News

W Azji odkryto szczątki Tura, który zmarł 400 lat temu

Autor Ida Nowak
Ida Nowak14.02.20244 min.
W Azji odkryto szczątki Tura, który zmarł 400 lat temu
banner

Tur wymarł w Polsce 400 lat temu, ale w Azji znaleziono jego bliskiego krewnego - kupreja. Ten niezwykły ssak przypominał wyglądem tura, miał podobne zakrzywione rogi. Kuprej zamieszkiwał kiedyś Chiny i Indochiny, ale jego populacja gwałtownie malała. Ostatnie osobniki widziano na wolności w 1990 roku, a od lat próżno go szukać. Wygląda na to, że podzielił los swego słynnego krewnego - również wymarł tak jak tur ponad 400 lat temu.

W Kambodży odkryto dzikie bydło przypominające tura

W 1957 roku amerykański badacz Charles Wharton badał dzikie bydło w Azji Południowo-Wschodniej. Interesowały go głównie gatunki spokrewnione z naszymi domowymi krowami. W północnej Kambodży natknął się na stado dziwnych zwierząt - przypominały one wymarłego już od 400 lat tura. Miały podobnie zakrzywione do przodu rogi, ciemne umaszczenie i smukłą budowę ciała.

Okazało się, że to lokalny gatunek nazywany "kuprej". Choć krążyły o nim legendy, nikt dotąd nie widział tych zwierząt na żywo. Dopiero Whartonowi udało się je sfilmować. Było to niezwykłe odkrycie nieznanego nauce gatunku zwierzęcia, blisko spokrewnionego z turem.

Skąd wziął się kuprej?

Badania wykazały, że kuprej nie jest ani bantengiem, ani żadną inną znaną formą. To odrębny gatunek bydła, który niegdyś występował w Chinach i na innych obszarach Azji. Z czasem jego zasięg skurczył się do niewielkiego terenu Indochin.

Niestety kłusownictwo i wylesianie spowodowały drastyczny spadek populacji tych zwierząt. W 1990 roku oszacowano ją na ok. 200 osobników, z czego połowa żyła w Kambodży. Były to jednak dane zawyżone. Już wtedy kuprej prawdopodobnie znajdował się na skraju wyginięcia.

Ostatnie kupreje widziano w 1990 roku

Mimo starań ochrony przyrody, od lat 90. brak jest wiarygodnych informacji o obserwacji kuprejów. Ostatnie doniesienia o żywych osobnikach pochodzą właśnie z tamtego okresu. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała ten gatunek za krytycznie zagrożony wyginięciem.

Wygląda na to, że kuprej podzielił los swego słynnego krewnego - również wymarł tak jak tur ponad 400 lat temu.

W 2022 roku odbyła się kolejna wyprawa do Kambodży, aby przeczesać ostatnie znane siedliska kuprejów. Niestety nie odnaleziono tam ani jednego żywego osobnika, ani nawet śladów obecności.

Czytaj więcej: Nowe regulacje dotyczące lokalizacji turbin wiatrowych - dowiedz się, jak wpłyną na Ciebie

Międzynarodowa ochrona uznała kupreja za wymarłego

Badacze uważają, że szanse na odnalezienie kuprejów są znikome. Gatunek prawdopodobnie już nie istnieje. Dlatego w 2008 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody wpisała go na listę gatunków wymarłych.

  • Kuprej jest uznawany za bliskiego krewnego tura
  • Był ostatnim dzikim bydłem przypominającym tego wymarłego ssaka
  • Niegdyś zamieszkiwał Chiny i całe Indochiny

Stratę tego niezwykłego zwierzęcia, będącego swego rodzaju "żywą skamieliną", można porównać do zniknięcia z powierzchni Ziemi ostatnich mamutów. To smutny koniec gatunku, który przetrwał dziesiątki tysięcy lat ewolucji.

Wyprawa 2022 nie znalazła śladów kupreja w Kambodży

W Azji odkryto szczątki Tura, który zmarł 400 lat temu

W 2022 roku grupa naukowców udała się do Kambodży, by przeczesać ostatnie znane siedliska kuprejów. Założono ponad 30 fotopułapek i przeszukano obszar ok. 200 km2. Niestety nie znaleziono ani jednego śladu tych zwierząt.

Rok ostatniej obserwacji 1990
Obszar poszukiwań 200 km2
Liczba fotopułapek 30
Wyniki Brak śladów kuprejów

Wyprawa z 2022 roku była już kolejną próbą odnalezienia tych tajemniczych zwierząt. Niestety zakończyła się niepowodzeniem, przez co kupreje uznano za najpewniej wymarłe. Jedyną nadzieją pozostają ewentualne odkrycia hybryd kuprejów z innymi gatunkami bydła.

Podsumowanie

W artykule opisano niezwykłe odkrycie w Azji gatunku dzikiego bydła - kupreja. Przypominał on wymarłego 400 lat temu tura, miał podobne rogi i budowę ciała. Niestety od lat 90. XX wieku kuprej uznawany jest za wymarły. Mimo poszukiwań, nie udało się już odnaleźć żadnego żywego osobnika tego zwierzęcia. Być może ostatnie kupreje padły ofiarą kłusowników.

Można powiedzieć, że tajemniczy kuprej podzielił los swego słynnego krewnego - również wyginął tak jak tur. Jego odkrycie i zniknięcie pozostaje zagadką historii naturalnej Azji.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły