Na rynku można spotkać wiele rodzajów instalacji, które oferują pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. W ostatnich latach popularność zyskała fotowoltaika, ale coraz częściej słyszy się także o przydomowych turbinach wiatrowych. Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w domu jednorodzinnym?
Fotowoltaika vs przydomowa turbina wiatrowa — zasady działania
Cechą wspólną obu rozwiązań jest pozyskiwanie energii odnawialnej ze środowiska. Ten proces przeprowadzany jest w różny sposób. W przypadku fotowoltaiki energia pobierana jest z promieniowania słonecznego. Dociera ona do ogniw fotowoltaicznych znajdujących się wewnątrz paneli fotowoltaicznych. Tam zostaje przetworzone na energię elektryczną.
Turbiny wiatrowe energię pozyskują poprzez ruch łopatek w urządzeniu. Podczas działania tych elementów energia kinetyczna (oparta na ruchu) zamienia się w mechaniczną i zostaje przekazana do generatora. Następnie energia jest transportowana do urządzeń, które wykorzystują ją do pracy.
Najkorzystniejsze obszary pozyskiwania energii
Źródła energii generują większą moc w zależności od miejsca działania. W przypadku fotowoltaiki decyduje o tym wielkość obszaru nasłonecznienia. Przyjmuje się, że najkorzystniejsze warunki występują wtedy, gdy panele fotowoltaiczne skierowane są na południe i zamontowane pod kątem ok. 35 stopni.
Jeśli ułożenie domu nie sprzyja odpowiednim ustawieniom instalacji, to użytkownik może tracić nawet 25% energii. W tym przypadku warto najpierw rozplanować miejsce montażu (i sprawdzić, czy panele fotowoltaiczne nie będą przysłonięte przez wysokie budynki lub drzewa), a następnie oszacować, jak bardzo wydajny będzie system.
W Polsce występują obszary o różnym poziomie nasłonecznienia. Najwięcej bezchmurnych dni w skali roku jest w południowo-wschodniej części kraju.
Natomiast pod względem wiatru najlepiej prezentuje się Polska środkowa oraz tereny nadmorskie. Te informacje mogą być przydatnym punktem wyjścia do oceny efektywności danej instalacji OZE w miejscu zamieszkania.
Wady i zalety fotowoltaiki
Przy korzystnych warunkach atmosferycznych i słonecznych dniach fotowoltaika jest niezwykle efektywnym źródłem pozyskiwania energii. Łatwiej też oszacować wolumen promieniowania w porównaniu do obliczania siły wiatru. Dodatkowo ten system pozyskiwania energii nie generuje żadnego hałasu.
Ceny instalacji fotowoltaicznych na przestrzeni ostatnich lat spadły. Równocześnie okres żywotności paneli się nie skrócił i w dalszym ciągu wynosi nawet 25 lat. Oczywiście trzeba pamiętać o regularnym serwisie – raczej w formie kontrolnej, bo te urządzenia nie są wysoce awaryjne. Warto jednak wiedzieć, jakie są i jak rozpoznać uszkodzenia paneli fotowoltaicznych.
Główną wadą jest zależność od pogody, a także generowanie energii jedynie w ciągu dnia. Można ten problem rozwiązać, wyposażając swoją instalację fotowoltaiczną w magazyn energii, jednak generuje to dodatkowe koszty. Panele zajmują także sporo miejsca, a więc warto z wyprzedzeniem zaplanować ich układ.
Wady i zalety przydomowej turbiny wiatrowej
Ze względu na pionową konstrukcję, przydomowa turbina wiatrowa zajmuje mniej obszaru w porównaniu do paneli fotowoltaicznych. Są dostępne specjalne domowe turbiny wiatrowe montowane na dachu budynku lub na ścianie zewnętrznej oraz rozwiązania wolnostojące.
Fot. Turbina wiatrowa / Źródło: Pexels.
W przypadku kosztów inwestycja nie należy do najtańszych. Podczas korzystania z turbiny należy pamiętać o regularnej konserwacji elementów. Pozwoli to na długi i bezawaryjny czas pracy, który określa się na 25 lat i więcej.
Do negatywnych stron można zaliczyć fakt, że przy kontakcie z turbinami mogą ucierpieć ptaki, czy nietoperze. Ten rodzaj instalacji OZE to także źródło hałasu – jednak występowanie tej wady zależy od zastosowanego rozwiązania i odległości.
Na przydomową elektrownię wiatrową warto zdecydować się wtedy, gdy mieszkamy w wietrznych regionach Polski, w których wiatr wieje co najmniej przez 250 dni w roku, np. wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, w obszarach górskich, na Suwalszczyźnie oraz w środkowej części Polski. Trzeba również sprawdzić, czy budowa wybranej przydomowej turbiny wiatrowej wymaga posiadania pozwolenia na budowę.
Znaczącą zaletą turbin będzie fakt, że mogą one produkować energię nie tylko w dzień, ale także w nocy. To sprawia, że ich efektywność jest większa niż fotowoltaiki.
Fot. Tytułowe źródło: Pexels.