News

Zbigniew Ziobro traci kluczowego człowieka w PGE - dowiedz się więcej!

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński23.11.20236 min.
Zbigniew Ziobro traci kluczowego człowieka w PGE - dowiedz się więcej!
banner

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, traci ważnego sojusznika w państwowym gigancie energetycznym PGE. Chodzi o Mirosława Babiucha, który pełnił funkcję prezesa zarządu największej polskiej spółki energetycznej od 2016 roku. Jego nagłe odejście to duży cios dla obozu rządzącego.

Kluczowe wnioski:

 • Mirosław Babiuch był zaufanym człowiekiem Zbigniewa Ziobry w zarządzie PGE.
 • Jego odejście osłabia pozycję obozu rządzącego w strategicznej spółce Skarbu Państwa.
 • Nie wiadomo, kto zastąpi Babiucha i czy będzie tak samo lojalny wobec Ziobry.
 • Odejście prezesa PGE może mieć związek z trwającymi śledztwami dotyczącymi spółki.
 • Cała sytuacja rodzi pytania o stabilność zarządzania i strategii PGE.

Paweł Śliwa odchodzi z zarządu PGE - przyczyny i kontekst

Niespodziewane odwołanie Pawła Śliwy z funkcji wiceprezesa zarządu PGE jest zaskakującym ruchem, który wzbudza wiele pytań. Śliwa był zaufanym człowiekiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w państwowym koncernie energetycznym. Jego nagłe odejście nastąpiło w niejasnych okolicznościach.

W kuluarach PGE mówi się o "ucieczce z pokładu" Śliwy. Być może wiceprezes dostrzegł nadciągające zagrożenie dla swojej pozycji lub interesów politycznych mocodawców. Możliwe też, że stał się "karmazynem" w trwających rozgrywkach personalno-politycznych wokół państwowego giganta.

Czystka kadr politycznych w PGE?

Nie da się ukryć, że od pewnego czasu z państwowych spółek systematycznie odchodzą osoby powiązane z obozem rządzącym. Być może mamy do czynienia z rozpoczynającą się czystką kadr obsadzonych przez polityków PiS i Zjednoczonej Prawicy.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to początek większych zmian personalnych w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Na razie pozostaje obserwować sytuację i jej dalszy rozwój.

Znaczenie Pawła Śliwy dla PGE - co traci koncern energetyczny?

Paweł Śliwa pełnił w PGE istotną funkcję wiceprezesa ds. innowacji. Nadzorował ważne dla rozwoju koncernu obszary - departamenty odpowiedzialne za innowacje, badania i rozwój oraz morskie farmy wiatrowe. Był więc jedną z kluczowych osób odpowiadających za przyszłość i transformację energetyczną spółki.

Jego nagłe odejście stwarza wyrwę w zarządzaniu newralgicznymi dziedzinami działalności PGE. Kto i w jaki sposób przejmie obowiązki Śliwy? Czy strategia rozwoju i innowacji koncernu nie ucierpi na tej zmianie personalnej? To istotne pytania wymagające odpowiedzi.

Wstrzymanie inwestycji w OZE?

Istnieje ryzyko, że wraz z odejściem Pawła Śliwy zablokowany lub spowolniony zostanie rozwój odnawialnych źródeł energii w PGE. A to z kolei może zagrozić dekarbonizacji polskiej energetyki, na którą naciskają Unię Europejską.

Sytuacja wymaga monitorowania. Vision Polska będzie informować o dalszych losach strategicznych inwestycji OZE w portfelu PGE po nieoczekiwanym zdymisjonowaniu wiceprezesa Śliwy.

Czytaj więcej: Odkryto dziurę w funduszu mrożenia cen energii: ścieżka prowadzi do obrotu

Kariera Pawła Śliwy - odwołanie z wiceprezesury w PGE

Paweł Śliwa od 2016 roku zasiadał w zarządzie PGE. Wcześniej prowadził prywatną kancelarię adwokacką. Był też aktywny politycznie - pełnił funkcję radnego sejmiku małopolskiego z ramienia Solidarnej Polski oraz z rekomendacji tej partii zasiadał w Trybunale Stanu.

W koncernie energetycznym Śliwa zajmował eksponowane i wpływowe stanowisko, będąc odpowiedzialnym za innowacje i transformację. Jednak jego polityczne koneksje okazały się zgubne. Rada nadzorcza PGE nieoczekiwanie odwołała go ze stanowiska 5 lat po nominacji do zarządu.

Nagłe odejście Pawła Śliwy pokazuje, jak niestabilna i nietrwała bywa pozycja menedżerów w państwowych spółkach.

Nawet wysokie kompetencje i dobre wyniki nie są gwarancją utrzymania stanowiska, jeśli zmienią się układy polityczne. Taką smutną lekcję otrzymał były już wiceprezes PGE.

Wpływ ministra Ziobry na decyzje w PGE - analiza odejścia Śliwy

Zbigniew Ziobro traci kluczowego człowieka w PGE - dowiedz się więcej!

Paweł Śliwa uchodził za człowieka wpływowego w obozie rządzącym. W państwowym gigancie energetycznym reprezentował interesy Zbigniewa Ziobry i jego ugrupowania politycznego. Nic więc dziwnego, że jego nagłe odejście wywołuje pytania o relacje polityki i biznesu.

Być może nadszedł czas rozliczeń dla prominentnych polityków Solidarnej Polski, którzy swoich ludzi umieścili w spółkach Skarbu Państwa. Tak przynajmniej wskazywałyby losy Pawła Śliwy, który po blisko 6 latach musiał pożegnać się z fotelem wiceprezesa PGE.

Funkcja w PGE Okres pełnienia funkcji
Wiceprezes ds. innowacji 2016-2023 (5 lat)

Ograniczenie wpływów politycznych w zarządzie?

Być może mamy do czynienia ze stopniowym uniezależnianiem największej polskiej firmy energetycznej od bezpośrednich wpływów partyjnych. Tego rodzaju ruch mógł nie spodobać się Ziobrze i jego ludziom, ale z pewnością ucieszyłoby inwestorów i analityków rynkowych.

Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne decyzje personalne w PGE będą podejmowane wyłącznie w interesie spółki i jej udziałowców oraz klientów. Tylko wówczas możliwa będzie skuteczna transformacja polskiej energetyki.

Wiceprezes PGE odwołany z powodu konfliktu interesów?

Jedną z możliwych przyczyn nagłego odwołania Pawła Śliwy ze stanowiska mogą być zarzuty o konflikt interesów. Śliwa łączył funkcję menedżerską w państwowym koncernie z aktywnością polityczną i partyjną. Był blisko związany z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry.

Tego rodzaju mieszanie ról z całą pewnością budziło kontrowersje. Zwłaszcza że Śliwa zajmował się w PGE strategicznymi kwestiami transformacji energetycznej i inwestycji w OZE. Jego polityczne powiązania mogły rodzić wątpliwości co do bezstronności podejmowanych decyzji biznesowych.

 • Łączenie funkcji menedżerskiej i politycznej przez Pawła Śliwę wzbudzało kontrowersje.
 • Mogło dojść do konfliktu interesów przy podejmowaniu kluczowych decyzji w PGE.

Czy to początek szerszych zmian?

Być może odwołanie Pawła Śliwy to sygnał, że wreszcie poważnie potraktowano ryzyko konfliktu interesów wynikające z łączenia biznesu z polityką. Jeśli tak, to można mieć nadzieję na dalsze, podobne decyzje w innych spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Ich władze powinny być apolityczne i działać wyłącznie w interesie przedsiębiorstwa.

Odejście Pawła Śliwy - co to oznacza dla przyszłości PGE?

Nagłe odwołanie człowieka odpowiedzialnego w PGE za innowacje i transformację energetyczną musi niepokoić. To zły sygnał dla planów modernizacji i dekarbonizacji największego krajowego koncernu elektroenergetycznego. Kto i w jaki sposób zastąpi Pawła Śliwę? Jaka będzie przyszłość strategicznych projektów OZE po jego odejściu?

Te pytania pozostają na razie bez odpowiedzi. Tymczasem rodzime firmy energetyczne pilnie potrzebują dobrego, stabilnego zarządzania, by sprostać unijnym celom klimatycznym i transformacji branży. Czy PGE sobie z tym poradzi po utracie kluczowego wiceprezesa? Okaże się w najbliższych miesiącach.

Wiceprezes PGE Okres pełnienia funkcji
Paweł Śliwa 2016-2023

Podsumowanie

No cóż, ta historia pokazuje, jak zmienne i niestabilne potrafią być stołki w zarządach naszych państwowych spółek. Menedżer z dnia na dzień traci posadę i musi się pożegnać z wysokimi zarobkami i prestiżem. I choćby osiągał świetne wyniki, jego pozycja wcale nie jest taka mocna.

Przypadek Pawła Śliwy doskonale to obrazuje. Facet był wiceszefem potężnego PGE, odpowiadał za innowacje i transformację firmy. A tu nagle rada nadzorcza mówi: dziękujemy, do widzenia! Bez ceremonii po 5 latach wleciał z buta z cieplutkiego fotela.

Cóż, kariery w spółkach Skarbu Państwa zależą w dużej mierze od polityki. Jak widać po tym głośnym zwolnieniu, zmiana układów partyjnych lub utrata poparcia prominentnego polityka potrafią szybko zakończyć menedżerską posadę. I na nic zdadzą się kompetencje czy sukcesy.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły