Fotowoltaika

Fotowoltaika czy przydomowa turbina wiatrowa do domu?

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński23.04.20243 min.
Fotowoltaika czy przydomowa turbina wiatrowa do domu?
banner

Na rynku można spotkać wiele rodzajów instalacji, które oferują pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. W ostatnich latach popularność zyskała fotowoltaika, ale coraz częściej słyszy się także o przydomowych turbinach wiatrowych. Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w domu jednorodzinnym?

Fotowoltaika vs przydomowa turbina wiatrowa — zasady działania

Cechą wspólną obu rozwiązań jest pozyskiwanie energii odnawialnej ze środowiska. Ten proces przeprowadzany jest w różny sposób. W przypadku fotowoltaiki energia pobierana jest z promieniowania słonecznego. Dociera ona do ogniw fotowoltaicznych znajdujących się wewnątrz paneli fotowoltaicznych. Tam zostaje przetworzone na energię elektryczną.

Turbiny wiatrowe energię pozyskują poprzez ruch łopatek w urządzeniu. Podczas działania tych elementów energia kinetyczna (oparta na ruchu) zamienia się w mechaniczną i zostaje przekazana do generatora. Następnie energia jest transportowana do urządzeń, które wykorzystują ją do pracy.

Najkorzystniejsze obszary pozyskiwania energii

Źródła energii generują większą moc w zależności od miejsca działania. W przypadku fotowoltaiki decyduje o tym wielkość obszaru nasłonecznienia. Przyjmuje się, że najkorzystniejsze warunki występują wtedy, gdy panele fotowoltaiczne skierowane są na południe i zamontowane pod kątem ok. 35 stopni.

Jeśli ułożenie domu nie sprzyja odpowiednim ustawieniom instalacji, to użytkownik może tracić nawet 25% energii. W tym przypadku warto najpierw rozplanować miejsce montażu (i sprawdzić, czy panele fotowoltaiczne nie będą przysłonięte przez wysokie budynki lub drzewa), a następnie oszacować, jak bardzo wydajny będzie system.

Hurtownia fotowoltaiki SWATT

W Polsce występują obszary o różnym poziomie nasłonecznienia. Najwięcej bezchmurnych dni w skali roku jest w południowo-wschodniej części kraju.

Natomiast pod względem wiatru najlepiej prezentuje się Polska środkowa oraz tereny nadmorskie. Te informacje mogą być przydatnym punktem wyjścia do oceny efektywności danej instalacji OZE w miejscu zamieszkania.

Wady i zalety fotowoltaiki

Przy korzystnych warunkach atmosferycznych i słonecznych dniach fotowoltaika jest niezwykle efektywnym źródłem pozyskiwania energii. Łatwiej też oszacować wolumen promieniowania w porównaniu do obliczania siły wiatru. Dodatkowo ten system pozyskiwania energii nie generuje żadnego hałasu.

Ceny instalacji fotowoltaicznych na przestrzeni ostatnich lat spadły. Równocześnie okres żywotności paneli się nie skrócił i w dalszym ciągu wynosi nawet 25 lat. Oczywiście trzeba pamiętać o regularnym serwisie – raczej w formie kontrolnej, bo te urządzenia nie są wysoce awaryjne. Warto jednak wiedzieć, jakie są i jak rozpoznać uszkodzenia paneli fotowoltaicznych.

Główną wadą jest zależność od pogody, a także generowanie energii jedynie w ciągu dnia. Można ten problem rozwiązać, wyposażając swoją instalację fotowoltaiczną w magazyn energii, jednak generuje to dodatkowe koszty. Panele zajmują także sporo miejsca, a więc warto z wyprzedzeniem zaplanować ich układ.

Wady i zalety przydomowej turbiny wiatrowej

Ze względu na pionową konstrukcję, przydomowa turbina wiatrowa zajmuje mniej obszaru w porównaniu do paneli fotowoltaicznych. Są dostępne specjalne domowe turbiny wiatrowe montowane na dachu budynku lub na ścianie zewnętrznej oraz rozwiązania wolnostojące.

Turbina wiatrowa
Fot. Turbina wiatrowa / Źródło: Pexels.

W przypadku kosztów inwestycja nie należy do najtańszych. Podczas korzystania z turbiny należy pamiętać o regularnej konserwacji elementów. Pozwoli to na długi i bezawaryjny czas pracy, który określa się na 25 lat i więcej.

Do negatywnych stron można zaliczyć fakt, że przy kontakcie z turbinami mogą ucierpieć ptaki, czy nietoperze. Ten rodzaj instalacji OZE to także źródło hałasu – jednak występowanie tej wady zależy od zastosowanego rozwiązania i odległości.

Na przydomową elektrownię wiatrową warto zdecydować się wtedy, gdy mieszkamy w wietrznych regionach Polski, w których wiatr wieje co najmniej przez 250 dni w roku, np. wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, w obszarach górskich, na Suwalszczyźnie oraz w środkowej części Polski. Trzeba również sprawdzić, czy budowa wybranej przydomowej turbiny wiatrowej wymaga posiadania pozwolenia na budowę.

Znaczącą zaletą turbin będzie fakt, że mogą one produkować energię nie tylko w dzień, ale także w nocy. To sprawia, że ich efektywność jest większa niż fotowoltaiki.

Fot. Tytułowe źródło: Pexels.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
  2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
  3. Pompa ciepła Gdańsk - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Wielkie pieniądze z UE dla gmin na ekologiczne projekty? Potężna kwota powala!
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły