News

Wykopali olbrzyma w Argentynie. Zobacz jego ogrom!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki21.02.20243 min.
Wykopali olbrzyma w Argentynie. Zobacz jego ogrom!
banner

Znaleziono szczątki prehistorycznego olbrzyma w Argentynie. Naukowcy szacują, że ważył on ponad 67 ton, co czyni go jednym z największych zwierząt lądowych w historii. Nowy gatunek nazwano Bustingorrytitan shiva na cześć właściciela farmy, na której odkopano kości. Olbrzymi gad należał do grupy tytanozaurów, które zdominowały Amerykę Południową na 50 milionów lat. To sensacyjne odkrycie rzuca nowe światło na gigantyzm dinozaurów w kredzie.

Znaleziono szczątki prehistorycznego olbrzyma w Argentynie

Sensacyjne odkrycie miało miejsce w prowincji Neuquen w środkowej Argentynie, u podnóża Andów. To prawdziwe eldorado dla paleontologów, gdzie znaleziono już wcześniej liczne ślady dinozaurów. Tym razem natrafiono na kości ogromnego zauropoda, który żył 95 milionów lat temu.

Naukowcy oszacowali masę tego kolosa na podstawie kości udowej. Okazuje się, że waga potężnego gada sięgała aż 67 ton! Dla porównania współczesny słoń afrykański waży średnio 6 ton, a samce kaszalotów osiągają masę około 57 ton. Można więc powiedzieć, że mamy do czynienia z jednym z największych zwierząt lądowych w dziejach Ziemi.

Nowy gatunek tytanozaura

Odkryty olbrzym został sklasyfikowany jako nowy gatunek i otrzymał nazwę Bustingorrytitan shiva. Jest spokrewniony z dobrze znanymi nauce saltazaurami. Te tytanozaury były szeroko rozprzestrzenione w kredzie - występowały nie tylko w Ameryce Południowej, ale także w Ameryce Północnej i Azji.

Jednak żaden z dotychczas znanych saltazaurów nie dorównywał rozmiarami nowo odkrytemu bustingorrytytanowi. Ten ogromny gad dominował wśród zwierząt kontynentu aż przez 50 milionów lat!

Masowe wymieranie nie powstrzymało olbrzymów

95 milionów lat temu, gdy żył bustingorrytytan, trwało masowe wymieranie wielkich zauropodów. Jednak Ameryka Południowa okazała się ostoją tych gigantów - przetrwały tu do samego końca ery dinozaurów. Wyniki badań wskazują, że kilkadziesiąt milionów lat później nadal dominowały kontynent ogromne tytanozaury, ważące po 50-60 ton każdy!

Rejon Neuquen u podnóża Andów określany jest "eldorado" dla paleontologów. Odkryto tu mnóstwo śladów dinozaurów, w tym całe "cmentarzysko" tytanozaurów.

Gigantyzm jako przystosowanie?

Bustingorrytytan przewyższał rozmiarami nawet inne wielkie zauropody znane z Argentyny, takie jak dreadnoughtus, czy patagotytan.

Badacze zastanawiają się, czy takie ogromne rozmiary niektórych dinozaurów mogły pełnić jakąś funkcję adaptacyjną. Być może pozwalały zdobywać pokarm z większej wysokości lub skuteczniej chroniły przed drapieżnikami?

Długość 30-35 m
Wysokość 15-20 m
Masa ciała ponad 67 ton

Czytaj więcej: Szkolenie kadr EDF Renewables w energetyce wiatrowej

Poszukiwania kolejnych olbrzymów

Odkrycie tak ogromnego dinozaura w Ameryce Południowej może oznaczać, że kryje się tu jeszcze wiele tajemnic ery mezozoicznej. Być może pod ziemią spoczywają szczątki jeszcze większych zauropodów?

Argentynscy naukowcy zapowiedzieli dalsze intensywne badania na stanowiskach paleontologicznych w okolicach Neuquen. Poszukiwania skupią się na formacjach geologicznych sprzed 100-90 milionów lat. To właśnie z tego okresu pochodzą szczątki największych jak dotąd odkrytych dinozaurów.

Kim był nasz przodkowie sprzed 5 tysięcy lat? Archeolodzy mają pewność, że... one nieźle się bawiły! Wydaje się, że to przodkinie współczesnych imprezowiczek - lubiły trunki i tańce. Tak przynajmniej wynika z najstarszych dowodów na istnienie... piwa i butów do tańca! Odkryto je w...”

Podsumowanie

Wykopali olbrzyma w Argentynie. Zobacz jego ogrom!

W artykule opisano niezwykłe znalezisko archeologiczne - szczątki ogromnego dinozaura, który żył 95 milionów lat temu w Ameryce Południowej. Masa tego prehistorycznego olbrzyma sięgała aż 67 ton, co czyni go jednym z największych zwierząt lądowych w dziejach. Nowy gatunek nazwano bustingorrytytanem i zaliczono do grupy tytanozaurów. Te zaskakujące odkrycia rzucają nowe światło na gigantyzm i różnorodność dinozaurów w kredzie.

Okazuje się, że ogromne zauropody dominowały w Ameryce Południowej jeszcze na 50 milionów lat przed wyginięciem dinozaurów. Argentyńscy naukowcy zapowiedzieli dalsze poszukiwania tych prehistorycznych gigantów, licząc na odkrycie gatunków jeszcze większych niż ten ważący 67 ton.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
  2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Zachód zaostrza sankcje dotyczące rosyjskiej ropy - dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie
  5. Szymański odkrywa prawdę: Fotowoltaika w kontrowersyjnym świetle - zaskakujące ujawnienia!
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Umowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.
NewsUmowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.

Nadmiar energii z OZE to problem, z którym mierzą się sieci elektroenergetyczne. Poznaj umowy ograniczające zdolności produkcyjne - innowacyjne rozwiązanie stosowane w Holandii, które pozwala efektywnie zarządzać nadwyżką energii odnawialnej.

Spadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023
NewsSpadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023

Liczba nowych prosumentów w Polsce w 2023 r. spadła aż o połowę w porównaniu do rekordowego roku 2022. Dowiedz się, jakie były przyczyny tego niespodziewanego spowolnienia rynku mikroinstalacji OZE oraz prognozy na przyszłość