News

Unia Europejska wprowadza nowe zasady na rynku energii. To zmieni wszystko!

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński23.05.20243 min.
Unia Europejska wprowadza nowe zasady na rynku energii. To zmieni wszystko!
banner

Unia Europejska przyjęła przepisy, które zmienią rynek energii w Europie. Nowe prawo ma na celu poprawę pozycji odbiorców energii i ułatwienie im korzystania z odnawialnych źródeł energii. Wytwórcy zielonej energii otrzymają stabilniejsze warunki dla inwestycji, a odbiorcy zyskają możliwość zawierania umów na energię po cenach stałych i dynamicznych. To kluczowe zmiany w obliczu kryzysu energetycznego wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę.

Ułatwienia dla prosumentów i gospodarstw domowych

Unia Europejska ułatwia korzystanie z energii odnawialnej przez prosumentów i gospodarstwa domowe. Dzięki reformie rynku energii, odbiorcy będą mogli dzielić się energią wytworzoną lokalnie np. przez panele fotowoltaiczne na dachach budynków publicznych. To szansa na dostęp do czystej energii dla gospodarstw o niższych dochodach.

Dodatkowym ułatwieniem dla odbiorców jest możliwość zawierania dla jednego punktu poboru więcej niż jednej umowy na energię. Gospodarstwa domowe będą mogły mieć np. umowę na stałą cenę energii oraz dodatkową umowę na dynamiczne ceny energii. Ułatwi to zarządzanie kosztami energii do ogrzewania, ładowania samochodów elektrycznych itp.

Reformy zakładają też większą przejrzystość i ułatwienia przy zmianie sprzedawcy energii. Odbiorcy będą lepiej chronieni przed gwałtownymi wzrostami cen energii dla gospodarstw domowych.

Nowe mechanizmy wsparcia dla OZE i odbiorców

Unia Europejska chce zapewnić stabilniejsze warunki dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Nowe przepisy promują długoterminowe kontrakty energetyczne typu PPA, kontrakty forward czy dwustronne kontrakty różnicowe. Ten ostatni mechanizm da inwestorom stabilne przychody ze sprzedaży energii przez określony czas.

  • Kontrakty różnicowe zapewnią też stabilniejsze koszty wsparcia dla OZE, które są uwzględniane w rachunkach odbiorców końcowych.
  • Gdy ceny energii na rynku wzrosną, wytwórcy będą musieli zwracać nadwyżki przychodów ponad ustaloną cenę kontraktu.

Komisja Europejska podkreśla, że odbiorcy muszą stać się aktywni na rynku energii, aby być lepiej chronieni przed zmiennością cen. Ważną rolę mają tu odgrywać mechanizmy takie jak Demand Side Response, umożliwiające redukcję popytu na energię.

Czytaj więcej: Przytwierdzone nakrętki: Kontrowersyjna wypowiedź Katarzyny Bosackiej

Warunki ogłoszenia kryzysu energetycznego przez KE

Zdjęcie Unia Europejska wprowadza nowe zasady na rynku energii. To zmieni wszystko!

W przypadku drastycznego wzrostu cen energii, Komisja Europejska będzie mogła ogłosić kryzys energetyczny o wymiarze regionalnym. Otworzy to drogę do wdrożenia specjalnych programów pomocowych dla odbiorców, np. zamrożenia cen energii.

Aby KE ogłosiła kryzys energetyczny, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, bardzo wysokie ceny energii na rynkach hurtowych utrzymujące się przez minimum 6 miesięcy i przekraczające 2,5-krotnie średnią z ostatnich 5 lat. Po drugie, wzrost detalicznych cen energii o minimum 70% utrzymujący się przez co najmniej 3 miesiące.

W czasie kryzysu energetycznego gospodarstwa domowe będą mogły otrzymywać energię na preferencyjnych warunkach do maksymalnie 80% ich średniego zużycia lub nawet 100% w przypadku gospodarstw dotkniętych ubóstwem energetycznym.

Nowe przepisy UE stanowią kompleksową reformę energetyki w odpowiedzi na kryzys energetyczny wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę. Mają na celu zapewnić stabilniejsze funkcjonowanie rynków energii przy jednoczesnej transformacji w kierunku czystych źródeł energii.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły