Fotowoltaika

Pakiety fotowoltaiczne do grzania wody - najlepsze rozwiązanie

Autor Ida Nowak
Ida Nowak25.01.20245 min.
Pakiety fotowoltaiczne do grzania wody - najlepsze rozwiązanie
banner

Panele fotowoltaiczne do grzania wody to innowacyjne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko.

Kluczowe wnioski:
 • Panele fotowoltaiczne do podgrzewania wody pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 70%.
 • Tego typu instalacje są przyjazne dla środowiska i pozwalają ograniczyć emisję CO2.
 • Koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych zwraca się już po 4-7 latach ich użytkowania.
 • Podłączenie paneli do istniejącego już zasobnika z wodą jest tanie i nie wymaga dodatkowych prac budowlanych.
 • Warto rozważyć tę opcję, by cieszyć się ciepłą wodą i jednocześnie dbać o naszą planetę.

Panele fotowoltaiczne do CWU

Panele fotowoltaiczne montowane specjalnie do celów podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Pozwalają one wykorzystać darmową energię słoneczną do ogrzania wody bez konieczności korzystania z drogiej energii elektrycznej.

Takie ogniwa fotowoltaiczne do grzania wody składają się zazwyczaj z kilku lub kilkunastu paneli monokrystalicznych o mocy od 200 do 500 W każdy. Współpracują one z dedykowanym falownikiem oraz zasobnikiem na ciepłą wodę. Gromadzona w ten sposób energia elektryczna zamieniana jest na ciepło i ogrzewa wodę w zasobniku.

Rodzaje systemów fotowoltaicznych do CWU

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje systemów fotowoltaicznych przeznaczonych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej:

 • Systemy proste (on-grid) - podłączone są do sieci elektrycznej, nadmiar wyprodukowanej energii oddają do sieci.
 • Systemy hybrydowe (off-grid) - nie są podłączone do sieci elektrycznej, całość wyprodukowanej energii zużywana jest na potrzeby podgrzania CWU.

Wybór rodzaju systemu zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości podłączenia do sieci elektrycznej.

Jak działają panele do CWU

Zasada działania paneli fotowoltaicznych montowanych dla potrzeb ciepłej wody użytkowej jest prosta. Promienie słoneczne padając na powierzchnię paneli, uruchamiają w nich przepływ prądu stałego. Następnie, za pomocą falownika, prąd ten jest zamieniany na prąd przemienny.

Tak wytworzony prąd trafia do grzałki elektrycznej zamontowanej w zasobniku ciepłej wody. Grzałka zamienia energię elektryczną na ciepło i w ten sposób podgrzewa zgromadzoną w zasobniku wodę. Im więcej słońca, tym więcej ciepłej wody otrzymujemy.

Ilość energii słonecznej Ilość ciepłej wody
Mała Niewielka ilość ciepłej wody
Średnia Średnia ilość ciepłej wody
Duża (słoneczny dzień) Bardzo duża ilość ciepłej wody

Jak widać zależność jest proporcjonalna - im więcej energii słonecznej, tym więcej uzyskujemy ciepłej wody z systemu fotowoltaicznego.

Czytaj więcej: Jak wiele kosztuje fotowoltaika na raty? Odkryj teraz!

Ile kosztują panele do CWU

Koszt zestawów fotowoltaicznych do grzania wody jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim mają na niego wpływ parametry dobranego systemu - moc i liczba paneli, pojemność zasobnika CWU, rodzaj falownika oraz okablowania.

Szacunkowy koszt niedużej, 4-5 panelowej instalacji do podgrzewania ciepłej wody dla 4-osobowego gospodarstwa domowego to 8 000 - 12 000 zł. Bardziej rozbudowane systemy mogą kosztować nawet 20 000 - 30 000 zł.

Jaka moc paneli do CWU

Pakiety fotowoltaiczne do grzania wody - najlepsze rozwiązanie

Wybierając fotowoltaikę do grzania wody, kluczową kwestią jest odpowiedni dobór mocy paneli fotowoltaicznych. Musi być ona precyzyjnie dopasowana zarówno do średniego dobowego zużycia ciepłej wody, jak i do wielkości zasobnika w którym woda będzie ogrzewana.

Dla przeciętnego, 4-osobowego gospodarstwa domowego optymalnym rozwiązaniem będą 4-5 paneli monokrystalicznych o mocy od 200 do 320 W każdy. Pozwoli to pokryć całodzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę przy stosunkowo niewielkiej inwestycji.

Jak podłączyć panele do CWU

Podłączenie paneli fotowoltaicznych do istniejącego już w domu zasobnika z ciepłą wodą jest tanie i proste.

W większości przypadków nie trzeba nawet wykonywać żadnych dodatkowych prac budowlanych.

Wystarczy wpiąć wyjście z falownika bezpośrednio do grzałki elektrycznej lub termostatu w zasobniku. Nie ma potrzeby ingerencji w już ułożone instalacje wodno-kanalizacyjne. To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza cały proces podłączania ogniw fotowoltaicznych.

Korzyści z paneli do CWU

Montaż paneli fotowoltaicznych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej to obecnie jedno z najszybciej zwracających się inwestycji w OZE. Korzyści płynące z takich instalacji to m.in.:

 • Nawet 70% oszczędności na rachunkach za prąd zużywany do ogrzewania CWU;
 • Szybki zwrot z inwestycji - już po 4-7 latach;
 • Ekologiczne ogrzewanie wody bez emisji CO2;
 • Prosta rozbudowa - panele można z czasem dokładać;
 • Automatyczna praca - nie wymagają obsługi ani uzupełniania.

Jak widać, zarówno korzyści finansowe, jak i ekologiczne przemawiają za instalowaniem paneli fotowoltaicznych do ogrzewania ciepłej wody. To doskonały sposób na tańsze i przyjazne środowisku uzyskiwanie CWU.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zwane potocznie ogniwami fotowoltaicznymi do grzania wody, to obecnie jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań OZE dla domu jednorodzinnego. Pozwalają one wykorzystać darmową energię słońca do ogrzania wody i tym samym radykalnie obniżyć rachunki za prąd.

Koszt dobrego zestawu fotowoltaicznego do grzania wody, składającego się z 4-5 paneli, falownika i zasobnika CWU, to około 10 000 zł. Jak pokazują liczne opinie, inwestycja ta zwraca się już po 4-6 latach użytkowania, a czasami nawet szybciej.

Montaż tego typu fotowoltaiki do grzania wody jest stosunkowo prosty i w większości przypadków nie wymaga kosztownych prac budowlanych. Wystarczy podpiąć wyjście falownika do istniejącej instalacji i gotowe. Resztę załatwia słońce.

Podsumowując, zestawy fotowoltaiczne do CWU to obecnie "must have" każdego nowoczesnego i ekologicznego domu. Inwestycja, która zwróci się szybciej niż mogłoby się wydawać.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.38 Liczba głosów: 8

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

1 Komentarze

kali

Posiadam od sześciu lat takie dwa zestawy czyli 3,8 kw off grid.6 Paneli po 320W do grzałki 2kw przez sterownik.Śmigają jak szalone.Polecam każdemu

Polecane artykuły