edukacjakrytyczna.pl
Prąd

Czy warto stosować kable aluminiowe?

Janusz Kamiński25 września 2024
Czy warto stosować kable aluminiowe?

Prąd elektryczny to powszechne źródło zasilania, wykorzystywane w coraz większej liczbie urządzeń i pojazdów. Do działania każdego systemu zasilanego prądem niezbędne jest okablowanie bazujące na materiałach o odpowiednich cechach. Kable aluminiowe są jednymi z najczęściej stosowanych przewodów. W niniejszym artykule porównaliśmy aluminium i miedź, przedstawiliśmy możliwości zastosowania tego pierwszego i podpowiedzieliśmy, gdzie udać się na poszukiwania wysokiej jakości kabli.

Czy kabel aluminiowy może konkurować z miedzianym?

Instalacje elektryczne potrzebują wykorzystania dwóch rodzajów materiałów: po pierwsze, dobrych przewodników prądu, a po drugie, ich izolatorów. Zadaniem przewodników jest skuteczne i wydajne dostarczanie energii, a izolatorów — zabezpieczanie przed ich niekontrolowanym przepływem. Jednymi z najlepszych przewodników są srebro, złoto, miedź oraz aluminium, czyli bohater naszego artykułu. Do produkcji przewodów elektrycznych najczęściej wykorzystuje się aluminium i miedź, które nie tylko dobrze przewodzą prąd, ale i kosztują relatywnie mniej niż wspomniane srebro i złoto.

Gdy zestawiamy kable miedziane z aluminiowymi, te pierwsze cechują się wyższą przewodnością prądu — to mogłoby wskazywać na ich wyższość nad drugimi. Kable aluminiowe z Eldor24 mają jednak swoje zalety. Choć oba te materiały są stosunkowo tanie, kabel aluminiowy ma niższą cenę od miedzianego. Jest również zdecydowanie lżejszy, co jest atutem, jeśli zależy nam na mniejszym obciążeniu i ułatwieniu prac podczas ewentualnych awarii. Z kolei większa elastyczność aluminium przydaje się, kiedy konieczne jest dostosowanie okablowania do specyficznej instalacji. Kable aluminiowe są również bardziej odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Wybierając aluminium, musimy pamiętać o stosowaniu większych przekrojów niż w przypadku miedzianych przewodów. Wpłynie to na poprawę przewodności oraz na zwiększenie wytrzymałości instalacji na przeciążenia, ale jednocześnie — na zwiększenie zajmowanej przestrzeni.

Pamiętajmy też o odpowiednim przygotowaniu przewodu aluminiowego przed montażem. Należy delikatnie usunąć warstwę tlenku, a następnie pokryć kabel warstwą wazeliny lub smaru o neutralnym, bezkwasowym i bezzasadowym współczynniku pH.

Kable aluminiowe — zastosowanie

Kable aluminiowe są rzadziej wykorzystywane w instalacjach mieszkalnych, ale sprawdzają się np. w automatyce, zakładach przemysłowych, przemyśle lotniczym, przemyśle motoryzacyjnym, elektrowniach, stacjach transformatorowych i liniach przesyłowych. Stosowane są do przesyłu prądu w liniach wysokiego napięcia, również na duże odległości.

Kabel aluminiowy ziemny nadaje się do układania bezpośrednio w ziemi. Takie kable są przystosowane do warunków zewnętrznych, ale mogą być wykorzystane także wewnątrz budynków — w suchych oraz wilgotnych pomieszczeniach. Można je układać m.in. w obudowach betonowych, kanałach kablowych, rozdzielniach, a także — o ile nie występuje zagrożenie uszkodzenia mechanicznego — w sieciach miejscowych.

Gdzie kupię kable aluminiowe?

Kable energetyczne, w tym kabel aluminiowy ziemny, są dostępne w sklepach elektrycznych. Aby znaleźć przewody o konkretnych parametrach, warto udać się właśnie do takiego miejsca. Może to być sklep internetowy, np. Eldor24, który ma duży asortyment artykułów elektrycznych wysokiej jakości, a zamówienia realizowane są w ciągu doby. Zakupy w tym sklepie może zrobić każdy — zarówno klient indywidualny, który szuka produktów do przydomowego warsztatu, jak i hurtownik, elektryk czy instalator.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Chińskie pompy ciepła - opinie i porady
  2. Czy filmy sci-fi bez przemocy uczą krytycznego myślenia?
  3. Koszt wyburzenia domu - cennik i rozbiórka budynku
  4. Gdzie najszybciej załatwisz sprawy z prądem w Energa Lębork?
  5. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 5 kW? Liczba paneli i cena 2025
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Innowacje w zabezpieczaniu instalacji elektrycznych
PrądInnowacje w zabezpieczaniu instalacji elektrycznych

Współczesne instalacje elektryczne to już nie tylko przewody i gniazdka. To zaawansowane systemy, które muszą sprostać coraz wyższym wymaganiom bezpieczeństwa i niezawodności. Nowoczesne technologie, rosnąca liczba urządzeń elektrycznych oraz coraz większa świadomość zagrożeń sprawiają, że ochrona instalacji elektrycznych staje się jednym z czołowych wyzwań dla inwestorów, projektantów i użytkowników.

Czy warto stosować kable aluminiowe?