ocieplenia.

Grubość styropianu Koszt materiału (zł/m2)
10 cm 10-15
12 cm 12-18
15 cm 15-22

Podsumowując, ocieplenie domu styropianem to skuteczny sposób na poprawę bilansu cieplnego budynku i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Kluczowe znaczenie ma wybór materiału o odpowiednich parametrach i grubości oraz poprawne wykonanie prac z przyklejeniem i kołkowaniem styropianu. Cena polożenia styropianu z siatką wynosi średnio 50-90 zł za m2. Inwestycja w dobrej jakości ocieplenie na pewno się zwróci w postaci oszczędności i komfortu cieplnego.

Podsumowanie

Ocieplenie domu styropianem to sprawdzony sposób na poprawę izolacyjności cieplnej budynku. W artykule przybliżyliśmy kluczowe kwestie związane z tym procesem: od doboru materiałów, poprzez koszty, aż po prawidłowe wykonanie prac. Koszt ocieplenia domu 300m2 zależy przede wszystkim od zastosowanych produktów.

Cena polożenia styropianu z siatką waha się od 50 do 90 zł za m2 w zależności od grubości i rodzaju styropianu oraz wykończenia elewacji. 12-15 cm warstwa dobrego styropianu fasadowego pozwoli spełnić wymagania izolacyjności cieplnej ścian.

Ważny jest właściwy montaż - dokładne przyklejenie i kołkowanie styropianu, wykonanie detali narożników i ościeży. To zapewni szczelność i trwałość ocieplenia. Na koniec na płyty styropianowe nakładamy siatkę i tynk.

Solide wykonane ocieplenie styropianem pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o połowę i obniżyć rachunki za ogrzewanie. To z pewnością inwestycja, która szybko się zwraca. Mam nadzieję, że artykuł dostarczył przydatnych informacji na temat ile za metr elewacji trzeba zapłacić i jak profesjonalnie ocieplić dom styropianem.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły