Dom

Cichy agregat prądotwórczy do domu – jaki wybrać?

Janusz Kamiński12 czerwca 20244 min
Cichy agregat prądotwórczy do domu – jaki wybrać?

Nawet krótka przerwa w dostawie prądu może utrudnić życie domownikom i zdezorganizować plan dnia. By w takiej sytuacji być niezależnym od awarii instalacji i dostawców energii, warto zainwestować w agregat prądotwórczy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru, aby wyposażyć swój dom w wysokiej klasy urządzenie.

Czym właściwie jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie przetwarzające energię mechaniczną na elektryczną. Stanowi on niezależne źródło prądu, które można wykorzystać między innymi do zasilania domowego sprzętu.

Sercem agregatu prądotwórczego jest silnik, który w przypadku niektórych modeli jest wspierany przez falownik (inwerter). Urządzenie to składa się też z rozdzielni elektrycznej z gniazdami (230/400 V), do których można podłączyć sprzęty wymagające zasilania. By agregat mógł wytworzyć prąd, potrzebuje paliwa – w zależności od modelu może nim być benzyna lub gaz.

Wśród tych urządzeń wyróżnia się takie, które powstają z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Mają one bardzo wyśrubowane parametry i mogą przez dłuższy czas dostarczać zasilanie. Istnieją też małe, przenośne agregaty inwertorowe – mające mniejsze możliwości, ale idealnie sprawdzające się do użytku domowego.

Dlaczego w domu jest ci potrzebny agregat prądotwórczy?

Cichy, przenośny agregat inwertorowy w niektórych sytuacjach okazuje się na wagę złota i może stać się bohaterem twojego domu. Takie urządzenie docenisz:

  • gdy dostawca energii zawiedzie – w czasie awarii sieci i podczas przerw w dostawie prądu. Agregat prądotwórczy zasili komputer, telewizor oraz inne narzędzia, których będziesz wtedy używać,
  • podczas majsterkowania – majsterkując w ogrodzie, nie zawsze masz dostęp do zasilania z sieci, którego wymagają elektronarzędzia. Poręczny, niewielki, ale wydajny agregat będzie wtedy strzałem w dziesiątkę,
  • podczas biwakowania – agregat może towarzyszyć ci podczas wakacji pod namiotami. To on będzie zasilać kuchenkę elektryczną, sprzęt grający czy oświetlenie na kempingu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając domowy agregat?

Jeśli zamierzasz podjąć odpowiedzialną decyzję i kupić agregat prądotwórczy do domu, to zwróć uwagę na:

  • pojemność jego zbiornika na paliwo – im będzie ona większa, tym agregat będzie mógł dłużej wytwarzać prąd. Pamiętaj jednak, że duży zbiornik na benzynę oznacza, że urządzenie będzie cięższe. Dlatego szukając modelu dla siebie, znajdź kompromis między wagą a ilością paliwa, która może znaleźć się w agregatorze,
  • rodzaj rozruchu – wybierz technologię, która najbardziej odpowiada twoim preferencjom. Agregat prądotwórczy może mieć rozruch „na linkę”, „na kluczyk” lub uruchamiać się po naciśnięciu guzika,
  • automatyczną regulację napięcia AVR – wybierz urządzenie, które ma taką funkcję. Zapobiega ona skokom napięcia, które mogą uszkodzić sprzęt elektroniczny zasilany przez agregat. Dzięki AVR do twoich urządzeń popłynie prąd 230 V,
  • konstrukcję – do domu warto wybrać mobilny agregat z kółkami, który łatwo przeniesiesz z miejsca na miejsce. Powinien mieć on kompaktową obudowę, aby bez problemu móc na niego znaleźć miejsce w garażu czy w piwnicy. Atutem agregatu prądotwórczego będzie też ergonomiczna rączka ułatwiająca jego transport.

Cichy agregat prądotwórczy do domu, czyli jaki?

Jednym z ważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę, kupując agregat prądotwórczy do domu, jest głośność jego pracy. Ile decybeli powinno generować ciche urządzenie do domu?

Nie ma bezszelestnych agregatów prądotwórczych. Urządzenia te mają silniki, które przetwarzają energię, dlatego ich działanie jest związane z generowaniem charakterystycznych dźwięków. Jednak z myślą o komforcie użytkowników produkuje się dziś również urządzenia, które są wyjątkowo ciche.

Agregat prądotwórczy służy w domu np. do zasilania komputera czy telewizora – podczas przerwy w dostawie prądu. Z tego powodu nie może być on głośny – uniemożliwiłoby to jego użytkownikowi pracę czy wypoczynek. Urządzenie to może jednak znajdować się w innym pomieszczeniu, tak aby dźwięk pracującego silnika nie powodował dyskomfortu u domowników.

Poziom głośności agregatów prądotwórczych

Jeżeli rozglądasz się za cichym agregatem do swojego domu, możesz np. przyjrzeć się bliżej ofercie firmy Akmel. Wśród dostępnych tam urządzeń znajdziesz nowoczesne modele, które emitują niski poziom hałasu.

Obecnie w agregatach prądotwórczych od renomowanych marek stosuje się rozwiązania mające zagwarantować ich ciche działanie. Do takich należą np. nowoczesne urządzenia z systemem dwupoziomowych obrotów oraz emisji hałasu. Pozwalają one zmniejszyć głośność dźwięków generowanych przez agregat o od 3 do 9 dB.

Dziś dobre urządzenia do produkcji prądu są źródłem hałasu na poziomie ok. 80 dB. Dla porównania ludzki szept to 30 dB, natomiast dźwięki o głośności 90 dB usłyszysz będąc tuż przy ruchliwej ulicy.

Agregat prądotwórczy zawsze będzie źródłem hałasu, jednak generowane przez niego dźwięki nie muszą być dla ciebie bardzo uciążliwe – wystarczy wybrać nowoczesne urządzenie z technologią, która zapewnia wyciszenie nieprzyjemnych dla ucha odgłosów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Gdzie znaleźć aktualną mapę Nadarzyna?
  2. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 3kW? Dobór mocy i liczby modułów PV
  3. Co to licznik? 7 sekretów małego pudełka kontrolującego twój prąd
  4. Elektrośmieci Łódź: znajdź punkt zbiórki blisko ciebie
  5. Koszt ogród zimowy - cennik i cena
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły