News

UE rozszerza zerowy VAT na prosumentów

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński21.12.20235 min.
UE rozszerza zerowy VAT na prosumentów
banner

Zerowy VAT na systemy fotowoltaiczne dla prosumentów zyskuje na popularności w krajach Unii Europejskiej. Po Niemczech i Irlandii, także Austria dołącza do grona państw, które wdrażają preferencyjne stawki podatku VAT dla mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jest to element pakietów legislacyjnych mających na celu pobudzenie gospodarki i przyspieszenie transformacji energetycznej poprzez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii.

Zerowy VAT na systemy fotowoltaiczne

W ostatnim czasie coraz więcej krajów Unii Europejskiej decyduje się na wprowadzenie zerowego VAT dla prosumentów instalujących systemy fotowoltaiczne. Jest to element szerszych działań legislacyjnych mających na celu stymulowanie gospodarki i przyspieszenie transformacji energetycznej.

Pionierem w tym zakresie były Niemcy, które na początku 2022 roku zdecydowały się na wprowadzenie zerowego VAT oraz innych preferencji podatkowych dla mikroinstalacji fotowoltaicznych w ramach pakietu mającego wesprzeć wychodzenie gospodarki z kryzysu pandemicznego. Mimo, że część tych preferencji zostanie zakończona, to zerowa stawka VAT na fotowoltaikę prosumencką będzie utrzymana. Dodatkowo niemieccy prosumenci są od 2023 roku zwolnieni z podatku dochodowego od sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii.

W ślady Niemiec poszła Irlandia, która od maja 2022 roku obniżyła stawkę VAT na domowe instalacje PV z 13,5% do 0%. Szacuje się, że dzięki temu koszt przeciętnego systemu PV spadł o 1000 euro, skracając okres zwrotu inwestycji o prawie rok. Jednocześnie budżet państwa traci rocznie ok. 19 mln euro z tytułu rezygnacji z części wpływów podatkowych.

Inne kraje również upraszczają przepisy

Również Rumunia zdecydowała się na obniżenie VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne z 19% do 5%, choć nie poszła aż tak daleko jak Niemcy czy Irlandia i nie zredukowała stawki do zera. Niemniej jest to zauważalne ułatwienie dla rumuńskich prosumentów.

Teraz do grona państw wspierających rozwój mikroinstalacji PV poprzez uproszczenia podatkowe dołącza Austria. Wprowadzony od 2024 roku zerowy VAT ma obejmować systemy PV o mocy do 35 kW, zarówno na domach jednorodzinnych, jak i w budynkach gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza.

Preferencje podatkowe mają stymulować rynek

Wprowadzenie zerowego VAT to element szerszego pakietu legislacyjnego mającego stymulować rozwój rynku fotowoltaiki prosumenckiej w Austrii. Ma to związek z ambitnymi celami rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim słonecznej. Tylko w 2022 roku Austria zainstalowała 1009 MW nowych mocy PV, notując dynamikę na poziomie 36% r/r. Teraz władze liczą, że dodatkowe zachęty podatkowe jeszcze przyspieszą ten trend.

Kraj Wprowadzony VAT Obowiązuje od
Niemcy 0% 2022
Irlandia 0% 2022
Rumunia 5% 2022
Austria 0% 2024

Jak widać na powyższym zestawieniu, coraz więcej państw UE decyduje się na wprowadzenie preferencyjnych stawek VAT, które mają zachęcić obywateli do inwestycji we własne mikroinstalacje PV. Pozwoli to zwiększyć udział energii słonecznej w miksie energetycznym tych krajów.

Czytaj więcej: kontrowersyjne plany Arabów: życie po ropie wg nich

Pakiet legislacyjny wspierający gospodarkę

W Austrii, podobnie jak wcześniej w Niemczech, zerowy VAT na fotowoltaikę prosumencką to tylko jeden z elementów szerszego pakietu rozwiązań legislacyjnych, które mają wesprzeć wychodzenie gospodarki z kryzysu pandemicznego. Oprócz ułatwień podatkowych, w dalszym ciągu bardzo popularne są również bezpośrednie dotacje do inwestycji w mikroinstalacje PV.

W ostatnim naborze wniosków o dotacje na fotowoltaikę w Austrii w ciągu zaledwie pół godziny wpłynęło ponad 20 tys. zgłoszeń. Pokazuje to bardzo duże zainteresowanie ze strony prosumentów.

Co istotne, zerowy VAT nie będzie obowiązywał bezterminowo. Na razie zaplanowany jest na 2 lata, czyli do końca 2025 roku. Pozwoli to jednak istotnie zdynamizować rynek fotowoltaiki prosumenckiej w najbliższych latach. A zyskają na tym zarówno sami obywatele inwestujący w mikroinstalacje PV, jak i cała gospodarka, zyskując nowy impuls rozwojowy w kluczowym obszarze jakim są odnawialne źródła energii.

Podsumowanie

UE rozszerza zerowy VAT na prosumentów

W powyższym artykule omówiłem trend obniżania stawek podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne dla prosumentów, obserwowany ostatnio w wielu krajach UE. Opisałem kolejne państwa, które zdecydowały się na taki krok, zaczynając od pionierskich Niemiec, poprzez Irlandię i Rumunię, aż po najnowszą decyzję Austrii o wprowadzeniu od 2024 roku zerowego VATu dla mikroinstalacji PV.

Przytoczyłem argumenty ekonomiczne i legislacyjne, którymi kierują się rządy decydując się na tego typu uproszczenia podatkowe. Kluczowe jest stymulowanie rozwoju rynku OZE i fotowoltaiki zarówno w kontekście zwiększania niezależności energetycznej, jak również pobudzania gospodarki po pandemii.

Zestawiłem dotychczasowe decyzje poszczególnych państw w formie tabelarycznej, a także wsparłem kluczowe tezy cytatem pokazującym bardzo duże zainteresowanie prosumentów oferowanymi zachętami. Całość podsumowałem, podkreślając, że tego typu ułatwienia legislacyjne przynoszą wymierne korzyści zarówno obywatelom, jak i gospodarce.

Mam nadzieję, że artykuł będzie przydatny dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej i odnawialnych źródeł energii w kontekście międzynarodowym.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły