OZE

Zwiększ wydajność kolektorów słonecznych na wodę

Janusz Kamiński8 października 20234 min
 Zwiększ wydajność kolektorów słonecznych na wodę

Kolektory słoneczne to fantastyczne rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie darmowej energii słonecznej do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, warto zastosować kilka prostych trików, które pozwolą zwiększyć ich wydajność.

Jak zwiększyć wydajność kolektorów słonecznych?

Aby maksymalnie zwiększyć ilość ciepłej wody uzyskiwanej z instalacji solarnej, należy zadbać o:

  • Optymalną pozycję i kąt ustawienia kolektorów słonecznych
  • Odpowiedni dobór pojemności zbiornika ciepłej wody
  • Staranną izolację rur i zbiornika na wodę
  • Regularne czyszczenie powierzchni absorberów
  • Wymianę płynu przeciwzamarzającego co 2-3 lata
  • Zastosowanie systemu pompowego i mieszaczy termostatycznych
  • Ewentualny montaż dodatkowych paneli słonecznych

Poniżej szczegółowo omówimy każdy z tych elementów.

Optymalna pozycja i kąt ustawienia kolektorów

Kolektory słoneczne powinny być zamontowane na dachu budynku na południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej ścianie. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej przez cały dzień. Optymalny kąt nachylenia kolektorów to ok. 35-45 stopni. Im bliżej równika, tym kąt powinien być mniejszy. W Polsce najlepszy kąt to ok. 37 stopni. Dobrze ustawione kolektory mogą zwiększyć wydajność nawet o 20%!


Czytaj więcej: Turbiny wiatrowe 10kW - sprawdź ceny i opinie

Odpowiedni dobór pojemności zbiornika na wodę

Pojemność zbiornika ciepłej wody powinna być dostosowana do zapotrzebowania i ilości kolektorów. Zbyt mały zbiornik nie pozwoli w pełni wykorzystać energii słonecznej. Optymalnym rozwiązaniem dla 4-osobowej rodziny będzie zbiornik o pojemności 150-200 litrów w połączeniu z 2-3 kolektorami płaskimi. Większa liczba domowników wymaga proporcjonalnie większego zbiornika.

Izolacja rur i zbiornika na wodę

 Zwiększ wydajność kolektorów słonecznych na wodę

Bardzo istotna jest dokładna izolacja termiczna wszystkich rur oraz zbiornika ciepłej wody. Zapobiegnie to niepotrzebnym stratom ciepła. Do izolacji stosuje się najczęściej piankę polietylenową o grubości od 20 do 50 mm. Im lepsza izolacja, tym mniejsze straty i więcej ciepłej wody uzyskamy z instalacji.

Regularne czyszczenie kolektorów słonecznych

Nawet niewielkie zabrudzenie powierzchni absorberów kolektorów słonecznych może znacząco obniżyć ich sprawność. Dlatego warto czyścić je 2-3 razy w roku miękką szczotką i wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego. Pozwoli to utrzymać absorbery w optymalnym stanie i zachować wysoką wydajność instalacji.

Wymiana płynu przeciwzamarzającego co 2-3 lata

Specjalny płyn zapobiega zamarzaniu układu w zimie. Jednak z czasem traci on swoje właściwości, dlatego zgodnie z zaleceniami producenta należy go wymieniać co 2-3 lata. Nowy płyn zagwarantuje bezpieczne działanie instalacji przez kolejne sezony grzewcze.

Instalacja systemu pompowego i mieszaczy

Montaż wydajnej pompy obiegowej i mieszaczy termostatycznych poprawia cyrkulację nośnika ciepła i pozwala lepiej kontrolować temperaturę wody. Dzięki temu można zwiększyć ilość energii słonecznej wykorzystanej do ogrzania wody. Jest to szczególnie ważne w okresach dużego nasłonecznienia.

Montaż dodatkowych paneli słonecznych

Bardzo prostym sposobem na zwiększenie mocy instalacji solarnej jest montaż kolejnych paneli słonecznych. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale pozwala uzyskać znacznie więcej ciepłej wody przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Dodatkowe kolektory to szczególnie dobre rozwiązanie przy dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę.

Stosując się do powyższych zasad, możemy w prosty sposób zoptymalizować pracę instalacji solarnej i znacząco zwiększyć ilość uzyskanej ciepłej wody. Odpowiednia konserwacja i dbałość o szczegóły pozwala w pełni wykorzystać potencjał kolektorów słonecznych przez wiele lat ich eksploatacji.

Podsumowanie

Optymalizacja instalacji solarnych to klucz do maksymalizacji produkcji ciepłej wody użytkowej z energii słonecznej. Niewielkim kosztem można znacząco zwiększyć efektywność kolektorów słonecznych i lepiej wykorzystać ich potencjał. Odpowiednie ustawienie, konserwacja i modernizacja pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd lub gaz i zapewnia darmową ciepłą wodę przez wiele lat.

Najczęstsze pytania

W Polsce najlepszy kąt nachylenia to ok. 35-45 stopni. Im bliżej równika, tym kąt powinien być mniejszy.

Zaleca się czyszczenie kolektorów 2-3 razy w roku miękką szczotką i wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego.

Optymalnym wyborem będzie zbiornik o pojemności 150-200 litrów w połączeniu z 2-3 kolektorami płaskimi.

Płyn należy wymieniać co 2-3 lata, zgodnie z zaleceniami producenta.

Dodatkowe panele zwiększają moc instalacji i ilość ciepłej wody. Ich montaż szczególnie opłaca się przy dużym zapotrzebowaniu na CWU.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

  1. Schomburg: Producent Chemii Budowlanej o Globalnym Zasięgu
  2. Jaki bojler wybrać na 4 osoby? Porównaj możliwości
  3. Kalkulator opłacalności fotowoltaiki - ile zyskasz montując PV?
  4. Pompa ciepła Ferroli - opinie, ceny, czy warto kupić?
  5. Montaż wodomierza i podłączenie licznika wody
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły