Prąd

Koszt założenia licznika prądu - cennik usług

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki21.12.20238 min.
Koszt założenia licznika prądu - cennik usług
banner

Założenie licznika prądu to jedna z podstawowych czynności, jakie muszą wykonać osoby wprowadzające się do nowego mieszkania lub domu. Właściwy dobór licznika oraz jego prawidłowy montaż mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowników, jak również dla rozliczeń z dostawcą energii. W niniejszym artykule przedstawimy aktualne ceny usług związanych z zakupem i montażem liczników prądu oferowanych przez specjalistyczne firmy.

Kluczowe wnioski:
 • Koszt zakupu i montażu licznika zależy od jego rodzaju i mocy.
 • Najtańsze są liczniki jednotaryfowe, droższe - dwutaryfowe.
 • Cena robocizny za montaż licznika waha się od 100 do 300 zł.
 • Dodatkowo płacimy za demontaż starego licznika.
 • Można tanio zamówić montaż licznika przez internet.

Odpłatność za założenie licznika prądu

Założenie nowego licznika prądu wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów zakupu urządzenia oraz opłacenia usługi jego montażu. Ceny liczników energii elektrycznej różnią się w zależności od typu oraz mocy urządzenia.

Najtańsze są liczniki jednotaryfowe, których ceny zaczynają się już od 100-150 zł. Droższe są liczniki dwutaryfowe, kosztujące od 300 do nawet 1000 zł w przypadku liczników trójfazowych. Koszt samego urządzenia to jednak tylko część łącznych wydatków.

Konieczne jest bowiem zlecenie specjalistycznej firmie montażu zakupionego licznika. Stawki za tę usługę wynoszą zwykle od 100 do 300 zł. Całkowity koszt założenia licznika prądu to więc suma ceny samego licznika oraz opłaty za jego montaż.

Wpływ mocy licznika na koszty

Wyższa moc licznika oznacza możliwość pobierania większej ilości energii elektrycznej. To z kolei przekłada się na wyższą cenę zakupu takiego urządzenia.

Liczniki o mocy do 20 kW należą do najtańszych. Te o mocy od 20 do 60 kW są droższe o ok. 100-300 zł. Najdroższe są liczniki trójfazowe 63-80 A, których ceny dochodzą nawet do 1000-1500 zł.

Koszt montażu licznika energii elektrycznej

Montaż licznika energii elektrycznej to usługa, którą powinni wykonywać jedynie uprawnieni elektrycy. Samowolne podłączenie licznika jest niebezpieczne i grozi porażeniem prądem oraz pożarem.

Stawki za montaż licznika prądu wahają się zwykle od 100 do 300 zł. Na ostateczną kwotę mają wpływ takie czynniki, jak:

 • liczba faz (jedno- lub trójfazowość)
 • moc i typ licznika (prostszy montaż liczników jednotaryfowych)
 • konieczność demontażu starego licznika
 • pracochłonność i złożoność prac montażowych

Dodatkowo należy doliczyć ewentualne koszty dojazdu ekipy monterskiej do miejsca montażu licznika.

Gdzie zlecić montaż licznika prądu

Montaż liczników energii elektrycznej wykonują wyspecjalizowane firmy, z którymi należy podpisać umowę na tę usługę. Są to na przykład:

 • lokalne zakłady elektryczne
 • ekipy budowlane
 • serwisy AGD i RTV

Montaż licznika można również zlecić bezpośrednio u sprzedawcy energii elektrycznej. To najwygodniejsza opcja, ponieważ firma zajmie się wszystkimi formalnościami i rozliczeniami.

Czytaj więcej: Nadmierne dostawy paneli słonecznych - jakie konsekwencje dla firm PV?

Różnice w cenach liczników jedno i dwutaryfowych

Podstawowy podział liczników energii elektrycznej to liczniki jednotaryfowe oraz dwutaryfowe (dzienne/nocne). Różnią się one zarówno budową, jak i ceną zakupu oraz montażu.

Wyszczególnienie Licznik 1-taryfowy Licznik 2-taryfowy
Cena zakupu licznika 100-150 zł 300-500 zł
Koszt montażu 150-200 zł 200-300 zł

Jak wynika z tabeli, zarówno zakup, jak i montaż liczników dwutaryfowych są droższe niż w przypadku liczników jednotaryfowych. Wynika to z bardziej skomplikowanej budowy i działania liczników dwutaryfowych.

Kiedy warto wybrać licznik dwutaryfowy

Mimo wyższej ceny, montaż licznika dwutaryfowego może się bardziej opłacać. Umożliwia on bowiem tańsze zużywanie prądu w godzinach nocnych, co przynosi oszczędności w rozliczeniach z dostawcą energii.

Licznik dwutaryfowy ma sens szczególnie dla osób korzystających z prądu głównie w nocy (np. gospodarstwa z piecem akumulacyjnym, małe zakłady pracy). Montaż takiego licznika zwraca się wtedy po 2-3 latach.

Wymiana licznika prądu - ile to kosztuje

Koszt założenia licznika prądu - cennik usług

Okres legalizacji liczników energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych wynosi 10 lat. Oznacza to, że po tym czasie konieczna jest ich wymiana na nowe urządzenia.

Procedura wymiany licznika prądu przebiega analogicznie, jak przy pierwszorazowym montażu. Konieczne jest zlecenie tej usługi uprawnionemu elektrykowi lub ekipy z firmy energetycznej.

Najlepiej zlecić wymianę licznika bezpośrednio swojemu dostawcy energii elektrycznej. Zapewnia to najmniej formalności i najwyższy komfort klienta.

Koszt wymiany licznika prądu składa się z następujących pozycji:

 • zakup nowego licznika wraz z wkładką instalacyjną i plombą montażową - od 150 zł
 • demontaż starego licznika - od 50 do 100 zł
 • montaż nowego licznika - stawki jak przy pierwszym montażu

Łączny koszt wymiany licznika to więc od ok. 250 do nawet 600-700 zł w przypadku liczników trójfazowych. Kwota ta może być nieco niższa, jeśli skorzystamy z promocji naszego dostawcy energii.

Czy za wymianę licznika energii elektrycznej płaci klient?

W większości wypadków koszty nowego licznika i jego montażu ponosi odbiorca energii elektrycznej. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Nie płacimy za wymianę licznika prądu, gdy:

 • jest to pierwszy licznik w nowo wybudowanym obiekcie
 • nastąpiła kradzież lub zniszczenie poprzedniego licznika
 • wymiana następuje z przyczyn leżących po stronie dostawcy prądu

Warto sprawdzić indywidualne warunki naszej umowy, aby upewnić się, czy za wymianę licznika nie zapłaci za nas firma energetyczna.

Dodatkowe opłaty przy założeniu licznika

Oprócz podstawowych kosztów zakupu i montażu licznika energii, w rachunku mogą pojawić się również dopłaty za dodatkowe czynności i materiały. Do najczęstszych z nich należą:

 • dopłata za plombę firmową na liczniku - ok. 20 zł
 • opłata za dodatkowy przewód lub konektory - 15-50 zł
 • koszt wkładki bezpiecznikowej i rozłącznika - od 50 zł

Dodatkowo naliczane mogą być koszty dojazdu ekipy montażowej do domu klienta - średnio ok. 50-100 zł. Faktura rośnie więc szybko, dlatego warto dokładnie sprawdzić wszystkie pozycje kosztów.

Jak zredukować koszty związane z licznikiem prądu

Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie wydatków związanych z licznikiem energii elektrycznej:

 • Wybór niedrogiego licznika o odpowiedniej mocy
 • Skorzystanie z promocji lub grupowego zakupu liczników
 • Zlecenie montażu firmie z najniższymi stawkami
 • Rezygnacja z niepotrzebnych dodatków i akcesoriów

Dokładne zaplanowanie i rozeznanie rynku pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych przy założeniu licznika prądu w domu.

Gdzie zamówić najtaniej montaż licznika prądu

Największym sklepom i serwisom instalacyjnym opłaca się oferować montaż liczników po konkurencyjnych cenach. Warto więc porównać oferty najpopularniejszych firm w naszej okolicy.

Do najtańszych wykonawców tego typu usług należą między innymi:

 • sieci sklepów elektrycznych (Media Expert, Euro RTV AGD)
 • dyskonty i markety budowlane (Castorama, Leroy Merlin, OBI)
 • lokalne hurtownie elektryczne i sklepy instalacyjne

Równie atrakcyjne cenowo oferty przedstawiają też niektórzy alternatywni dostawcy energii elektrycznej, zwłaszcza ci działający lokalnie.

Wysyłając zapytanie do kilku usługodawców, możemy w łatwy sposób porównać koszty i wybrać najkorzystniejszą finansowo opcję montażu licznika.

Podsumowanie

Założenie licznika prądu to proces składający się z kilku elementów - zakupu samego urządzenia, opłacenia fachowego montażu oraz ewentualnych dodatkowych kosztów. Całkowity koszt założenia licznika energii elektrycznej jest więc sumą wymienionych składników.

Na wysokość rachunku wpływa przede wszystkim typ licznika - czy będzie to tańszy licznik jednotaryfowy czy droższy dwutaryfowy. Duże znaczenie ma także moc licznika - im większa, tym wyższa cena. Stawki montażu licznika kształtują się natomiast w przedziale od 100 do 300 zł.

Warto pamiętać o ewentualnych dodatkowych opłatach za nietypowe prace, dojazdy czy akcesoria. Po zsumowaniu wszystkich składników, za pełny pakiet założenia nowego licznika prądu zapłacimy od 250 do nawet 1000 zł w przypadku liczników trójfazowych.

Na szczęście, istnieją sposoby na obniżenie całkowitego kosztu tej usługi. Wystarczy wysłać zapytanie do kilku firm i wybrać tę z najkorzystniejszą ofertą cenową. Z pewnością znajdziemy wykonawcę proponującego atrakcyjne warunki montażu licznika prądu.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Klimatyzator kanałowy do domu jednorodzinnego - profesjonalna klimatyzacja kanałowa
 2. Montaż gniazdka elektrycznego - jak to zrobić prawidłowo
 3. Pompa ciepła Ferroli - opinie, ceny, czy warto kupić?
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Niższa inflacja dzięki nowemu połączeniu? Poznaj tanią alternatywę
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły