Panele

W końcu stabilizacja? Aktualne ceny gazu w Polsce [październik 2024]

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki14.10.20235 min.
W końcu stabilizacja? Aktualne ceny gazu w Polsce [październik 2024]
banner

W ostatnich miesiącach Polacy mierzą się z bezprecedensowymi podwyżkami cen gazu. Wzrosty sięgają nawet kilkuset procent w stosunku do ubiegłego roku. Sytuacja jest naprawdę trudna, a wielu odbiorców z niepokojem patrzy w przyszłość i zastanawia się, czy w końcu doczekamy się stabilizacji na rynku gazu ziemnego.

Czy ceny gazu w Polsce wreszcie się ustabilizują? [grudzień 2024]

Od początku 2022 roku ceny gazu w Polsce gwałtownie rosły. Jesienią ubiegłego roku podwyżki sięgnęły nawet kilkuset procent w skali roku! Sytuacja uspokoiła się nieco na początku 2024 roku, jednak wciąż trudno mówić o stabilizacji. Czy w najbliższych miesiącach cena gazu wreszcie się ustabilizuje i przestanie rosnąć? Tego wszyscy teraz wypatrujemy.

Dlaczego ceny gazu w Polsce były tak niestabilne w 2022 roku?

Głównym powodem gwałtownych wzrostów cen gazu ziemnego w ubiegłym roku był kryzys na europejskim rynku gazu wywołany rosyjską agresją na Ukrainę. Rosja ograniczyła dostawy błękitnego paliwa do Europy, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen na giełdach. Ponieważ Polska sprowadzała większość gazu z Rosji, odczuliśmy te wahania bardzo mocno. Do tego doszedł wzmożony popyt w okresie zimowym, co jeszcze bardziej windowało ceny gazu.

Aktualne stawki gazu w taryfie PGNiG na grudzień 2024

W grudniu 2024 roku obowiązują następujące stawki gazu dla gospodarstw domowych w taryfie PGNiG:

dla odbiorców najpopularniejszego gazu ziemnego – gazu wysokometanowego wyróżnia się:

  • grupę W-1.1., W-1.2. lub W-1.12T; roczna ilość umowna do 300 m3
  • grupę W-2.1., W-2.2. lub W-2.12T; roczna ilość umowna powyżej 300 m3 do 1 200 m3
  • grupę W-3.6., W-3.9. lub W-3.12T; roczna ilość umowna powyżej 1 200 m3 do 8 000 m3

Zgodnie z prognozami PGNiG cena za kWh wynosi ok 0,51 zł.

Czy gaz z Rosji przestanie płynąć do Polski całkowicie?

W końcu stabilizacja? Aktualne ceny gazu w Polsce [październik 2024]

Od początku wojny w Ukrainie Polska konsekwentnie uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji. Już w 2022 roku sprowadziliśmy z tego kierunku tylko ok. 10% surowca. Resztę kupowaliśmy na rynku europejskim oraz sprowadzaliśmy LNG. W 2024 roku dostawy z Rosji mają zostać całkowicie wstrzymane. Oznacza to większą dywersyfikację i zabezpieczenie przed szantażem gazowym Kremla.

Jaki wpływ na ceny gazu ma kryzys energetyczny w Europie?

Ogromny. Europa zmaga się z niedoborami gazu po odcięciu dostaw z Rosji. Państwa starają się uzupełnić braki sprowadzając LNG m.in. z USA czy Kataru. Powoduje to wzmożony popyt i windowanie cen na światowych rynkach. Im większy deficyt gazu w Europie, tym większa presja na wzrosty cen gazu ziemnego także w Polsce. Dopiero znaczące zwiększenie podaży może przynieść stabilizację.

Kiedy możemy spodziewać się końca podwyżek cen gazu w Polsce?

Eksperci przewidują, że ceny gazu na europejskich rynkach ustabilizują się w 2024 roku, wraz ze zwiększeniem dostaw LNG i postępem w magazynowaniu gazu. W Polsce możemy więc liczyć na koniec podwyżek około połowy 2024 roku. Jeśli nastąpiłby kolejny kryzys na rynku gazowym, termin ten może się opóźnić. Scenariuszem optymistycznym byłby spadek cen w drugiej połowie obecnego roku.

Na jakim poziomie ustabilizują się ceny gazu dla gospodarstw domowych?

Ciężko w tej chwili wskazać konkretny poziom, na jakim ceny gazu się ustabilizują. Na pewno będzie on znacznie wyższy niż przed 2022 rokiem. Eksperci przewidują, że gaz dla gospodarstw domowych może kosztować ok. 0,20-0,30 zł za kWh. Są to stawki o 100-150% wyższe niż w 2021 r. Wydaje się jednak, że taki poziom cen będzie akceptowalny, jeśli uda się uniknąć dalszych, drastycznych podwyżek.

Czy rząd nadal będzie wspierał odbiorców gazu w rachunkach?

Wysokie ceny gazu w Polsce uderzają najmocniej w najuboższych obywateli. Dlatego rząd uruchomił programy osłonowe, takie jak dodatek węglowy czy dwie tarcze antyinflacyjne obniżające stawki VAT na gaz. W 2024 roku wsparcie dla odbiorców gazu będzie kontynuowane, choć prawdopodobnie w mniejszej skali. Ważne, by ulgi były kierowane do tych, którzy naprawdę ich potrzebują w obliczu wysokich rachunków.

Podsumowanie - czy czeka nas stabilizacja cen gazu w Polsce?

Reasumując - sytuacja na rynku gazu w Polsce powoli się uspokaja, choć wciąż daleko do ideału. Po gwałtownych wzrostach z 2022 roku, ceny gazu nieco spadły i ustabilizowały się na poziomie 2-3 razy wyższym niż przed kryzysem energetycznym. Dalsze losy cen błękitnego paliwa w dużej mierze zależą od sytuacji w Europie i na światowych rynkach. Im szybciej uda się zwiększyć podaż gazu, tym większe szanse na trwałą stabilizację. Choć czekają nas jeszcze trudne miesiące, jest nadzieja, że najgorsze podwyżki mamy już za sobą.

Najczęstsze pytania o aktualne ceny gazu w Polsce

Jaka jest obecnie cena gazu w Polsce?

W grudniu 2024 średnia cena gazu dla gospodarstw domowych w taryfie PGNiG wynosi ok. 0,5 zł/kWh. Jest ona 2-3 razy wyższa niż przed kryzysem energetycznym w Europie.

Czy w najbliższych miesiącach ceny gazu jeszcze wzrosną?

Eksperci przewidują, że ceny powinny się już ustabilizować. Jednak w przypadku kolejnego załamania na rynku gazu, nie można wykluczyć kolejnych podwyżek.

Kiedy gaz z Rosji przestanie płynąć do Polski?

Już w 2022 roku znacząco ograniczyliśmy import gazu z Rosji. W 2024 roku dostawy mają zostać wstrzymane całkowicie, co uniezależni nas od szantażu gazowego Kremla.

Jak rząd wspiera odbiorców w radzeniu sobie z wysokimi cenami gazu?

Wprowadzono szereg ulg, m.in. obniżki VAT na gaz, dodatek węglowy i osłonowe. Wsparcie dla najuboższych odbiorców będzie kontynuowane także w 2024 roku.

Kiedy można się spodziewać powrotu do "normalnych" cen gazu sprzed 2022 r.?

Eksperci przewidują, że ceny gazu utrzymają się na podwyższonym poziomie przez najbliższe 2-3 lata. Ich powrót do poziomów sprzed kryzysu jest mało prawdopodobny w najbliższej perspektywie.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
  2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
  5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły