Wydajność i moc paneli fotowoltaicznych to bardzo istotne parametry. Ich uwzględnienie jest konieczne podczas projektowania instalacji produkującej prąd ze słońca. Trzeba pamiętać, że są to dwie odrębne kwestie. Co należy o nich wiedzieć?
Czym jest moc paneli fotowoltaicznych?
Na podstawie wartości mocy paneli fotowoltaicznych możliwe jest określenie ich teoretycznej zdolności do wytwarzania mocy w idealnych warunkach temperatury oraz promieniowania słonecznego. Wartość tę uzyskuje się w STC, czyli standardowych warunkach testowych. To zwykle 25 st. C i ilość światła słonecznego padającego na jeden metr kwadratowy modułu na poziomie 1000 W. W skrócie jest to parametr mówiący o tym, ile prądu wytworzy panel w idealnych warunkach pogodowych.
Ile wynosi średnia moc panelu fotowoltaicznego?
Moc paneli fotowoltaicznych produkowanych obecnie mieści się na poziomie 170-300 W na jeden metr kwadratowy. Wartość nominalna obejmuje zakres ok. 400-600 W – dotyczy to modułów z krzemem monokrystalicznym. Zdarza się, że moc nominalna jest nieco niższa, szczególnie w przypadku paneli do specjalnych zastosowań, przykładowo do kampera. Jest to wówczas średnio 50-200 W.
Panele fotowoltaiczne – wydajność
Wydajność paneli fotowoltaicznych określa, jak dużo energii elektrycznej są one w stanie wyprodukować w zależności od sytuacji – w określonym czasie i z zachowaniem określonych warunków pracy. Według szacunków 1 kWp (kilowatopik) instalacji wytworzy w ciągu roku ok. 1000 kWh prądu.
Niemniej trzeba mieć na uwadze, że na wydajność paneli ma wpływ wiele czynników. To m.in.:
- nasłonecznienie – jego poziom nie jest równomierny na terenie całej Polski, ale wartości są zbliżone (najlepiej wypada południowa i południowo-wschodnia część kraju),
- moc i sprawność modułów – sprawność jest procentowym stosunkiem wyprodukowanego prądu do otrzymanej energii słonecznej,
- kąt nachylenia modułów – za odpowiednie ustawienie paneli uznaje się nachylenie ich pod kątem 35-38 stopni i skierowanie w stronę południową,
- zanieczyszczenie powietrza i samej instalacji – znaczenie ma wszystko, co w jakiś sposób zasłania moduły fotowoltaiczne, a więc nawet liście czy ptasie odchody znajdujące się na ich powierzchni.
Istotną rolę odgrywa tu również zacienienie. Cień przyczynia się do zmniejszenia ilości wytwarzanego prądu. Należy podkreślić, że podawana przez producentów moc paneli fotowoltaicznych nie uwzględnia jej spadku wywołanego tym czynnikiem.
Wydajność i moc paneli fotowoltaicznych – pomoc w zaprojektowaniu instalacji
Aby stworzyć efektywnie działającą instalację fotowoltaiczną, niezbędna jest odpowiednia wiedza oraz doświadczenie. Osoby, które chciałyby zyskać większą niezależność energetyczną i postawić na odnawialne źródła energii, powinny zdecydować się na konsultację z profesjonalistami, np. zespołem Otwartej Energii. Fachowcy stworzą projekt instalacji (https://otwartaenergia.pl/panele-fotowoltaiczne/) z dbałością o szczegóły, zapewnią pomoc w montażu, a nawet w pozyskaniu dofinansowania.
Jaka moc i wydajność paneli fotowoltaicznych będzie właściwa w Twoim przypadku? Umów się na bezpłatną konsultację z Otwartą Energią i dowiedz się wszystkiego!