Dom

Remont mieszkania – koszt, cena za m2, ile kosztuje

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński28.12.20238 min.
Remont mieszkania – koszt, cena za m2, ile kosztuje
banner

Remont mieszkania, koszt remontu, cena za m2 to jedne z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać planując odnowienie swoich czterech kątów. Wielu właścicieli mieszkań zastanawia się, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku i jakie czynniki wpływają na cenę. Poniższy artykuł pomoże odpowiedzieć na te pytania, a także zawiera praktyczne wskazówki, jak zaplanować remont krok po kroku kontrolując przy tym budżet.

Kluczowe wnioski:
 • Średni koszt remontu 1 m2 mieszkania w 2023 r. to ok. 1500-2000 zł.
 • Na cenę remontu wpływają m.in. metraż, zakres prac i wybrane materiały.
 • Warto szukać sprawdzonych, tańszych wykonawców i hurtowni budowlanych.
 • Dobry plan remontu i kontrola budżetu to podstawa powodzenia projektu.
 • Remont mieszkania to duże przedsięwzięcie, ale można je przeprowadzić rozsądnie i tanio.

Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku

Remont mieszkania koszt to jedno z najważniejszych pytań, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy właściciel planujący odświeżenie lub modernizację swoich czterech kątów. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem całkowity koszt remontu mieszkania zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim liczy się metraż – im większe mieszkanie, tym wyższa będzie łączna kwota za prace remontowe. Duże znaczenie ma również zakres planowanych prac. Remont polegający wyłącznie na odmalowaniu ścian i wymianie podłóg będzie oczywiście znacznie tańszy niż kompleksowa modernizacja obejmująca m.in. wymianę instalacji i przeróbki w układzie pomieszczeń.

Podstawowe składowe kosztów

Aby precyzyjnie oszacować całościowy koszt remontu mieszkania, należy zsumować kilka podstawowych pozycji:

 • koszt robocizny (stawka godzinowa lub ryczałtowa fachowców),
 • koszt materiałów budowlanych (np. farby, płytki, armatura),
 • ewentualne koszty projektu, dokumentacji, pozwoleń itp.,
 • niespodziewane dodatkowe wydatki (około 10-20% sumy powyższych).

Dodatkowe koszty mogą wynikać m.in. z nieprzewidzianych wcześniej usterek lub problemów wymagających interwencji specjalistów. Dlatego warto z góry założyć pewną „poduszkę finansową” na tego typu sytuacje.

Jak obliczyć całkowity koszt remontu mieszkania

Aby precyzyjnie oszacować całkowity koszt remontu mieszkania, w pierwszej kolejności musimy określić jego metraż. Następnie, biorąc pod uwagę planowany zakres prac, możemy posłużyć się uśrednionymi stawkami za remont 1 m2 powierzchni mieszkalnej.

Rodzaj remontu mieszkania Średnia cena za 1 m2
Odświeżenie (malowanie, cyklinowanie) 80-150 zł
Mały remont (wymiana podłóg, drzwi, armatury) 150-250 zł
Duży remont (instalacje, rozbiórki ścian, przeróbki) 250-400 zł
Luksusowy remont designerski 400-800 zł

Przemnażając odpowiednią stawkę dla typu planowanych prac przez metraż mieszkania, otrzymamy orientacyjną kwotę robocizny. Do tego musimy oczywiście doliczyć koszty materiałów i wyposażenia, o których wspominaliśmy wcześniej.

Przykład kalkulacji

Załóżmy, że planujemy remont mieszkania o powierzchni 50 m2, który będzie obejmował wymianę podłóg, drzwi i armatury (czyli tzw. mały remont). Przyjmując średnią stawkę 200 zł/m2, wychodzi nam 50 m2 x 200 zł = 10 000 zł. Do tego dochodzą koszty materiałów, które możemy szacunkowo przyjąć również na około 10 000 zł. Razem daje to już 20 000 zł. Uwzględniając wspomniany wcześniej „bufor” na nieprzewidziane wydatki, ostateczny koszt możemy założyć na poziomie 22 000-25 000 zł.

Czytaj więcej: Ile kosztuje tona węgla? Sprawdź aktualne ceny węgla za tonę i gdzie kupić tanio.

Czynniki wpływające na cenę remontu mieszkania

Jak widać na powyższym przykładzie, bardzo duży wpływ na cenę remontu mieszkania ma metraż. Im większe mieszkanie, tym wyższa będzie całkowita kwota. Ale metraż to tylko jeden z wielu czynników.

Nie bez znaczenia są również np. standard prac wykończeniowych, lokalizacja nieruchomości czy wybór konkretnych modeli materiałów wykończeniowych i wyposażenia.

Mieszkanie po generalnym remoncie wygląda zupełnie inaczej, niż po prostym odświeżeniu ścian i wymianie podłóg. Im bardziej rozbudowany zakres prac i wyższej jakości materiały, tym koszty rosną. Ponadto w dużych miastach stawki za remont są zazwyczaj nieco wyższe niż na prowincji.

Średnia cena remontu metra kwadratowego - godziwe stawki

Remont mieszkania – koszt, cena za m2, ile kosztuje

Bazując na typowych stawkach rynkowych, realistyczna średnia cena remontu 1 m2 mieszkania wynosi obecnie około 1500-2000 zł. Obejmuje to kompleksowe prace obejmujące m.in. rozbiórkę ścian działowych, wymianę instalacji (elektryka, wod-kan), nowe tynki i wylewki, ewentualnie wykonanie łazienki od podstaw. Do tego dochodzi wykończenie ścian, podłóg i montaż drzwi.

Stawka ta może być oczywiście nieco niższa lub wyższa w zależności od standardu konkretnych prac i zastosowanych materiałów. Na przykład renowacja historycznych parkietów będzie znacznie droższa, niż ułożenie typowych paneli podłogowych. Równie istotny jest wybór armatury łazienkowej, ceramiki, karniszy, drzwi i tym podobnych „szczegółów” wykończeniowych.

Oszczędności na skali

Co ciekawe, paradoksalnie remont całego mieszkania może wyjść taniej jednostkowo za 1 m2, niż odświeżenie pojedynczego pomieszczenia. Dzieje się tak dlatego, że przy dużych inwestycjach wykonawcy chętniej godzą się na rabaty, a my możemy taniej kupować materiały hurtowo. Bardzo duże znaczenie ma więc umiejętne negocjowanie cen tak z ekipami remontowymi, jak i z dostawcami.

Gdzie szukać fachowców i materiałów budowlanych w atrakcyjnych cenach

Mając orientacyjny kosztorys w ręku, przed przystąpieniem do remontu mieszkania warto poszukać możliwych oszczędności. Dotyczy to zarówno stawki za robociznę ekipy remontowej, jak i ceny materiałów budowlanych.

Dobrym miejscem do znalezienia konkurencyjnych ofert są internetowe giełdy remontowe, gdzie zrzeszone są sprawdzone ekipy z danego regionu. Można tam w prosty sposób zamieścić ogłoszenie ze swoim projektem i zebrać wyceny od wielu wykonawców.

Z kolei poszukując okazji na materiały budowlane, opłaca się odwiedzać hurtownie stacjonarne lub internetowe. Kupując produkty bezpośrednio u źródła w dużych ilościach, możemy liczyć na znaczne obniżki w porównaniu do cen detalicznych.

Jak planować remont mieszkania krok po kroku i kontrolować budżet

Mając wiedzę na temat realnych kosztów, łatwiej zaplanować cały proces remontu mieszkania krok po kroku, tak aby nie przekroczyć założonego budżetu. Oto najważniejsze działania, które warto wykonać wcześniej.

 1. Dokładne zmierzenie i zapisanie metrażu poszczególnych pomieszczeń
 2. Określenie szczegółowego zakresu planowanych prac
 3. Sporządzenie wstępnej listy potrzebnych materiałów (z podziałem na kategorie: budowlane, instalacyjne AGD itp.)
 4. Zebranie kilku wycen od sprawdzonych ekip remontowych
 5. Wybór najkorzystniejszej pod względem stosunku ceny do jakości
 6. Ustalenie szczegółowego harmonogramu prowadzenia prac
 7. Bieżąca kontrola postępu i rozliczanie z ekipy po każdym etapie

Regularnie monitorując każdy wydatek, łatwo będzie na bieżąco korygować plany, aby nie przekroczyć założonego budżetu. W razie pojawienia się nieprzewidzianych kosztów, możemy również podjąć decyzje o ograniczeniu zakresu mniej istotnych prac wykończeniowych.

Podsumowanie

Remont mieszkania to duże przedsięwzięcie, z którym wiążą się spore koszty. Niestety nie da się uniknąć wysokich wydatków, jeśli chcemy kompleksowo odnowić i zmodernizować swoje wnętrza. Niemniej przy odrobinie zmysłu organizacyjnego i cierpliwości w poszukiwaniu dobrych ofert, można znacząco ograniczyć koszt remontu mieszkania.

Przede wszystkim warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe opcje i wziąć pod uwagę tańsze zamienniki materiałów wysokiej jakości. Dobrze jest też skrupulatnie zaplanować harmonogram prac, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych przestojów i zbędnych wydatków. Mając konkretną wizję projektu i kontrolując każdy etap remontu mieszkania, z pewnością uda się nie przekroczyć budżetu.

Koszt remontu mieszkania w dużej mierze zależy od standardu wykończenia i zastosowanych materiałów. Dlatego w cenie kilkuset złotych za metr da się urządzić funkcjonalne, ale skromne wnętrza. Z kolei remont w wysokim standardzie może kosztować nawet kilka tysięcy za metr kwadratowy. Najważniejsze to określić, na co nas tak naprawdę stać i wybrać rozwiązania optymalne jakościowo-cenowo.

Podsumowując, dobrze przemyślany remont mieszkania nie musi rujnować domowego budżetu. Odpowiednie zaplanowanie i konsekwentna realizacja projektu pozwalają ograniczyć koszty do rozsądnego poziomu. A zastosowanie kreatywnych, tańszych zamienników wcale nie musi oznaczać rezygnacji z dobrego wyglądu i funkcjonalności wnętrz.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły