Fotowoltaika

Ile kosztuje kWh prądu Tauron w 2024? Aktualna cena za kWh energii elektrycznej

Autor Ida Nowak
Ida Nowak03.11.20234 min.
Ile kosztuje kWh prądu Tauron w 2024? Aktualna cena za kWh energii elektrycznej
banner

Cena 1 kWh Tauron w 2024 roku jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na budżet Twojej firmy. Wysokie rachunki za prąd potrafią znacząco obciążyć finanse przedsiębiorstwa, dlatego warto na bieżąco śledzić cennik i optymalizować zużycie energii elektrycznej. W tym artykule przedstawiamy aktualne stawki za kilowatogodzinę w taryfach Tauron oraz porady, jak ograniczyć koszty zakupu prądu.

Kluczowe wnioski:

 • Cena 1 kWh dla firm w Tauron wynosi obecnie 0,41-0,69 zł brutto.
 • Najtańsza taryfa to G11, najdroższa A23.
 • Warto optymalizować zużycie prądu w godzinach szczytu.
 • Oszczędności można uzyskać dzięki fotowoltaice.
 • Konieczne jest analizowanie rachunków i wybór najkorzystniejszej taryfy.

Aktualna cena za 1 kWh prądu Tauron

Jedną z najważniejszych pozycji na rachunku za prąd dla firmy stanowi stawka za 1 kilowatogodzinę (kWh) energii elektrycznej. Obecnie cena 1 kWh Tauron dla biznesu kształtuje się następująco:

W taryfie G11 (prąd trójfazowy niskie napięcie) 1 kWh kosztuje ok 0,69 zł brutto. Jest to najtańsza taryfa w ofercie Tauron dla małych firm.

Taryfa G12 (prąd jednofazowy niskie napięcie) wiąże się z ceną 0,85 zł za 1 kWh.

Natomiast w taryfie A23 (prąd trójfazowy wysokie napięcie) przygotowanej dla większych przedsiębiorstw za 1 kWh w jest najwyższa.

Jak kalkulowana jest cena 1 kWh?

Cena 1 kWh składa się z kilku elementów. Są to m.in. koszt energii elektrycznej i świadectw pochodzenia, opłata handlowa, opłata OZE i koszty dystrybucji. Ich procentowy udział zależy od wybranej taryfy.

Ile wynosi opłata handlowa w taryfie Tauron

Stałym elementem rachunku za prąd jest opłata handlowa, naliczana miesięcznie w kwocie netto od punktu poboru energii. Jej wysokość w poszczególnych taryfach Tauron prezentuje tabela:

Taryfa Opłata handlowa netto
G11 7,80 zł
G12 7,80 zł
A21, A22 100 zł
A23 300 zł

Jak widać, im wyższe napięcie, tym wyższa opłata handlowa w taryfie.

Jak kształtuje się cena energii według taryfy G12

Taryfa G12 odpowiednia jest gospodarst domowych oraz dla biznesu pobierającego prąd trójfazowy niskiego napięcia. Obejmuje ona dwie strefy czasowe:

 • strefa pozaszczytowa: 13:00 do 16:00 oraz od 22:00 do 7:00
 • strefa szczytowa: 7:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 22:00

Cena 1 kWh w strefie szczytowej wynosi 0,62 zł brutto, natomiast w strefie pozaszczytowej spada do 0,32 zł.

Warto więc ograniczać zużycie energii elektrycznej w ciągu dnia, korzystając z tańszego prądu nocą.

Ile kosztuje 1 kWh w taryfie G12 Tauron

Ile kosztuje kWh prądu Tauron w 2024? Aktualna cena za kWh energii elektrycznej

Porównanie cen prądu Tauron i konkurencji

Warto porównać ofertę Tauron z taryfami innych dostawców energii elektrycznej i wybrać najtańszą. Przykładowo, aktualna średnia cena 1 kWh w PGE dla firm wynosi ok. 0,68 zł, a w Enei ok. 0,72 zł. Tauron pozostaje konkurencyjny cenowo.

W 2022 roku średnia cena 1 kWh dla biznesu w Tauron wynosiła 0,61-0,65 zł. Wzrost w 2024 r. sięga ok. 5-8%. Mimo podwyżek, taryfy Tauron nadal są atrakcyjne kosztowo.

Jednak przy wyborze dostawcy prądu dla firmy, oprócz ceny energii, warto wziąć pod uwagę jakość obsługi klienta, terminowość płatności czy możliwość skorzystania z OZE.

Jak ograniczyć rachunki za prąd w firmie?

Wysokie koszty energii elektrycznej stanowią duże obciążenie dla budżetu przedsiębiorstwa. Oto kilka sprawdzonych sposobów na ich optymalizację:

 • Analiza rachunków i wybór najkorzystniejszej taryfy
 • Montaż oświetlenia LED
 • Automatyzacja oświetlenia i urządzeń
 • Wymiana sprzętu na energooszczędny
 • Produkcja prądu z OZE, np. fotowoltaika

Dzięki temu można znacząco obniżyć opłaty za energię elektryczną bez rezygnowania z komfortu i jakości pracy. A tym samym zwiększyć zyski i konkurencyjność firmy.

Podsumowanie

Rachunki za prąd stanowią znaczącą pozycję w budżecie każdej firmy. Dlatego tak ważne jest śledzenie zmian w cenie 1 kWh Tauron oraz stawkach za kilowatogodzinę u innych dostawców. Na podstawie aktualnego cennika można wybrać najkorzystniejszą taryfę i dostosować zużycie energii do tańszych stref czasowych.

Jak pokazuje analiza, w 2024 roku średnia cena za 1 kWh dla biznesu w Tauron wynosi 0,65-0,69 zł brutto. Jest to wzrost o ok. 5-8% w porównaniu do 2022 r. Mimo podwyżek, taryfy Tauron pozostają konkurencyjne na tle ofert innych sprzedawców energii.

Oprócz wyboru najtańszej taryfy, firmy mogą optymalizować koszt kilowatogodziny poprzez szereg działań obniżających zużycie prądu. Warto zainwestować w energooszczędne oświetlenie LED, automatyzację urządzeń, a także OZE, np. fotowoltaikę. Pozwoli to znacząco zredukować wydatki na energię elektryczną.

Podsumowując, regularna analiza ceny kW prądu i mądre zarządzanie zużyciem energii to klucz do obniżenia wysokich rachunków za prąd w firmach. Warto na bieżąco śledzić zmiany cen i wdrażać rozwiązania optymalizujące koszty.

banner

Najczęstsze pytania

Aktualna cena 1 kWh w taryfie G11 (prąd 3-fazowy niskie napięcie) wynosi 0,65 zł brutto. W taryfie G12 (prąd 1-fazowy niskie napięcie) stawka za 1 kWh to 0,69 zł. Najwyższa stawka 1 kWh jest w taryfie A23 i wynosi 0,67 zł.

Miesięczna opłata handlowa w taryfie G11 i G12 to 7,80 zł netto. W taryfach dla firm z wysokim napięciem opłata rośnie - w A21 i A22 wynosi 100 zł, a w A23 aż 300 zł netto.

Tak, w taryfie G11 opłacalne jest przesuwanie poboru energii na godziny od 22:00 do 6:00, gdy 1 kWh kosztuje 0,45 zł zamiast 0,65 zł w strefie dziennej.

Cenniki wszystkich taryf biznesowych Tauron są dostępne na stronie tauron.pl w zakładce dla firm. Tam można sprawdzić aktualne stawki.

Aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej, warto wymienić oświetlenie na LED, zamontować fotowoltaikę, wprowadzić automatyzację urządzeń oraz regularnie analizować rachunki i wybierać najtańszą taryfę.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.21 Liczba głosów: 6

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły