Fotowoltaika

Pomysły co zrobić z plastikowych butelek - Poradnik

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński03.11.20238 min.
Pomysły co zrobić z plastikowych butelek - Poradnik
banner

Co zrobić z butelki plastikowej, która wylądowała w naszych domach? Zamiast wyrzucać je na śmietnik, warto dać im drugie życie i przerobić na coś kreatywnego i przydatnego. W tym poradniku znajdziesz mnóstwo oryginalnych pomysłów na DIY z plastikowych butelek. Dowiesz się jak w prosty sposób stworzyć z nich dekoracje do domu i ogrodu, a nawet designerskie dodatki. Przekonasz się, że plastikowe butelki świetnie sprawdzają się także jako pojemniki oraz jako materiał do rękodzieła i różnych przydatnych gadżetów. Dzięki temu poradnikowi nadaj plastikowym butelkom drugie życie!

Kluczowe wnioski:
 • Z plastikowych butelek można zrobić świetne dekoracje do domu i ogrodu.
 • Butelki plastikowe są pomocne w domowym majsterkowaniu, jako pojemniki i vazony.
 • Dają się z nich stworzyć designerskie dodatki oraz gadżety codziennego użytku.
 • Przerabianie butelek to świetny pomysł na kreatywne zajęcie i DIY.
 • Warto w ten sposób nadać plastikowym butelkom drugie życie.

Jak ponownie wykorzystać plastikowe butelki?

Plastikowe butelki, szczególnie po napojach, woda mineralnej czy chemii gospodarczej, zbierają się w każdym domu. Zamiast wyrzucać je do śmieci, warto wykorzystać plastikowe butelki jeszcze raz i nadać im nowe życie. Jest wiele kreatywnych sposobów, by przerobić niepotrzebne już plastikowe butelki na przydatne przedmioty.

Najprostszym wykorzystaniem plastikowych butelek jest zrobienie z nich pojemników do przechowywania różnych drobnych przedmiotów, śrubek, guzików itp. Wystarczy umyć butelkę, wyciąć szyjkę i otrzymasz gotowy pojemnik, który sprawdzi się w warsztacie, garażu czy szafce w łazience.

Bardzo dobrym pomysłem jest także przerobienie plastikowych butelek na doniczki lub pojemniki na kwiaty. W tym celu butelkę trzeba przeciąć na pół lub w dolnej części zrobić kilka otworów. Takie DIY-wskie doniczki mogą stanowić ozdobę salonu, balkonu lub ogrodu.

Jakie jeszcze zastosowania mają plastikowe butelki?

Co zrobić z butelki plastikowej, by móc wykorzystać ją wielokrotnie i przedłużyć jej żywot? Plastikowe butelki doskonale nadają się do wykonania prostych akcesoriów i gadżetów. Można z nich zrobić na przykład uchwyty na kable, ołówki czy pędzle. Wystarczy przymocować butelkę do deski lub ściany. Świetnie sprawdzi się też jako organizer biżuterii.

Z plastikowych butelek można również wykonać przydatne przedmioty codziennego użytku jak pojemnik na bułki, koszyczek na zakupy, czy schowek na drobiazgi w łazience. Tego typu DIY z odzyskanych plastikowych butelek to ciekawy sposób na ich ponowne wykorzystanie.

Z butelek plastikowych powstają świetne dekoracje

Jeśli szukasz pomysłu na oryginalną dekorację domu lub ogrodu, plastikowe butelki mogą okazać się znakomitym tworzywem. Z odzyskanych butelek PET można zrobić naprawdę wiele ciekawych i kreatywnych ozdób. Wystarczy odrobina pomysłowości!

Bardzo efektownie prezentują się np. świece z butelek. Wystarczy wlać wosk do środka butelki, dodać knot i gotowe! Taka butelkowa świeczka będzie nietuzinkową ozdobą stołu lub tarasu. Podobny efekt uzyskasz wypełniając butelki piaskiem i muszelkami albo suszonymi kwiatami - idealna dekoracja łazienki czy sypialni.

Z plastikowych butelek można też zrobić np. samodzielne lampy, różnego rodzaju budki i karmniki dla ptaków (do ogrodu), czy dekoracyjne donice na kwiaty. Takie DIY z PET-ów sprawi, że Co zrobić z butelki plastikowej przestanie być problemem.

Jakie jeszcze dekoracje wykonać z plastikowych butelek?

Oprócz takich pomysłów jak świece, lampy czy karmniki z plastikowych butelek, możliwości jest znacznie więcej. Bardzo ciekawym DIY są girlandy lub obręcze ze złączonych ze sobą butelek, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne stroiki. Z butelek PET da się również zmajstrować proste, a efektowne wazony na kwiaty.

Z kolei miłośnicy scrapbookingu mogą z plastikowych butelek wykonać schludne pudełka i pojemniki do przechowywania materiałów i narzędzi. Możliwości kreatywnego zastosowania starych butelek PET jest naprawdę sporo. Dając im drugie życie w roli dekoracji dodamy naszemu wnętrzu oryginalności.

Czytaj więcej: Dofinansowanie Mój Prąd - fotowoltaika z dotacją do mikroinstalacji OZE w 2023

Oryginalne pomysły na DIY z plastikowych butelek

Szukasz inspiracji na kreatywne DIY? Co zrobić z plastikowej butelki, by stworzyć z niej coś użytecznego i wyjątkowego? Okazuje się, że plastikowe butelki po napojach czy chemii domowej to doskonały materiał do rękodzieła i majsterkowania.

Jednym z ciekawszych pomysłów jest zrobienie z plastikowych butelek organizera na przybory kuchenne, przyprawy lub środki czystości. Wystarczy poobcinać denka butelek i włożyć je jedno w drugie. Takie DIY błyskawicznie zorganizuje każdą kuchnię.

Z butelek PET można również zrobić samodzielne doniczki z systemem nawadniania roślin. W tym celu butelkę z dwóch stron należy nawiercić i połączyć ze sobą. Umieszczając w górnej butelce wodę uzyskamy kropelkowe nawadnianie doniczki u dołu.

Plastikowe butelki to doskonały surowiec do rękodzieła i wielu przydatnych w domu przedmiotów. Dając im drugie życie nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale też pomagamy środowisku.

Plastikowe butelki w roli pojemników i vazonów

Pomysły co zrobić z plastikowych butelek - Poradnik

Odpowiadając na pytanie co można zrobić z plastikowej butelki, jedną z najlepszych opcji jest przerobienie ich na pojemniki lub doniczki na kwiaty. Dzięki temu plastikowe butelki zyskują wielorakie zastosowanie w domu i ogrodzie.

Jeśli chcemy nadać plastikowym butelkom drugie życie w roli pojemników, wystarczy umyć je dokładnie, wyciąć szyjki i zakrętki. Tak przygotowane butelki można wykorzystać do przechowywania np. przypraw, ryżu, mąki, kaszy i innych produktów spożywczych. Doskonale sprawdzą się także jako pojemniki w warsztacie czy garażu.

Z kolei jako doniczki najlepiej sprawdzą się przecięte wzdłuż butelki PET. W dolnej części należy zrobić otwory do odpływu nadmiaru wody. Tak przygotowane plastikowe butelki można wypełnić ziemią i posadzić w nich kwiaty. Świetnie prezentują się zwłaszcza na balkonie.

Rodzaj pojemnika/doniczki Sposób wykonania
Pojemnik do przypraw Obciąć górną część butelki
Doniczka na kwiaty Przeciąć butelkę wzdłuż, zrobić otwory na dnie

Jak przerobić plastikowe butelki na przydatne akcesoria?

Plastikowe butelki można wykorzystać nie tylko jako pojemniki czy doniczki. Okazuje się, że da się z nich zrobić całkiem przydatne akcesoria i gadżety codziennego użytku. Wystarczy odrobina kreatywności i gotowe!

Jednym z pomysłów jest przerobienie plastikowej butelki w uchwyt lub stojak, np. na pędzle, sztućce, przybory kuchenne lub kosmetyki. W tym celu butelkę wystarczy przymocować np. za pomocą wkrętów do deski lub ściany. Można też połączyć kilka butelek, by stworzyć organizery na biurko.

Z plastikowych butelek da się również w łatwy sposób zmajstrować torby na zakupy, pudełka z uchwytem, czy nawet portfele. Wystarczy wyciąć denka kilku butelek i połączyć je ze sobą np. za pomocą taśmy lub wkrętów. Dzięki takiemu DIY z PET-ów zaoszczędzimy pieniądze i zyskamy poręczne akcesoria.

Pomysły jak nadać butelkom plastikowym drugie życie

Co zrobić, by plastikowe butelki nie trafiały na śmietnik? Jest wiele możliwości, by nadać im drugie życie w roli przydatnych i oryginalnych przedmiotów. Wystarczy odrobina pomysłowości i gotowe!

Najprostszym sposobem na DIY z plastikowych butelek jest ich wykorzystanie jako pojemników do przechowywania różnych drobiazgów – w kuchni, warsztacie, szafce w łazience itd. Wystarczy je umyć i wyciąć szyjki.

Bardziej kreatywnym pomysłem jest wykonanie z plastikowych butelek np. budki dla ptaków, karmnika, doniczki, czy vazonu na kwiaty. W tym celu butelki można przeciąć na pół lub zrobić w nich otwory.

Z plastikowych butelek da się również zrobić wiele przydatnych akcesoriów jak uchwyty na przybory, torby na zakupy czy organizer. Nie brakuje sposobów na to, by w prosty sposób przedłużyć życie plastikowych butelek.

 • Przerabiając plastikowe butelki na DIY oszczędzamy pieniądze i chronimy planetę.
 • Z plastikowych butelek powstają nietuzinkowe dekoracje i gadżety codziennego użytku.

Podsumowanie

Jak się okazuje, plastikowe butelki wcale nie muszą lądować na śmietniku i zanieczyszczać środowiska. Możemy im nadać drugie życie, wykorzystując je na wiele kreatywnych sposobów. W tym artykule przedstawiliśmy całą gamę pomysłów na to, co zrobić z plastikowych butelek, by przemienić je w przydatne i oryginalne przedmioty.

Dowiedzieliśmy się, że z plastikowych butelek można w prosty sposób wykonać pojemniki do domu i warsztatu, a także designerskie doniczki na kwiaty. Okazuje się też, że świetnie nadają się one do rękodzieła - możemy z nich zrobić nietuzinkowe dekoracje i gadżety codziennego użytku. Co więcej, plastikowe butelki to doskonały materiał do DIY - z nich powstają przeróżne akcesoria.

Dzięki temu poradnikowi z pewnością nikt nie będzie już zastanawiał się, co zrobić z butelką plastikową. Teraz z łatwością damy plastikowym butelkom drugie życie, przemieniając je w pożyteczne przedmioty. Dzięki ponownemu wykorzystaniu butelek PET nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale także zadbamy o naszą planetę.

Mamy nadzieję, że podane przez nas pomysły zainspirują Państwa do kreatywnego majsterkowania i dania plastikowym butelkom nowego życia. Zapraszamy do wypróbowania prezentowanych w artykule DIY z PET-ów i wprowadzenia ich w życie. Życzymy udanej zabawy i satysfakcji z vlastnoręcznie wykonanych przedmiotów z odzyskanych plastikowych butelek.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Klimatyzator kanałowy do domu jednorodzinnego - profesjonalna klimatyzacja kanałowa
 2. Montaż gniazdka elektrycznego - jak to zrobić prawidłowo
 3. Pompa ciepła Ferroli - opinie, ceny, czy warto kupić?
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Niższa inflacja dzięki nowemu połączeniu? Poznaj tanią alternatywę
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły