Budownictwo

Koszt rekuperacji i montażu wentylacji - ile kosztuje rekuperacja?

Autor Ida Nowak
Ida Nowak2 stycznia 20247 min
Koszt rekuperacji i montażu wentylacji - ile kosztuje rekuperacja?

Rekuperacja jaki koszt to jedno z kluczowych pytań przy planowaniu montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Koszty zakupu i montażu central wentylacyjnych zależą od wielu czynników i mogą się znacznie różnić. Sprawdź, co wpływa na cenę rekuperacji i jakich wydatków możesz się spodziewać.

Kluczowe wnioski:
 • Koszt rekuperacji uzależniony jest m.in. od powierzchni mieszkania, mocy urządzenia i dodatkowego wyposażenia.
 • Średni koszt rekuperacji w mieszkaniu to ok. 15-20 tys. zł, w domu ok. 25-40 tys. zł.
 • Największe koszty to zakup centrali rekuperacyjnej i montaż przewodów wentylacyjnych.
 • Warto zwrócić uwagę na parametry efektywności energetycznej centrali rekuperacji.
 • Rekuperacja pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%.

Ile kosztuje montaż rekuperacji

rekuperacja cena - to jedno z kluczowych pytań, które zadaje sobie większość osób planujących montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Koszty zakupu i instalacji central wentylacyjnych mogą się znacznie różnić w zależności od kilku podstawowych czynników.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość mieszkania lub domu, w którym ma być zamontowana rekuperacja. Im większa powierzchnia, tym większa centrala będzie potrzebna, a to bezpośrednio przełoży się na wyższy koszt rekuperacji. Duże znaczenie ma również liczba pomieszczeń oraz ilość przewodów wentylacyjnych.

Kolejną kwestią jest moc oraz typ wybranej centrali rekuperacji. Każdy producent ma w swojej ofercie centralę w różnych konfiguracjach i o innych parametrach wydajności. Te o wyższych mocach i lepszej efektywności energetycznej kosztują zwykle więcej.

Szacunkowe koszty rekuperacji

Przyjmuje się, że średnie koszty rekuperacji kształtują się następująco:

 • w mieszkaniu ok. 80-120 mkw. od 15 do 20 tys. zł
 • w domu jednorodzinnym ok. 150 mkw. od 25 do 40 tys. zł

Podane widełki cenowe dotyczą kompleksowej usługi, na którą składa się zakup centrali wraz z systemem przewodów, montaż oraz uruchomienie rekuperacji. Obejmują także niezbędne prace instalacyjne związane z podłączeniem centrali do prądu oraz wykonaniem otworów w ścianach na przewody wentylacyjne.

Czynniki wpływające na cenę rekuperacji

Na ostateczny koszt rekuperacji wpływa wiele elementów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wycenie inwestycji w system wentylacji mechanicznej. Oprócz podstawowych kosztów urządzeń i montażu, do łącznej ceny dolicza się jeszcze:

 • projekt techniczny instalacji wentylacyjnej
 • zakup filtrów, tłumików, przepustnic itp.
 • wykonanie otworów i bruzd pod rury wentylacyjne

Poza tym na wysokość budżetu przeznaczonego na montaż rekuperacji wpływa również to, czy w domu jest już zainstalowana instalacja kanałowa, czy trzeba wykonać ją od nowa. W drugim przypadku koszty rosną.

Jak obniżyć koszt rekuperacji?

W jaki sposób można ograniczyć cena rekuperacji? Przede wszystkim warto porównać oferty kilku sprawdzonych firm i wybrać najkorzystniejszą z nich. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup centrali rekuperacyjnej na własną rękę, co pozwoli nieco obniżyć całkowity koszt inwestycji.

Czytaj więcej: Murowanie z bloczków betonowych - poradnik i techniki murarskie

Projekt techniczny dla rekuperacji - koszt

Kluczowym elementem przy realizacji inwestycji związanej z montażem rekuperacji jest wykonanie projektu wentylacji. Określa on m.in. rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych, dobór typu i wielkości centrali czy też lokalizację kratek.

Projekt rekuperacji pozwala precyzyjnie oszacować koszty oraz czas realizacji prac instalacyjnych. Dzięki niemu można też uniknąć błędów, które mogłyby wpłynąć na obniżenie sprawności i efektywności całego systemu wentylacji.

Cena projektu rekuperacji jest zróżnicowana w zależności od jego zakresu i stopnia skomplikowania układu instalacji oraz wielkości obiektu. Koszt wykonania takiego projektu zwykle mieści się w przedziale od 1 do 2 tys. zł w przypadku domu jednorodzinnego. W mieszkaniach jest nieco niższy i wynosi ok. 500-1500 zł.

Zakup i montaż centrali rekuperacji

Koszt rekuperacji i montażu wentylacji - ile kosztuje rekuperacja?

Koszt zakupu centrali wentylacyjnej wraz z montażem to największa, a często nawet połowa łącznych wydatków związanych z rekuperacją. Cena samych central może się wahać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wielkość centrali Cena centrali Koszt montażu
Mała moc, mieszkanie ok. 60 mkw. 3 000 - 5 000 zł 2 000 - 3 000 zł
Średnia moc, dom ok. 120 mkw. 6 000 - 10 000 zł 3 000 - 5 000 zł
Duża moc, dom powyżej 200 mkw. 12 000 - 18 000 zł 5 000 - 8 000 zł

Jak wynika z tabeli, wraz ze wzrostem wielkości centrali rosną również koszty jej zainstalowania. W przypadku małych mieszkań zwykle wystarczą tanie centrale o niskich mocach, kosztujące od 3 do 5 tysięcy. Duże, luksusowe wille wymagają central o dużych mocach, których ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy.

Koszt przewodów i kratek wentylacyjnych

Kolejną istotną pozycją kosztową przy montażu rekuperacji, obok centrali wentylacyjnej, jest zakup systemu przewodów wraz z osprzętem. W jego skład wchodzą m.in.:

 • przewody rurowe lub kanały wentylacyjne
 • kratki i nawiewniki ścienne
 • tłumiki akustyczne
 • elementy regulacyjne przepływu powietrza np. przepustnice

Cena przewodów wentylacyjnych jest zróżnicowana w zależności od ich średnicy i materiału (najczęściej blacha aluminiowa lub tworzywo sztuczne). Przyjmuje się, że przeciętny koszt ich zakupu i montażu w domu jednorodzinnym o powierzchni 120-150 mkw. wynosi ok. 5-8 tys. zł.

Koszt kratek wentylacyjnych jest w dużej mierze uzależniony od ich wyglądu, a także funkcji dodatkowych np. tłumienia hałasu. Standardowe kratki można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Te o lepszych parametrach, wykonane ze stali nierdzewnej czy innych szlachetnych materiałów mogą kosztować nawet kilkaset złotych za sztukę.

Roczne koszty eksploatacji rekuperacji

Całkowite nakłady finansowe związane z rekuperacją obejmują nie tylko jednorazowy wydatek na zakup i montaż, ale również koszty stałe utrzymania systemu. Obejmują one głównie:

 • koszt prądu potrzebnego do zasilania centrali wentylacyjnej
 • wymianę filtrów powietrza
 • okresowe przeglądy oraz konserwacje

Koszt energii elektrycznej związanej z pracą centrali rekuperacyjnej jest niewielki i zazwyczaj sięga 100-300 zł rocznie (w zależności od typu urządzenia i czasu jego pracy).

Natomiast wymiana filtrów powietrza oraz rutynowe przeglądy to łącznie wydatek rzędu ok. 500-800 zł rocznie. Są to jednak niezbędne koszty, dzięki którym rekuperacja będzie działać wydajnie i niezawodnie przez lata.

Należy jednak podkreślić, że inwestycja w rekuperację bardzo szybko się zwraca. System wentylacji mechanicznej pozwala ograniczyć straty ciepła nawet o 30%, co bezpośrednio przekłada się na spadek rachunków za ogrzewanie.

Według badań, dzięki rekuperacji można zaoszczędzić nawet 1500-2000 zł rocznie na ogrzewaniu domu. Oznacza to, że nawet wysoki początkowy koszt inwestycji we właściwie zaprojektowany system wentylacji z odzyskiem ciepła zwraca się w ciągu kilku lat.

Podsumowanie

Rekuperacja wiąże się z pewnymi kosztami, które warto wcześniej dokładnie przeanalizować. Cena rekuperacji w dużej mierze zależy od metrażu mieszkania/domu, w którym montowana jest centrala wentylacyjna i sieć przewodów. Im większa powierzchnia, tym wyższy koszt.

Przeciętny koszt rekuperacji w mieszkaniu 80-metrowym to ok. 15-20 tys. zł, natomiast w 150-metrowym domu jednorodzinnym 25-40 tys. zł. W tej kwocie mieści się zarówno zakup i montaż centrali, jak i wykonanie instalacji przewodów wraz z niezbędnymi pracami instalacyjnymi i wykończeniowymi.

Trzeba mieć świadomość, że oprócz jednorazowego kosztu montażu rekuperacji trzeba liczyć się także z rocznymi kosztami eksploatacji systemu. Są to głównie opłaty za prąd dla centrali (100-300 zł) oraz regularna konserwacja i wymiana filtrów (500-800 zł). To niezbędne wydatki, by rekuperacja działała sprawnie.

Mimo wysokich kosztów inwestycji, rekuperacja ile kosztuje zwraca się już po kilku latach dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu, sięgającym nawet 30%. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to zdecydowanie opłacalna inwestycja w dłuższej perspektywie.

banner

Najczęstsze pytania

Średni koszt montażu rekuperacji w mieszkaniu o powierzchni 80-100 m2 to ok. 15-20 tys. zł. W tej kwocie mieści się centrala wentylacyjna, przewody, kratki i prace instalacyjne.

Przeciętny koszt montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym o powierzchni 120-150 m2 to 25-40 tys. zł. Suma ta obejmuje wszystkie niezbędne urządzenia i prace montażowe.

Na koszt rekuperacji wpływają: wielkość mieszkania/domu, moc centrali, dodatkowe wyposażenie, konieczność wykonania instalacji kanałowej lub jej modernizacji.

Roczne koszty utrzymania rekuperacji to głównie: prąd dla centrali wentylacyjnej (100-300 zł), wymiana filtrów (300-500 zł) i przeglądy okresowe (200-300 zł).

Rekuperacja pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%, dzięki temu zwraca się po ok. 5-8 latach użytkowania. Jest to zdecydowanie opłacalna inwestycja.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły