News

Wydadzą miliardy na ratowanie klimatu. Aktywiści zarzucają hipokryzję

Autor Ida Nowak
Ida Nowak12 grudnia 20236 min
Wydadzą miliardy na ratowanie klimatu. Aktywiści zarzucają hipokryzję

Wielka Brytania zadeklarowała na szczycie klimatycznym COP28 przekazanie 1,6 miliarda funtów na walkę ze zmianami klimatu, jednak aktywiści zarzucają rządowi hipokryzję w realizacji własnych celów klimatycznych.

Kluczowe wnioski:
 • Rząd Wielkiej Brytanii obiecał wsparcie finansowe dla krajów globalnego Południa na walkę z wylesianiem i rozwój energii odnawialnej.
 • Aktywiści kwestionują opóźnienia we wprowadzaniu zakazu sprzedaży aut spalinowych i dotacji na pompy ciepła.
 • Ekolodzy krytykują też wydanie nowych koncesji na wydobycie ropy naftowej, co jest sprzeczne z deklaracjami klimatycznymi.
 • Działania premiera Sunaka mają poprawić wizerunek Wielkiej Brytanii, ale aktywiści zarzucają hipokryzję.
 • Na arenie międzynarodowej Wielka Brytania deklaruje ambitne cele, ale w kraju nie realizuje własnych zobowiązań.

Rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował milionowe wsparcie na walkę ze zmianami klimatu

Podczas trwającego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28 premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosił, że rząd przekaże w sumie 1,6 miliarda funtów na walkę ze skutkami globalnego ocieplenia. Środki mają zostać przeznaczone głównie na działania antywylesieniowe oraz rozwój energetyki w krajach Afryki i Azji.

Jak stwierdził brytyjski premier, nadeszła "era działań" i czas wypełnić ambitne deklaracje klimatyczne konkretnymi projektami. Jego zdaniem fundusze z Wielkiej Brytanii pomogą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i dostosować się do skutków zmian klimatu w najuboższych państwach świata.

Eksperci i działacze organizacji proklimatycznych uważają jednak, że za deklaracjami Rishiego Sunaka może stać przede wszystkim chęć poprawy wizerunku Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej. Zarzucają rządowi brak konsekwencji w realizacji własnych celów klimatycznych.

Aktywiści krytykują rząd za opóźnienia w działaniach klimatycznych

Mimo hucznych zapowiedzi wsparcia dla walki ze zmianami klimatu na świecie, brytyjski rząd spotyka się z zarzutami o próbę odwrócenia uwagi od zaniechań w realizacji krajowej polityki klimatycznej. Liczne organizacje ekologiczne punktują premiera Rishiego Sunaka za opóźnienia we wdrażaniu kluczowych reform.

Główne oskarżenia pod adresem rządu Wielkiej Brytanii dotyczą przede wszystkim odwlekania:

 • wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi do 2035 roku
 • systemu dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła dla gospodarstw domowych

Ponadto aktywiści alarmują, że mimo deklaracji neutralności klimatycznej, rząd nadal wydaje koncesje na nowe odwierty i wydobycie ropy naftowej na Morzu Północnym. Tłumaczy to polepszeniem bezpieczeństwa energetycznego po inwazji Rosji na Ukrainę, jednak według ekologów stoi w sprzeczności z celami klimatycznymi.

1,6 miliarda funtów brytyjskiego wsparcia trafi głównie do Afryki i Azji

Ogłoszony przez Rishiego Sunaka pakiet pomocowy dla działań klimatycznych w krajach rozwijających się ma wartość 1,6 mld funtów, czyli około 8,3 mld złotych. Jak zapowiedział premier, największa część funduszy wesprze inicjatywy antywylesieniowe, energetyczne oraz dostosowanie do skutków zmian klimatu w Afryce i Azji.

Z ogólnej puli środków aż 860 milionów funtów zostanie przeznaczone na ochronę lasów i ekosystemów w Indonezji, Ghanie, Zambii oraz innych krajach globalnego Południa. Kolejne 170 milionów funtów wesprze projekty transformacji energetycznej w Indiach, Indonezji i Senegalu. Te działania mają stymulować rozwój niskoemisyjnych źródeł energii.

Pozostała część funduszy zasili międzynarodowy Fundusz Adaptacyjny, który wspiera najbiedniejsze kraje w adaptacji do nieuniknionych skutków zmian klimatu. Te środki pomogą zwiększyć odporność lokalnych społeczności na ekstremalne zjawiska pogodowe, falę upałów, susze i niedobory wody pitnej.

Nadeszła era działań i czas wypełnić ambitne deklaracje klimatyczne konkretnymi projektami - stwierdził Rishi Sunak. Jego zdaniem fundusze z Wielkiej Brytanii pomogą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i dostosować się do skutków zmian klimatu w najuboższych państwach świata.

Czytaj więcej: Pierwszy na świecie turniej o puchar w nietypowej dyscyplinie - zgadniesz jakiej?

Wsparcie dla klimatu kontrastuje z własnymi opóźnieniami

Mimo iż Wielka Brytania aspiruje do miana lidera globalnych działań na rzecz ratowania klimatu, aktywiści i ekolodzy punktują rząd za niekonsekwentne działania na własnym podwórku. Z jednej strony premier Rishi Sunak ogłasza milionowe datki i angażuje się w budowę międzynarodowego porozumienia. Z drugiej zaś - jego gabinet opóźnia realizację kluczowych reform które miałby przyspieszyć redukcję emisji i transformację energetyczną w Wielkiej Brytanii.

Deklaracje rządu Realizacja w kraju
Neutralność klimatyczna do 2050 roku Nowe koncesje na wydobycie ropy naftowej
Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku Brak ostatecznej legislacji ws. zakazu
Dotacje do zakupu i montażu pomp ciepła System dopłat jeszcze nie wdrożony

Tym samym, na arenie międzynarodowej Wielka Brytania aspiruje do miana lidera walki ze zmianami klimatu, ale u siebie wprowadza kluczowe reformy ze znacznym opóźnieniem. Stąd zarzuty hipokryzji i próby odwracania uwagi przez premiera Rishiego Sunaka.

Ekologiczne organizacje domagają się konkretnych działań

Brytyjscy aktywiści klimatyczni nie ustają w krytyce obecnego gabinetu za niekonsekwentne działania i zaniechania w realizacji własnej strategii neutralności klimatycznej. Choć premier ogłasza dalekosiężne plany i hojne wsparcie dla innych krajów, to u siebie notuje duże opóźnienie we wdrażaniu kluczowych reform.

Aby odzyskać wiarygodność klimatyczną, rząd Rishiego Sunaka musiałby jak najszybciej uchwalić prawo definitywnie zakazujące sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku. Na skutek lobby motoryzacyjnego, wciąż nie ma w tej sprawie ostatecznej legislacji.

Po drugie, ekologiczne organizacje domagają się uruchomienia sytemu dotacji do zakupu i montażu pomp ciepła dla indywidualnych gospodarstw domowych. Ta forma wsparcia dla zeroemisyjnego ogrzewania jest wciąż odwlekana. Dopiero gdy te reformy staną się faktem, rząd Rishiego Sunaka odzyska wiarygodność we własnych działaniach klimatycznych.

Podsumowanie

Wydadzą miliardy na ratowanie klimatu. Aktywiści zarzucają hipokryzję

W moim artykule omówiłem kluczowe deklaracje i działania Wielkiej Brytanii w kontekście globalnej walki ze zmianami klimatu. Premier Rishi Sunak ogłosił na szczycie COP28 w Dubaju, że jego rząd przeznaczy 1,6 mld funtów na wsparcie krajów rozwijających się w transformacji energetycznej i walce z wylesianiem.

Jednak z drugiej strony Sunak spotyka się z zarzutami aktywistów klimatycznych o opóźnianie kluczowych reform na własnym podwórku. Chodzi przede wszystkim o brak ostatecznej legislacji ws. zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku oraz ciągle niewdrożony system dotacji do zakupu pomp ciepła dla gospodarstw domowych.

Stąd kontrowersje ws. deklaracji Sunaka, które mają odciągać uwagę od braku działań w samym kraju, a jedynie poprawiać wizerunek Wielkiej Brytanii na świecie. Rząd został okrzyknięty hipokrytą. Aby odzyskać wiarygodność, gabinet musi jak najszybciej uchwalić kluczowe reformy obiecywane od dawna.

Mam nadzieję, że mój artykuł rzuca nieco światła na politykę klimatyczną Wielkiej Brytanii i pokazuje, że mimo pięknych zapowiedzi w globalnej dyplomacji, w interesującej mnie dziedzinie jest tam jeszcze sporo niedociągnięć do poprawy.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Historia pierwszego kasyna w Europie
NewsHistoria pierwszego kasyna w Europie

Stary Kontynent od wieków zadziwia i ekscytuje. To tu dochodziło do wielu ekscytujących odkryć, także w tym zakątku świata budziły się największe wojenne konflikty. Dziś kroniki historyczne zaprowadziły nas do pierwszego w historii Europy kasyna.