News

Szkolenie kadr EDF Renewables w energetyce wiatrowej

Autor Ida Nowak
Ida Nowak25.01.20245 min.
Szkolenie kadr EDF Renewables w energetyce wiatrowej
banner

Szkolenie kadr EDF Renewables w energetyce wiatrowej to program mający na celu przekwalifikowanie pracowników sektora górniczego. We współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, EDF Renewables Polska i firma szkoleniowa Vulcan Training & Consultancy zaoferowały górnikom możliwość zdobycia umiejętności potrzebnych do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych. Uczestnicy przechodzą kompleksowe szkolenia akredytowane przez Global Wind Organization, dzięki czemu mogą podjąć pracę przy instalacji i obsłudze turbin na całym świecie.

Współpraca EDF Renewables Polska i Spółki Restrukturyzacji Kopalń

EDF Renewables Polska nawiązała współpracę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK), aby umożliwić pracownikom sektora górniczego przebranżowienie się na techników i serwisantów w zakresie obsługi instalacji lądowych farm wiatrowych. Dzięki temu górnicy zyskają atrakcyjne warunki zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się branży energetyki wiatrowej.

Porozumienie zakłada wieloletnią kooperację pomiędzy EDF Renewables Polska, SRK oraz firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy. W ramach tej współpracy zorganizowany został program "Wiatr – Kopalnia możliwości", który już wkrótce rozpocznie drugą edycję.

Szkolenia dostosowane do potrzeb energetyki wiatrowej

Program przewiduje kompleksowe szkolenia dla pracowników kopalń, którzy chcą się przekwalifikować. Obejmują one zagadnienia z zakresu bezpiecznej pracy na wysokościach, postępowania w przypadku pożaru, udzielania pierwszej pomocy, obsługi podestów ruchomych i suwnic.

Ponadto w drugiej edycji programu dodano moduły techniczne – hydrauliczne, mechaniczne, elektryczne oraz bolt tightening. Dzięki temu górnicy zdobędą umiejętności potrzebne do pracy w nowoczesnej energetyce wiatrowej.

Globalne certyfikaty gwarancją zatrudnienia

Istotnym elementem programu "Wiatr – Kopalnia możliwości" jest akredytacja szkoleń przez Global Wind Organization (GWO). Oznacza to, że po ukończeniu kursu górnicy mogą szukać pracy przy budowie oraz serwisowaniu turbin wiatrowych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Posiadanie certyfikatów GWO zwiększa mobilność zawodową oraz szanse na zatrudnienie w międzynarodowych firmach z branży.

W pierwszej edycji programu uczestnicy oprócz zaświadczeń GWO otrzymali również certyfikaty UDT i SEP. Taka kombinacja uprawnień stanowi solidne podstawy do rozpoczęcia kariery w energetyce wiatrowej.

Kolejne grupy górników do przeszkolenia

Aktualnie program "Wiatr – Kopalnia możliwości" jest zaplanowany na okres 3 lat. Docelowo ma on objąć łącznie 60 pracowników kopalń. Po sukcesie pierwszej edycji EDF Renewables szykuje się do uruchomienia drugiego cyklu szkoleniowego.

Kolejna tura szkoleń dla grupy ponad 40 górników odbędzie się już w marcu 2024 roku. Zajęcia praktyczne poprowadzą specjaliści z firmy Vulcan Training & Consultancy w ich siedzibie w Szczecinie.

Czytaj więcej: Odkryj największe drzewa na świecie które imponują swojymi rozmiarami

Francuski koncern energetyczny w Polsce

Inicjatywa EDF Renewables Polska wpisuje się w działania francuskiego koncernu na rzecz transformacji energetycznej. Grupa EDF jest obecna w naszym kraju od 12 lat. Aktualnie w Polsce posiada 5 lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 282 MW.

Liczba farm wiatrowych EDF Renewables w Polsce 5
Łączna moc zainstalowana farm wiatrowych [MW] 282
Województwa lokalizacji farm lubuskie, pomorskie

W planach są także dalsze projekty z zakresu energii wiatrowej, fotowoltaicznej oraz magazynowania energii o mocy ok. 1 GW. Ich realizacja przyczyni się do dalszego rozwoju EDF Renewables Polska.

Przyszłe projekty OZE w Polsce

Szkolenie kadr EDF Renewables w energetyce wiatrowej

Według prognoz, do końca 2025 roku EDF Renewables uruchomi instalacje odnawialnych źródeł energii o mocy co najmniej 200 MW. Dotyczy to przede wszystkim farm fotowoltaicznych, które nie wymagają skomplikowanych procedur przyłączeniowych.

Intensywny rozwój fotowoltaiki i energetyki wiatrowej oznacza duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę techniczną. Dlatego programy przekwalifikujące, takie jak „Wiatr – Kopalnia możliwości”, będą mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia dostępu do specjalistów potrzebnych w branży.

  • Wzrost zatrudnienia w sektorze OZE w Polsce
  • Zapotrzebowanie na techników i serwisantów instalacji PV i wiatrowych
  • Programy przekwalifikujące jak „Wiatr – Kopalnia możliwości” kluczowe dla dostępu do wykwalifikowanych kadr

Podsumowanie

W artykule omówiono program „Wiatr – Kopalnia możliwości”, który ma na celu przekwalifikowanie pracowników sektora górniczego na techników i serwisantów farm wiatrowych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest EDF Renewables Polska, która nawiązała współpracę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Program zakłada kompleksowe szkolenia z uprawnieniami GWO, dzięki czemu uczestnicy zyskują kompetencje poszukiwane na rynku pracy.

Opisano również zakres merytoryczny szkoleń obejmujących zagadnienia BHP, pierwszej pomocy oraz moduły techniczne dedykowane dla branży wiatrowej. Podkreślono znaczenie globalnych certyfikatów, które zwiększają mobilność zawodową górników. Przedstawiono harmonogram kolejnych edycji programu, który docelowo ma objąć 60 pracowników kopalń.

Ponadto scharakteryzowano obecność i plany inwestycyjne EDF Renewables w Polsce. Firma do 2025 r. zamierza uruchomić instalacje OZE o mocy 200 MW, co oznacza rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry. Stąd kluczowe znaczenie programów przekwalifikujących, takich jak omawiany w artykule.

Podsumowując, tekst przybliża czytelnikowi założenia, zakres i cele inicjatywy EDF Renewables Polska mającej ułatwić górnikom zmianę ścieżki zawodowej. Opisuje korzyści, szanse i perspektywy jakie niesie dla uczestników praca w nowoczesnej energetyce wiatrowej.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły