News

Antycyklon zbliża się do Polski - zjawisko atmosferyczne.

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki27.01.20246 min.
Antycyklon zbliża się do Polski - zjawisko atmosferyczne.
banner

Antycyklon zbliża się do Polski - to zjawisko atmosferyczne, które wpływa na pogodę w naszym kraju. Choć brzmi groźnie, tak naprawdę nie jest niczym niebezpiecznym. Antycyklon to obszar podwyższonego ciśnienia, który przynosi ze sobą słoneczną i bezchmurną aurę. Latem może powodować susze, a zimą - bardzo niskie temperatury. Niesie też pewne zagrożenia, jak zimą smog i inwersja temperatury. W artykule wyjaśnimy dokładnie czym jest antycyklon, jak wpływa na pogodę w Polsce i jakie niesie ze sobą zjawiska.

Czym jest antycyklon

Antycyklon to obszar podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. W jego centrum ciśnienie jest wyższe niż w otaczającym powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ powietrze w antycyklonie opada w kierunku ziemi.

Nazwa "antycyklon" pochodzi od ruchu powietrza dookoła centrum układu. Powietrze porusza się ruchem wirowym zgodnie z ruchem wskazówek zegara na półkuli północnej i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara na półkuli południowej.

Antycyklony często przemieszczają się bardzo wolno, dlatego mogąpowodować długotrwałą stabilną pogodę - słoneczną latem i mroźną zimą.

Antycyklony przynoszą ze sobą przede wszystkim słoneczną pogodę z niewielkim zachmurzeniem lub całkowitym bezchmurnym niebem. Dlatego ich nadejście jest postrzegane pozytywnie, zwłaszcza latem, kiedy wszyscy pragną słońca i wysokich temperatur.

Jak powstaje antycyklon?

Antycyklon tworzy się w wyniku opadania zimnego powietrza. Zimne powietrze jest cięższe, bardziej zwarte, silniej oddziaływuje z ziemią.

Kiedy powietrze ulega ochłodzeniu, zwiększa swoją gęstość i zaczyna opadać. Zaczyna wirować zgodnie z siłą Coriolisa. W miarę dostawania się pod wpływ siły odśrodkowej powietrze coraz szybciej krąży wokół środka ciężkości i tworzy widoczny z kosmosu wir przypominający huragan.

Definicja antycyklonu

Antycyklon określa obszar podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Jest przeciwieństwem niżu barometrycznego (cyklonu), gdzie panuje obniżone ciśnienie.

W antycyklonie powietrze opada ku powierzchni ziemi i rozchodzi się na boki, tworząc charakterystyczny ruch wirowy. Na półkuli północnej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a na południowej w kierunku przeciwnym.

Antycyklon Wyższe ciśnienie w centrum układu
Cyklon Niższe ciśnienie w centrum układu

Antycyklon charakteryzuje się zatem wyższym ciśnieniem niż w otoczeniu, co skutkuje występowaniem typowych zjawisk pogodowych.

Czytaj więcej: Nowa większość planuje zmiany: Czy prąd, gaz i ciepło pozostaną na obecnych poziomach?

Charakterystyka antycyklonu

Typowe cechy antycyklonu to:

 • wysokie ciśnienie w centrum układu,
 • słabe wiatry,
 • małe zachmurzenie lub brak chmur,
 • brak opadów,
 • duża dobowa amplituda temperatury.

Antycyklony przesuwają się wolniej od innych układów frontów atmosferycznych, przez co mogą powodować stabilne warunki pogodowe utrzymujące się czasem przez tygodnie. Latem oznacza to upały i susze, zimą - mrozy.

Rotacyjny charakter ruchu powietrza wokół centralnego wyżu oznacza także słabsze wiatry w porównaniu z cyklonem czy frontem atmosferycznym. Nie występują tu gwałtowne zjawiska pogodowe.

Co oznacza duża dobowa amplituda temperatury?

Duża dobowa amplituda temperatury w antycyklonie oznacza, że temperatura powietrza może znacznie różnić się pomiędzy dniem a nocą.

W dzień, przy bezchmurnym niebie i silnym nasłonecznieniu, powierzchnia ziemi szybko się nagrzewa. Nocą natomiast ciepło z powierzchni ziemi ulega intensywnemu wypromieniowaniu w przestrzeń kosmiczną, ponieważ brak chmur nie zatrzymuje promieniowania podczerwonego od podłoża.

Takie oscylacje temperatury w ciągu doby mogą być dotkliwe zwłaszcza zimą, kiedy w dzień temperatura wzrasta nawet do kilku-kilkunastu stopni Celsjusza podczas gdy nocą spada poniżej -10 stopni lub nawet niżej.

Wpływ antycyklonu latem

Antycyklon zbliża się do Polski - zjawisko atmosferyczne.

Latem antycyklon przynosi ze sobą wysokie temperatury i niewielkie zachmurzenie lub całkowicie bezchmurne niebo. W pogodne, słoneczne dni temperatura może przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Brak opadów w połączeniu z wysokimi temperaturami i silnym nasłonecznieniem doprowadza do suszy. Susza przynosi negatywne konsekwencje dla rolnictwa, powoduje także zwiększone zagrożenie pożarami lasów i łąk.

Długotrwale utrzymujący się wyż, zwłaszcza gdy zajmuje swoim zasięgiem duży obszar Europy, określany jest potocznie "regatem antycyklonalnym". Taka sytuacja meteorologiczna może trwać tygodniami, a nawet miesiącami i skutkuje katastrofalnymi suszami.

Wpływ antycyklonu zimą

Zimą antycyklony przynoszą ze sobą wyżynne mrozy, zwłaszcza w nocy. W dzień słoneczna pogoda może dodatkowo zwiększać dobową amplitudę temperatury.

Najniższe temperatury notowane w Polsce zanotowano właśnie podczas wyżów. 11 stycznia 1987 roku w Siedlcach odnotowano -41 stopni Celsjusza.

Innym negatywnym skutkiem antycyklonu zimą jest zjawisko inwersji temperatury. Temperatura zamiast spadać wraz z wysokością - rośnie, co utrudnia cyrkulację powietrza i sprzyja zaleganiu zanieczyszczeń, zwłaszcza w dużych miastach.

Co to jest inwersja temperatury?

Inwersja temperatury polega na tym, że temperatura rośnie wraz z wysokością zamiast spadać. Normalnie, im wyżej od powierzchni ziemi tym zimniej. Inwersja zaburza ten stan rzeczy.

Zjawisko to utrudnia unoszenie się zanieczyszczeń i sprzyja ich kumulacji na niewielkiej wysokości. Stąd zwiększone ryzyko smogu w okresie grzewczym, gdy powietrze i tak jest mocniej zanieczyszczone spalinami i pyłami.

Zagrożenia związane z antycyklonem

Mimo iż antycyklon kojarzy się głównie pozytywnie, jako zwiastun ładnej, słonecznej aury, niesie ze sobą także pewne zagrożenia:

 • susze w lecie,
 • ekstremalne mrozy zimą,
 • inwersje temperatury i smog zimą w miastach,
 • duże amplitudy temperatury.

Dlatego nadejście i zaleganie antycyklonu nad Polską nie zawsze jest korzystne. Zwłaszcza gdy utrzymuje się on na danym obszarze przez dłuższy czas, tygodniami, a nawet miesiącami.

Zbyt długa stabilna pogoda niesie ze sobą skutki takie jak spadek wód gruntowych i rzecznych, wysychanie studni i cieków wodnych, zahamowanie wegetacji roślin, podwyższoną liczbę pożarów.

Podsumowanie

W artykule przybliżyłem czym jest antycyklon - obszar podwyższonego ciśnienia w atmosferze. Wyjaśniłem, jak tworzy się ten układ baryczny i w jaki sposób wpływa na pogodę w Polsce latem i zimą.

Antycyklon przynosi ze sobą słoneczną aurę, niewielkie zachmurzenie i brak opadów. To z jednej strony pozytywne zjawisko, lubiane zwłaszcza latem. Jednak z drugiej strony niesie ze sobą zagrożenia, jak susze czy silne mrozy.

Omówiłem także takie zjawiska związane z antycyklonem, jak duże dobowe amplitudy temperatury czy inwersja temperatury, na czym one polegają i dlaczego są niekorzystne.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć to skomplikowane zjawisko pogodowe jakim jest antycyklon i w przyszłości łatwiej zinterpretować prognozy mówiące o jego nadejściu.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pompa ciepła Neoheat - wydajne rozwiązanie ogrzewania domu
 2. Zalety i wady elektrowni jądrowej: energia jądrowa.
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły