News

Atak krokodyla w Australii zaskakuje mieszkańców

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki07.01.20246 min.
Atak krokodyla w Australii zaskakuje mieszkańców
banner

Krokodyl różańcowy zaatakował rybaka podczas połowu na wodach Queensland w Australii. Mężczyzna uniknął śmierci tylko dzięki szybkiej reakcji i sprytowi. Silne zwierzę o długości około 6 metrów wskoczyło na pokład jego małej łodzi. Te gady polują nie tylko w Australii, ale w całej Azji Południowo-Wschodniej, gdzie co roku dochodzi do setek śmiertelnych ataków. Mieszkańcy i turyści muszą zachować ostrożność w pobliżu rzek i jezior.

Krokodyl zaatakował rybaka podczas połowu na wodach Queensland

Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem krokodyla doszło 31 grudnia na wodach stanu Queensland w północno-wschodniej Australii. Miejscowy rybak łowił ryby w pobliżu ujścia rzeki Jane Creek do Morza Koralowego. Niestety, w pewnym momencie zaatakował go ogromny, bo aż 6-metrowy krokodyl różańcowy. Gad wskoczył na pokład jego niewielkiej łodzi, chcąc go pożreć. Był to zupełnie niespodziewany i agresywny atak.

Rybak na szczęście zachował zimną krew i nie spanikował. Błyskawicznie zareagował, przeskakując nad krokodylem, aby chwycić kotwicę łodzi. Przechyliło to łódź, przez co gad stracił równowagę i wypadł z powrotem do wody. W ten sposób mężczyzna uratował się przed śmiercią w paszczy drapieżnika.

Niebezpieczne krokodyle różańcowe w Queensland

Krokodyle różańcowe zamieszkują północno-wschodnie wybrzeże Australii, wliczając stan Queensland, gdzie rozciąga się Wielka Rafa Koralowa. Te gady świetnie czują się zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. Stąd ich obecność w rzece Jane Creek oraz przybrzeżnych wodach morskich.

Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj 3-4 metry długości. Jednak trafiają się także wyjątkowo duże okazy do 6 metrów, które potrafią być bardzo agresywne i niebezpieczne dla ludzi. Te prehistoryczne gady polują na ryby, ptaki oraz ssaki, nie gardząc także mięsem ludzkim.

Setki ataków rocznie w Azji Południowo-Wschodniej

Krokodyle różańcowe występują nie tylko w Australii, ale także w Indiach, Sri Lance, Bangladeszu, Birmie i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Tam co roku dochodzi do setek przypadków ataków tych gadów na ludzi, często ze skutkiem śmiertelnym.

Głównie ataki mają miejsce w pobliżu rzek, jezior i bagien - naturalnych środowisk występowania tych zwierząt. Ofiarami padają rybacy, rolnicy, a także kąpiące się dzieci. Problem nasilił się w ostatnich latach w związku z niszczeniem siedlisk krokodyli i rozwojem osadnictwa na terenach podmokłych.

Mężczyzna uratował się dzięki szybkiej reakcji i sprytowi

Gdy krokodyl wskoczył na pokład jego łodzi, rybak mógł ulec panice i stracić cenne sekundy. Jednak on zachował zimną krew i błyskawicznie podjął akcję ratunkową. Nie stracił głowy, lecz wykorzystał element zaskoczenia i swoją zwinność, by zmylić gada.

Dzięki temu, że w ułamku sekundy przeskoczył nad krokodylem i chwycił kotwicę, udało mu się przechylić łódź. To spowodowało, że gad stoczył się z powrotem do wody. Gdyby mężczyzna się zawahał, prawdopodobnie stałby się kolejną ofiarą śmiertelną tych niebezpiecznych drapieżników.

Jak uniknąć ataku krokodyla?

Aby zminimalizować ryzyko ataku krokodyla, należy zachować szczególną ostrożność przebywając w pobliżu rzek, jezior i bagien. Nie należy wchodzić tam do wody, zwłaszcza o zmierzchu i nocą, kiedy krokodyle są najbardziej aktywne.

Trzeba też uważać podczas łowienia ryb czy kąpieli zwierząt gospodarskich. Jeśli zauważymy w pobliżu krokodyla, nie należy go prowokować ani zbliżać się, lecz spokojnie oddalić się w bezpieczne miejsce.

Czytaj więcej: Bułgaria zakańcza import rosyjskiej ropy na dobre: Rewolucyjna decyzja na tle energetycznym

Potężny krokodyl wskoczył na niewielką łódź rybaka

Rybak musiał być przerażony, gdy nagle 6-metrowy krokodyl wyskoczył z wody i wdarł się na pokład jego małej, otwartej łodzi. Te gady są bardzo silne, zdolne do błyskawicznych ataków na krótkich dystansach. Mają też ogromną siłę szczęk, więc z łatwością mogą rozszarpać człowieka.

Dziwić może agresywność tego osobnika, który zaatakował z premedytacją, wskakując do łodzi z otwartą paszczą. Na szczęście instynkt ownicy kazał rybakowi natychmiast uciekać przed krokodylem, co prawdopodobnie uratowało mu życie.

Mężczyzna powiedział nam, że w tym regionie nigdy jeszcze nie widział tak dużego krokodyla zachowującego się w ten sposób.

Zdarzenie to pokazuje, jak ważna jest ostrożność w miejscach bytowania tych groźnych gadów. Nawet mała chwila nieuwagi lub lekkomyślności może skończyć się tragedią. Dlatego w kontakcie z krokodylami zawsze trzeba mieć się na baczności.

Podsumowanie

Atak krokodyla w Australii zaskakuje mieszkańców

W artykule opisano niebezpieczne zdarzenie z udziałem krokodyla różańcowego, do którego doszło w Australii. Miejscowy rybak został zaatakowany przez 6-metrowego gada, gdy łowił ryby na wodach Queensland. Krokodyl wskoczył na pokład jego małej łodzi, ale rybak zachował zimną krew i przechylił łódź, w wyniku czego zwierzę wpadło z powrotem do wody. Mężczyzna uratował się dzięki szybkiej reakcji i sprytowi.

Dowiadujemy się też o zagrożeniu ze strony krokodyli różańcowych, które zamieszkują północno-wschodnią Australię i Azję Południowo-Wschodnią. Tam co roku dochodzi do setek ataków tych gadów na ludzi. Aby uniknąć ataku, należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu rzek i jezior oraz nie prowokować krokodyli.

Artykuł pokazuje, jak ważne jest, aby zachować spokój i szybko zareagować w razie spotkania z tymi niebezpiecznymi zwierzętami. Nawet mała chwila zwłoki może kosztować człowieka życie. Dlatego w kontakcie z krokodylami trzeba mieć się zawsze na baczności i unikać lekkomyślnego ryzyka.

To pouczająca i przestrzęgająca historia, która uświadamia, jak istotna jest ostrożność i rozsądek w obliczu dzikich zwierząt. Pokazuje też, że nawet w beznadziejnej sytuacji człowiek może uratować się dzięki zachowaniu zimnej krwi i szybkiej reakcji.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły