Fotowoltaika

Ile kosztują panele fotowoltaiczne? Sprawdź rzeczywiste ceny instalacji PV w 2024

Autor Ida Nowak
Ida Nowak24 października 20235 min
Ile kosztują panele fotowoltaiczne? Sprawdź rzeczywiste ceny instalacji PV w 2024

Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych nośników. Wśród nich na czoło wysuwają się instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają na pozyskiwanie prądu ze słońca. Jak działają tego typu systemy i ile kosztują panele fotowoltaiczne w 2024 roku? Odpowiadamy!

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, potocznie nazywane panelami słonecznymi, to urządzenia służące do zamiany energii promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Składają się z ogniw fotowoltaicznych wykonanych najczęściej z krzemu. Pod wpływem światła słonecznego w ogniwach zachodzi efekt fotowoltaiczny, czyli wytwarzany jest prąd stały. Następnie poprzez falownik prąd ten jest zamieniany na prąd przemienny.

Panele łączy się w większe instalacje, które mogą być montowane na dachach lub wolnostojące. Wytworzony prąd może być zużywany na bieżąco lub oddawany do sieci energetycznej. Niewykorzystana energia jest magazynowana w akumulatorach.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne w 2024 roku?

Koszt paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, m.in. od ich mocy, sprawności, producenta oraz rodzaju ogniw. Cena 1 kWp (kilowata mocy paneli) waha się od 3000 do 6000 zł. Średnio za 1 kWp trzeba zapłacić około 4000-5000 zł. Oznacza to, że np. instalacja o mocy 5 kWp kosztuje ok. 20-25 tys. zł.

Do tego dochodzi jeszcze koszt pozostałych elementów, takich jak:

 • falownik - od 2500 do 4000 zł,
 • konstrukcja montażowa - 1000-2500 zł,
 • okablowanie - 500-1000 zł,
 • liczniki i zabezpieczenia - 500-1500 zł.

Łączny koszt montażu całej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp to wydatek rzędu 30-40 tys. zł.

Jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej w domu?

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym zależy przede wszystkim od jej mocy, którą dobiera się pod kątem zapotrzebowania na energię elektryczną. Dla przeciętnego domu wystarczająca będzie instalacja o mocy od 4 do 8 kWp.

Przyjmijmy, że w domu jednorodzinnym montujemy optymalną instalację o mocy 5 kWp. Jej koszt kształtować się będzie następująco:

 • panele fotowoltaiczne (5 kWp) - ok. 20-25 tys. zł
 • falownik - 3-4 tys. zł
 • konstrukcja i montaż - 1,5-2 tys. zł
 • okablowanie i zabezpieczenia - 1-1,5 tys. zł

Łączny koszt takiej instalacji to ok. 27-33 tys. zł. Do tego należy doliczyć jeszcze ew. koszt akumulatorów, które pozwalają magazynować nadmiar wytworzonej energii.

Na co zwrócić uwagę wybierając instalatora fotowoltaiki?

Ile kosztują panele fotowoltaiczne? Sprawdź rzeczywiste ceny instalacji PV w 2024

Kluczowe przy wyborze instalatora fotowoltaiki są doświadczenie i renoma firmy. Zaleca się wybierać sprawdzone firmy działające na rynku co najmniej 2-3 lata. Warto sprawdzić referencje klientów i poprosić o portfolio zrealizowanych inwestycji.

Nie bez znaczenia są również uprawnienia i certyfikaty posiadane przez instalatorów. Montaż paneli słonecznych wymaga odpowiednich kompetencji. Firma powinna mieć wszystkie niezbędne pozwolenia.

Przed podjęciem decyzji dobrze też porównać oferty kilku instalatorów. Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Równie ważna jest jakość sprzętu i usług serwisowych.

Jak długo zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę następuje zazwyczaj po 6-8 latach i zależy od kilku czynników:

 • kosztów instalacji i jej mocy,
 • lokalizacji - im więcej słońca, tym szybszy zwrot,
 • zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym,
 • ewentualnej sprzedaży nadwyżek energii do sieci.

Dzięki dotacjom z programu "Mój Prąd" nawet do 5 tys. zł zwrot inwestycji może nastąpić już po 5-6 latach. Dodatkowo po tym okresie właściciel instalacji PV zaczyna czerpać zyski z darmowej energii słonecznej.

Jaki jest koszt paneli fotowoltaicznych na dachu domu?

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego wynosi średnio ok. 27-35 tys. zł dla instalacji o mocy 4-6 kWp. W tej kwocie mieści się zakup paneli, falownika, konstrukcji i niezbędnych komponentów oraz usługa montażu.

Cena może być niższa, jeśli wybierzemy tańsze panele o mniejszej wydajności lub zdecydujemy się na montaż na gruncie, a nie na dachu. Przy większej mocy instalacji, powyżej 6-7 kWp, koszty oczywiście rosną.

Warto pamiętać, że instalacja PV na dachu wiąże się z dodatkowymi wymogami, np. wzmocnieniem konstrukcji. To również trzeba wziąć pod uwagę.

Jakie są dopłaty i dotacje do fotowoltaiki w 2024 roku?

Obecnie najpopularniejszą formą dofinansowania fotowoltaiki dla osób fizycznych jest program "Mój Prąd". W jego ramach można otrzymać dotację do 5 tys. zł na instalacje o mocy 2-10 kWp.

Dodatkowo uruchomiony został program "Mój Prąd na conajmniej", oferujący dofinansowanie dla najemców i dzierżawców. Tutaj maksymalna dotacja wynosi 3 tys. zł.

W 2024 roku mają ruszyć kolejne programy wsparcia w formie pożyczek i ulg podatkowych. Będą one skierowane m.in. do rolników, przedsiębiorców i wspólnot mieszkaniowych.

Kiedy najlepiej zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Najlepszy czas na inwestycję w fotowoltaikę to wiosna i lato, kiedy mamy gwarancję optymalnego wykorzystania energii słonecznej. Montaż paneli PV warto zaplanować na marzec-czerwiec lub sierpień-wrzesień.

Jesienią i zimą produkcja energii elektrycznej jest znacznie niższa ze względu na krótszy dzień i mniejsze nasłonecznienie. Przed montażem instalacji trzeba też sprawdzić dostępność dotacji - wnioski są przyjmowane w konkretnych terminach.

Podsumowując, najkorzystniejszy czas na inwestycję w fotowoltaikę to wiosna i lato. Pozwoli to najszybciej zacząć czerpać zyski z wytwarzanej energii słonecznej.

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja, która pozwala obniżyć rachunki za prąd i uniezależnić się energetycznie. Koszt paneli słonecznych w 2024 roku wynosi średnio ok. 4000-5000 zł za 1 kWp, a całej instalacji PV w domu jednorodzinnym ok. 30-40 tys. zł. Zwrot nakładów następuje zwykle po 6-8 latach.

Aby cieszyć się korzyściami z fotowoltaiki, warto wybrać sprawdzonego instalatora i zadbać o optymalny projekt. Inwestycję można sfinansować z dotacji i pożyczek. To ekologiczne i opłacalne źródło energii, które zapewnia niezależność energetyczną na lata.

banner

Najczęstsze pytania

Średnia cena 1 kWp paneli fotowoltaicznych w Polsce w 2023 roku wynosi 4000-5000 zł.

Zalecana moc instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym to 4-8 kWp. Wystarczy to do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną.

Średni koszt montażu paneli PV na dachu domu jednorodzinnego to ok. 27-35 tys. zł przy mocy instalacji 4-6 kWp.

Z programu "Mój Prąd" można uzyskać dotację do 5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną o mocy 2-10 kWp.

Okres zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne wynosi zwykle 6-8 lat w zależności od warunków.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły