News

Tak Sunex pozyskał środki na przejęcia firmy w Niemczech

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki16.02.20246 min.
Tak Sunex pozyskał środki na przejęcia firmy w Niemczech
banner

Sunex pozyskał środki na akwizycje w Niemczech. Prezes firmy Romuald Kalyciok sprzedał 2 mln akcji w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu. W ten sposób Sunex zdobył 24 mln zł, które zostaną przeznaczone na rozwój działalności w Niemczech. Firma prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia kilku podmiotów, które mogłyby wesprzeć sprzedaż produktów Sunex na rynku niemieckim. Pozyskane fundusze pozwolą na elastyczne finansowanie takich transakcji.

Romuald Kalyciok sprzedał akcje Sunex

Romuald Kalyciok, prezes i główny akcjonariusz firmy Sunex, zdecydował się na sprzedaż 2 mln akcji spółki w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB). Stanowiły one 9,86% kapitału Sunex. Cena sprzedaży jednej akcji została ustalona na poziomie 12 zł, dzięki czemu Kalyciok pozyskał łącznie 24 mln zł środków na rozwój firmy.

Jak tłumaczy prezes Sunex, celem tej transakcji było przyspieszenie wzrostu sprzedaży firmy na rynku niemieckim. Od kilku miesięcy Sunex analizował potencjalne cele do przejęcia w Niemczech - spółki instalacyjne z dostępem do klientów, które mogłyby zwiększać zbyt produktów Sunex.

Zaawansowane rozmowy w sprawie przejęć

Sunex prowadzi obecnie zaawansowane negocjacje dotyczące kilku atrakcyjnych podmiotów. Pozyskane w drodze ABB środki finansowe mają wzmocnić pozycję negocjacyjną firmy i zabezpieczyć ewentualne transakcje przejęć.

Pozwoli to także na elastyczne finansowanie przejęć, bez angażowania zbyt dużych zasobów własnych czy zaciągania kredytów. W rezultacie Sunex zyska możliwość sprawnej realizacji strategii ekspansji na perspektywicznym rynku niemieckim.

Pozyskane środki zasilą rozwój firmy

Pozyskane w wyniku ABB środki mają zostać przeznaczone nie tylko na akwizycje w Niemczech. Część funduszy Sunex zainwestuje także we własny rozwój - w infrastrukturę i moce produkcyjne fabryki w Raciborzu.

Jak podkreśla Romuald Kalyciok, dzięki pozyskaniu kapitału od inwestorów instytucjonalnych, Sunex będzie mógł znacząco przyspieszyć swój wzrost. Posłuży to budowaniu wartości spółki z korzyścią dla wszystkich akcjonariuszy.

Wsparcie dla strategii Sunex

Przeprowadzona transakcja sprzedaży akcji wpisuje się w realizowaną przez zarząd strategię rozwoju Sunex. Jej celem jest umocnienie pozycji firmy na rynku produktów z zakresu odnawialnych źródeł energii i stopniowe zwiększanie skali działalności.

Kluczowe znaczenie ma ekspansja na rynku niemieckim, będącym pod względem wielkości drugim po Polsce kierunkiem sprzedaży Sunex. Akwizycje lokalnych podmiotów instalacyjnych mają ułatwić tę ekspansję.

Czytaj więcej: Orlen bez Bieńkowskiej. Otwarte konkursy w spółkach Skarbu Państwa

Sunex celuje w akwizycje na rynku niemieckim

Sunex od dłuższego czasu rozgląda się za okazjami do przejęć na rynku niemieckim. Poszukuje przede wszystkim spółek z branży instalacyjnej, które miałyby rozbudowaną sieć kontraktów i dostęp do klientów.

Celem jest znalezienie partnerów, którzy mogliby zwiększać sprzedaż produktów Sunex - pomp ciepła, kolektorów słonecznych, systemów solarnej wymiany ciepła itp. - wśród niemieckich odbiorców.

Ekspansja na kluczowym rynku

Rynek niemiecki ma kluczowe znaczenie dla strategii ekspansji Sunex - ponad 40% przychodów firmy pochodzi z eksportu, głównie właśnie do Niemiec. Akwizycje mają wzmocnić tę pozycję i przyspieszyć wzrost sprzedaży.

Rozmowy są zaawansowane z kilkoma podmiotami, które w ocenie zarządu Sunex mają potencjał, by skutecznie zwiększać zbyt jego produktów. Finalizacja transakcji zależy teraz od pozyskanych w ABB środków finansowych.

Prezes chce wzmocnić pozycję firmy

Tak Sunex pozyskał środki na przejęcia firmy w Niemczech

Prezes Kalyciok nie ukrywa, że celem akwizycji w Niemczech jest wzmocnienie pozycji rynkowej i konkurencyjnej samego Sunex. Rozbudowana sieć partnerskich spółek instalacyjnych ma pomóc budować rozpoznawalność jego marki i zapewnić szybki dostęp do nowych kontraktów.

Pozwoli to zdystansować innych producentów z branży OZE i umocnić się na pozycji lidera tego rynku w Europie Środkowej. W dłuższej perspektywie zarząd Sunex nie wyklucza też ekspansji na kolejne, atrakcyjne rynki zagraniczne.

Budowa przewagi konkurencyjnej

Nawiązanie współpracy z lokalnymi firmami instalacyjnymi ma zapewnić Sunex dostęp do ich sieci klientów, możliwość cross-sellingu i budowę rozpoznawalnej marki na rynku niemieckim.

Pozwoli to skutecznie konkurować z innymi producentami z branży OZE. Umocnienie pozycji na tym strategicznym rynku zaprocentuje zwiększeniem skali działalności i wyników finansowych Sunex.

Świadczy to o dostrzeżeniu przez rynek wysokiego potencjału tej spółki i perspektyw jej dalszego rozwoju. Udało się uplasować całą oferowaną pulę 2 mln akcji Sunex, z czego zadowolony jest zarząd spółki.

Oznacza to zaufanie inwestorów do realizowanej strategii ekspansji, potwierdza słuszność obranego kierunku rozwoju firmy. Dodatkowy kapitał od nowych akcjonariuszy pozwoli teraz na jej dalszy, dynamiczny wzrost.

Kapitał na rozwój

Pozyskanie 24 mln zł od inwestorów instytucjonalnych w procesie ABB znacząco zwiększa zasoby kapitałowe Sunex. Spółka zamierza przeznaczyć te środki na realizację założonych celów strategicznych.

Przede wszystkim na akwizycje na rynku niemieckim, ale także na rozbudowę własnych mocy produkcyjnych w zakładach w Raciborzu. Pozwoli to na dalszą, dynamiczną ekspansję firmy w nadchodzących latach.

Kapitał z ABB przyspieszy rozwój Sunex

Jak deklaruje prezes Kalyciok, pozyskanie dodatkowego kapitału od nowych inwestorów będzie "ważnym impulsem do dalszego, dynamicznego rozwoju Sunex". Sprzyjać temu mają planowane akwizycje w Niemczech, które teraz będzie można sfinansować ze środków ABB.

Wsparciem dla wzrostu spółki będzie także zwiększenie mocy produkcyjnych w fabryce w Raciborzu. Zarząd liczy, że razem z nowymi akcjonariuszami instytucjonalnymi uda się skutecznie zbudować wartość firmy i przyspieszyć jej ekspansję na kolejnych rynkach.

Podsumowanie

Firma Sunex pozyskała ponad 24 miliony złotych na rozwój swojej działalności, w tym przejęcia na rynku niemieckim. Prezes Romuald Kalyciok sprzedał w tym celu 2 miliony akcji inwestorom w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu. Pozyskane środki finansowe pozwolą na realizację celów strategicznych - przede wszystkim akwizycji spółek w Niemczech, które ułatwią ekspansję firmy na tamtejszy rynek.

Transakcje z inwestorami instytucjonalnymi pokazują, że widzą oni potencjał rozwojowy Sunex i zaufali obranej strategii wzrostu. Dodatkowy kapitał powinien teraz przyspieszyć dynamikę ekspansji spółki, z korzyścią dla jej dotychczasowych akcjonariuszy.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły