OZE

Polskie samochody elektryczne - Nowości i testy modeli z polskich fabryk

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki29.10.20236 min.
 Polskie samochody elektryczne - Nowości i testy modeli z polskich fabryk
banner

Elektryczne samochody stają się coraz popularniejsze na całym świecie, a Polska nie jest wyjątkiem. Coraz więcej polskich firm angażuje się w produkcję i sprzedaż aut na prąd. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej polskim samochodom elektrycznym - jakie modele są dostępne, jak wypadają na tle konkurencji, gdzie je kupić i ile kosztują. Sprawdzimy również, które polskie fabryki produkują elektryki oraz jaka jest przyszłość tego typu pojazdów w naszym kraju.

Jakie polskie samochody elektryczne są dostępne na rynku?

Polski rynek samochodów elektrycznych rozwija się bardzo dynamicznie. Na ten moment mamy już kilka rodzimych marek i modeli aut na prąd. Elektrycznego van Vivara produkuje firma ElectroMobility Poland. Auto napędzane jest silnikiem o mocy 100 kW (136 KM) i pozwala na przejechanie do 150 km na jednym ładowaniu. Vivaro oferowane jest w wersji furgon lub z podwyższonym dachem. Kolejnym pojazdem produkowanym w Polsce jest elektryczny Fiat 500e. Montaż odbywa się w fabryce Fiata w Tychach. Auto wyposażone jest w silnik 87 kW (118 KM) i akumulator o pojemności 23,8 kWh. Zasięg wynosi do 180 km.

Oprócz tego, polskie firmy oferują elektryczne wersje swoich popularnych modeli. Volkswagen e-Crafter produkowany jest w Wrześni, a elektryczny MAN eTGE powstaje w fabryce w Niepołomicach. Iveco Daily Electric składany jest w Bielsku-Białej. Te dostawcze auta elektryczne mają zasięg od 120 do 200 km.

Polskie marki przygotowują się także do wprowadzenia na rynek osobowych samochodów elektrycznych. Elektryczny Izera zapowiadany jest przez firmę ElectroMobility Poland na 2023 rok. Auto ma mieć zasięg do 400 km. Z kolei spółka ElectroMobility wspólnie z FCA Poland pracuje nad elektryczną wersją Fiata Pandy.

Polski samochód elektryczny - porównanie zagranicznych modeli

Polskie samochody elektryczne nie odbiegają znacząco od popularnych zagranicznych modeli pod względem osiągów i wyposażenia. Elektryczny Fiat 500e dysponuje zbliżonym zasięgiem i mocą jak Nissan Leaf czy Renault Zoe. Z kolei elektryczne vany produkowane w Polsce nie ustępują takim modelom jak Mercedes eSprinter czy elektryczny Volkswagen e-Transporter. Polskie elektryki cechują się dobrą jakością wykonania i nowoczesnymi technologiami. Mają więc potencjał, aby konkurować z renomowanymi zagranicznymi markami.


Czytaj więcej: Turbiny wiatrowe 10kW - sprawdź ceny i opinie

Gdzie kupić najnowsze polskie auto na prąd?

Aby kupić najnowsze polskie auto elektryczne, należy udać się bezpośrednio do autoryzowanych dealerów poszczególnych marek. Salonów oferujących elektryczne vany Vivaro, e-Craftera, eTGE czy Daily Electric znajdziemy już w wielu miastach w Polsce. Można tam obejrzeć samochody na żywo, przetestować je i skorzystać z fachowego doradztwa.

Elektryczny Fiat 500e nabyć można we wszystkich salonach Fiata. Z kolei na zapowiadanego elektrycznego Izerę przyjdzie nam jeszcze poczekać. W 2023 roku ma on trafić do polskich dealerów, gdzie będzie można go zamówić.

Test polskiego samochodu elektrycznego - osiągi i zasięg

 Polskie samochody elektryczne - Nowości i testy modeli z polskich fabryk

Jak w praktyce prezentują się osiągi i zasięg polskich samochodów elektrycznych? Przetestujmy to na przykładzie elektrycznego Fiat 500e. Jego silnik o mocy 87 kW pozwala rozpędzić się do 100 km/h w zaledwie 9 sekund. Auto dynamicznie przyspiesza i świetnie sprawdza się w mieście. Zasięg wynosi średnio 150 km w cyklu mieszanym. Przy spokojnej jeździe można przejechać nawet 180 km na jednym ładowaniu. Ładowanie akumulatora z domowego gniazdka 230V trwa około 15 godzin. Przy korzystaniu z szybkiej ładowarki 80% pojemności uzupełnimy w zaledwie 35 minut.

Polskie fabryki produkujące elektryczne auta - lista

Oto lista najważniejszych polskich fabryk zaangażowanych w produkcję samochodów elektrycznych:

 • Zakłady FCA Poland S.A. w Tychach - elektryczny Fiat 500e
 • Volkswagen Poznań - Volkswagen e-Crafter
 • Fabryka MAN Truck & Bus w Niepołomicach - MAN eTGE
 • Fabryka Iveco Poland w Bielsku-Białej - Iveco Daily Electric
 • ElectroMobility Poland Sp. z o.o. - elektryczny Vivaro, przyszły Izera

Polskie zakłady inwestują w nowoczesne linie produkcyjne, aby móc wytwarzać pojazdy elektryczne najwyższej jakości. Dzięki temu rodzime fabryki mają szansę odegrać znaczącą rolę na europejskim rynku e-mobilności.

Jaka jest cena polskiego samochodu elektrycznego?

Ceny polskich samochodów elektrycznych są zbliżone do modeli zagranicznych. Za elektrycznego Fiata 500e trzeba zapłacić minimum 114 900 zł. Vivaro elektryczny w wersji furgon to wydatek od 199 900 zł. Z kolei za elektrycznego MAN-a eTGE z podstawowym wyposażeniem zapłacimy co najmniej 229 800 zł. Ceny są dość wysokie, jednak z drugiej strony przy zakupie można liczyć na spore dopłaty z programu "Mój Elektryk".

Najlepsze polskie samochody elektryczne - ranking

Oto zestawienie trzech najciekawszych polskich samochodów elektrycznych:

 1. Fiat 500e - stylowe, miejskie auto o dobrej dynamice jazdy i zasięgu do 180 km,
 2. Vivaro - uniwersalny elektryczny van z napędem 100 kW i ładownością do 1 100 kg,
 3. Izera - nowy rodzimy sedan i SUV z obiecującym zasięgiem ponad 400 km (wkrótce w sprzedaży).

Mamy nadzieję, że w najbliższych latach lista atrakcyjnych polskich elektryków będzie systematycznie rosła.

Jaka jest przyszłość polskich samochodów elektrycznych?

Perspektywy dla polskich producentów samochodów elektrycznych rysują się obiecująco. Rozwój e-mobilności będzie postępował w całej Europie, a polskie fabryki mają szansę stać się istotnymi graczami na tym rynku. Aby to osiągnąć, muszą nadal inwestować w badania i rozwój, aby produkować jeszcze lepsze i bardziej konkurencyjne modele. Jeśli polskim firmom uda się umiejętnie wykorzystać trend elektromobilności, mogą liczyć na dynamiczny wzrost produkcji i sprzedaży aut na prąd.

Podsumowanie

Polski rynek samochodów elektrycznych dynamicznie się rozwija. Rodzimi producenci oferują już kilka ciekawych modeli aut na prąd, które nie odbiegają jakością od renomowanych marek zagranicznych. Polskie elektryki można kupić w autoryzowanych salonach, a ich ceny są zbliżone do światowych odpowiedników. Największe polskie fabryki samochodów zaangażowały się w produkcję pojazdów elektrycznych, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość rodzimej elektromobilności.

banner

Najczęstsze pytania

Obecnie najwięksi polscy producenci to FCA Poland (Fiat 500e), Volkswagen Poznań (e-Crafter), MAN Bus (eTGE) i Iveco (Daily Electric). Wkrótce dołączy ElectroMobility Poland z modelem Izera.

Największy deklarowany zasięg będzie miał Izera - do 400 km. Obecnie najlepszy wynik osiąga Fiat 500e - do 180 km.

W autoryzowanych salonach dealerskich poszczególnych marek. Tam można je również przetestować i zamówić.

Obecnie najchętniej kupowany jest elektryczny Fiat 500e. Dużym zainteresowaniem cieszą się także elektryczne vany Vivaro i e-Crafter.

Bardzo dynamicznie. Kolejne polskie marki dołączają do produkcji elektryków. Prognozuje się, że w najbliższych latach ich sprzedaż będzie rosła o kilkadziesiąt procent rocznie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły