News

Tauron inwestuje w kolejną farmę wiatrową w Polsce

Autor Ida Nowak
Ida Nowak15.12.20234 min.
Tauron inwestuje w kolejną farmę wiatrową w Polsce
banner

Tauron inwestuje w kolejną farmę wiatrową w Polsce. Spółka Tauron Zielona Energia buduje farmę wiatrową Sieradz w województwie łódzkim. Będzie się ona składać z 8 turbin o łącznej mocy 26 MW. Harmonogram zakłada rozpoczęcie prac w 2024 roku, a oddanie farmy do eksploatacji pod koniec 2025. Farma wiatrowa Sieradz wygeneruje rocznie energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 39 tys. gospodarstw domowych.

Tauron buduje farmę wiatrową Sieradz

Tauron kontynuuje rozwój odnawialnych źródeł energii i buduje farmę wiatrową Sieradz w województwie łódzkim. Będzie to kolejna tego typu inwestycja realizowana przez państwowy koncern energetyczny.

Nowa farma wiatrowa powstaje w gminie Wróblew. Składać się będzie z ośmiu turbin wiatrowych o łącznej mocy 26 MW. Sześć turbin będzie miało moc jednostkową 3,3 MW, a dwie pozostałe po 2 MW każda.

Harmonogram budowy farmy wiatrowej Sieradz

Prace przygotowawcze do budowy farmy ruszą na początku 2024 roku. W pierwszym kwartale 2024 roku planowane jest rozpoczęcie właściwych prac budowlanych. Pod koniec 2024 roku mają powstać fundamenty oraz nastąpi transport turbin na plac budowy.

Pierwsze napięcie w farmie wiatrowej Sieradz planowane jest na trzeci kwartał 2025 roku. Całkowite oddanie farmy do eksploatacji ma nastąpić do końca 2025 roku.

Inwestycję realizować będzie spółka Tauron Zielona Energia, wyspecjalizowana w budowie i eksploatacji odnawialnych źródeł energii.

Wysoka produktywność farmy wiatrowej Sieradz

Farma wiatrowa Sieradz charakteryzować się będzie wysoką produktywnością na poziomie 3277 MWh rocznie na każdy zainstalowany megawat mocy. Przełoży się to na generowanie około 85 GWh energii elektrycznej w skali roku.

Taka ilość energii wystarczyłaby do zasilania 39 tysięcy gospodarstw domowych przeciętnego rozmiaru. W ten sposób farma przyczyni się do transformacji energetycznej Polski w kierunku niskoemisyjnym.

Farma wiatrowa Sieradz odgrywać będzie kluczową rolę w realizacji strategii Zielonego Zwrotu Taurona i zwiększaniu udziału OZE w bilansie energetycznym Polski

Pozwolenie na budowę ułatwi realizację inwestycji

Projekt farmy wiatrowej Sieradz posiada już pozwolenie na budowę, co przyspieszy i ułatwi realizację tego przedsięwzięcia. Szacuje się, że okres budowy wyniesie około 2 lat. Po jej zakończeniu, od 2026 roku farma będzie produkować zieloną energię elektryczną.

Czytaj więcej: Czy prąd będzie droższy? Taryfowe wnioski według posła PO Marka Sowy

Kolejne farmy wiatrowe Taurona w realizacji

Farma wiatrowa Sieradz to nie jedyne tego typu przedsięwzięcie realizowane obecnie przez Tauron. W fazie budowy znajduje się łącznie 5 projektów farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW.

W 2023 roku uruchomione zostaną farmy Mierzyn (58 MW), Gamów (33 MW) i Warblewo (30 MW). Rok później, w 2024, pierwszy prąd wyprodukuje farma Nowa Brzeźnica o mocy 20 MW. Natomiast w 2025 oddana zostanie do użytku farma Sieradz.

Farmy wiatrowe Taurona Moc Rok uruchomienia
Mierzyn 58 MW 2023
Gamów 33 MW 2023
Warblewo 30 MW 2023
Nowa Brzeźnica 20 MW 2024
Sieradz 26 MW 2025

Łącznie pod koniec 2025 roku Grupa Tauron będzie dysponowała mocą zainstalowaną farm wiatrowych na poziomie ponad 550 MW. Stanowić one będą trzon niskoemisyjnych aktywów wytwórczych koncernu.

Poza farmami wiatrowymi, Tauron buduje i modernizuje także farmy fotowoltaiczne. W planach są kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii, które w 2030 roku mają stanowić ponad 65% miksu energetycznego spółki.

Podsumowanie

Tauron inwestuje w kolejną farmę wiatrową w Polsce

W moim artykule opisałem planowaną inwestycję Grupy Tauron w budowę farmy wiatrowej Sieradz. Będzie się ona składać z 8 turbin o łącznej mocy 26 MW. Zgodnie z harmonogramem, rozpoczęcie prac przygotowawczych planowane jest na początek 2024 roku, a oddanie gotowej farmy do użytku na koniec 2025.

Farma wiatrowa Sieradz charakteryzować się będzie wysoką roczną produktywnością na poziomie 3277 MWh na 1 MW zainstalowanej mocy. Pozwoli to na wytworzenie energii elektrycznej w ilości wystarczającej dla 39 tysięcy gospodarstw domowych. To istotny projekt w kontekście realizacji strategii Zielonego Zwrotu Taurona.

Ponadto w moim tekście wymieniłem kolejne farmy wiatrowe budowane obecnie przez Tauron - Mierzyn, Gamów, Warblewo i Nowa Brzeźnica. Łącznie pod koniec 2025 roku koncern będzie dysponował mocą zainstalowaną w farmach wiatrowych na poziomie 550 MW. Oprócz tego rozwija także aktywa fotowoltaiczne i planuje dalsze inwestycje w OZE.

Mam nadzieję, że mój artykuł przybliżył Państwu planowane działania Grupy Tauron na rzecz transformacji energetycznej Polski. Rozwój odnawialnych źródeł energii jest kluczowy dla realizacji celów klimatycznych naszego kraju i całej Unii Europejskiej.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
  2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły