News

Szczyt Klimatyczny: Szejk Próbuje Handlować Ropą, Czy Ujawni się Skandal?

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński29.11.20236 min.
Szczyt Klimatyczny: Szejk Próbuje Handlować Ropą, Czy Ujawni się Skandal?
banner

Ujawnione dokumenty wskazują, że prezydent tegorocznego szczytu klimatycznego COP28, szejk Sultan Al Jaber z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zamierza wykorzystać konferencję do prowadzenia poufnych rozmów biznesowych dotyczących handlu ropą i innymi paliwami kopalnymi. To postawa sprzeczna z neutralną rolą gospodarza szczytu, co może doprowadzić do skandalu i podważyć wiarygodność całego wydarzenia.

Kluczowe wnioski:
 • Ujawnione dokumenty wskazują, że szejk chce rozmawiać o interesach związanych z ropą i gazem.
 • Zachowanie gospodarza COP28 jest sprzeczne z jego neutralną rolą i może doprowadzić do skandalu.
 • Ekspert ocenił, że to "szokująca hipokryzja" znacząco podważająca wiarygodność szczytu.
 • W rozmowach mają uczestniczyć firmy i rządy Chin, Niemiec, Kolumbii i innych krajów.
 • Sprawa może zaszkodzić skuteczności globalnych działań na rzecz klimatu.

Szejk Prowadzi Tajne Rozmowy o Ropie na Szczycie

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, prezydent tegorocznego szczytu klimatycznego COP28, szejk Sultan Al Jaber z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zamierza wykorzystać tę globalną platformę do prowadzenia poufnych rozmów biznesowych. Mają one dotyczyć handlu ropą, gazem i innymi paliwami kopalnymi z takimi krajami, jak Chiny, Niemcy, Kolumbia czy Brazylia.

Jest to postawa co najmniej kontrowersyjna, zważywszy na fakt, że Al Jaber jest nie tylko gospodarzem szczytu, ale też szefem koncernów naftowych ZEA. Prywatne interesy biznesowe ewidentnie mieszają mu się z misją przewodniczącego COP28.

Co więcej, szejk chce rozmawiać o nowych inwestycjach w wydobycie ropy i gazu, podczas gdy celem szczytu powinno być wypracowanie rozwiązań na rzecz walki ze zmianami klimatu i ograniczenia emisji.

Tematy tajnych rozmów budzą kontrowersje

Wśród planowanych przez ZEA tematów rozmów wymienia się joint ventures z Chinami przy wydobyciu gazu w Afryce i Australii, dostawy LNG dla Niemiec oraz wsparcie dla ekspansji ADNOC w Ameryce Południowej.

Tego typu ustalenia stoją w jawnej sprzeczności z neutralną rolą gospodarza szczytu klimatycznego i zasadami ONZ. Stawką jest nie tylko wizerunek ZEA, ale przede wszystkim wiarygodność i skuteczność całego COP28.

Ujawnione Dokumenty Naruszają Zasady Neutralności COP28

Fakt, że szejk Sultan Al Jaber zamierza prowadzić na szczycie COP28 rozmowy w sprawie nowych kontraktów naftowych, został potwierdzony na podstawie przecieków z ujawnionych dokumentów.

Świadczy to o tym, że gospodarz obrad traktuje konferencję klimatyczną instrumentalnie - jak okazję do lobbowania interesów swoich firm ADNOC czy Masdar.

Jest to ewidentne naruszenie zasady neutralności, jaka powinna cechować szefa COP. Szczyt klimatyczny nie jest od tego, by załatwiać na nim prywatne interesy.

Zachowanie prezydenta szczytu klimatycznego COP28 jest "szokującą hipokryzją" - ocenił ekspert ds. polityki klimatycznej prof. Michael Jacobs.

Konsekwencje ujawnienia dokumentów

Publikacja kompromitujących dokumentów jest kłopotliwa nie tylko dla ZEA, ale też dla wizerunku i rangi całej konferencji COP28. Pod znakiem zapytania staje jej bezstronność i wiarygodność.

Może to otworzyć furtkę do podważania jej decyzji i deklaracji przez inne kraje. A przecież celem jest wypracowanie ambitnych celów redukcji emisji na najbliższe lata.

Czytaj więcej: Czy gigant energetyki odnawialnej planuje nowe projekty w Polsce? Dowiedz się więcej!

ZEA Planuje Wykorzystać Szczyt do Celów Biznesowych

Zagrania organizatorów tegorocznego szczytu klimatycznego budzą poważne obawy środowisk ekologicznych. Jak pokazują ujawnione materiały, Zjednoczone Emiraty Arabskie traktują COP28 instrumentlanie.

Zależy im głównie na tym, żeby wykorzystać obecność przywódców i wpływowych polityków do rozpropagowania własnego biznesu – zwłaszcza w sektorze oil&gas.

Stąd w planach mnóstwo spotkań z potencjalnymi partnerami, jak Chiny, Niemcy czy Kolumbia. Mają dotyczyć wspólnych inwestycji w gaz i ropę, a nawet przejęć innych koncernów.

 • szejk Al Jaber chce prowadzić na COP28 rozmowy w imieniu swoich spółek naftowych
 • dla ZEA liczą się głównie korzyści biznesowe z obecności zagranicznych delegacji

Hipokryzja gospodarzy szczytu

Postawa ZEA jest więc wręcz rażąco sprzeczna z ideami ochrony klimatu i neutralności gospodarza COP28. Szejk Al Jaber próbuje robić biznes tam, gdzie powinien dbać o planetę.

Trudno to nazwać inaczej niż hipokryzją. Podważa to zaufanie do deklaracji składanych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie odnośnie walki z globalnym ociepleniem.

Rozmowy mają Dotyczyć Paliw Kopalnych i Inwestycji

Szczyt Klimatyczny: Szejk Próbuje Handlować Ropą, Czy Ujawni się Skandal?

Szczegóły ujawnionych planów spotkań biznesowych w trakcie szczytu COP28 pokazują, jak szerokie ambicje w tym obszarze mają Zjednoczone Emiraty Arabskie i osobiście szejk Al Jaber.

Rozmowy z partnerami zagranicznymi mają dotyczyć przede wszystkim paliw kopalnych – głównie gazu, ale także ropy. W grę wchodzą też wspólne inwestycje w ich wydobycie i infrastrukturę.

Kraj/Firma Planowane tematy rozmów
Chiny Wydobycie gazu w Afryce i Australii
Niemcy Dostawy gazu LNG
Kolumbia Wsparcie przy wydobyciu ropy

Pokazuje to wyraźnie, że ZEA myślą przede wszystkim o własnych zyskach, a nie dobru planety. Szczyt klimatyczny traktują instrumentalnie.

Ekspert: Zachowanie Szejka to "Szokująca Hipokryzja"

Postawa gospodarzy tegorocznego szczytu COP28 spotkała się już z ostrą krytyką ekspertów od polityki klimatycznej. Jak stwierdził prof. Michael Jacobs z Uniwersytetu Sheffield, zachowanie szejka Al Jabera to "szokująca hipokryzja".

Trudno się z tym nie zgodzić. Prezydent COP28 próbuje robić pod stołem własne interesy z ropy i gazu, jednocześnie będąc twarzą globalnych działań na rzecz ratowania klimatu przed katastrofą.

To ewidentnie podważa jego neutralność, wiarygodność i intencje. COP28 zamiast ambitnych celów może przynieść greenwashing i puste deklaracje.

Konsekwencje hipokryzji

Tego typu jawna hipokryzja ze strony gospodarzy może znacząco ograniczyć szanse na sukces całego szczytu. Inne kraje także będą grały pod publiczkę, składając niespełnialne obietnice.

Oznaczałoby to fiasko w drodze do realizacji porozumienia paryskiego i celów neutralności klimatycznej. A na szali jest przyszłość planety i kolejnych pokoleń.

Stawką jest Wiarygodność i Skuteczność COP28

Nadchodzący szczyt klimatyczny COP28 budzi coraz większe kontrowersje po ujawnieniu niecnych planów jego gospodarzy. Pod znakiem zapytania staje przede wszystkim jego wiarygodność.

Kraje i korporacje tylko udają, że zależy im na walce z globalnym ociepleniem, a tak naprawdę chodzi o własne interesy. Porozumienie jest wtedy iluzoryczne.

Szkoda, bo stawką COP28 są losy całej planety. Szansa na powstrzymanie katastrofy klimatycznej może bezpowrotnie przepaść przez hipokryzję i zakulisowe gierki polityków.

Podsumowanie

Sprawa jest bulwersująca i smutna zarazem. Okazuje się, że gospodarz tegorocznego szczytu klimatycznego, który powinien przewodzić globalnej walce z ociepleniem, sam knuje interesy z ropą i gazem. To cios w wiarygodność całej konferencji COP28.

Miejmy nadzieję, że opinia publiczna i inne państwa zareagują odpowiednio ostro. Bo stawką jest nie tylko czyjeś dobre imię, ale przyszłość całej planety. Jeśli zawiedziemy teraz, los naszych dzieci może być tragiczny.

Trzymam kciuki, aby uczestnicy szczytu umieli postawić ambicje ponad podziałami i dokooptować zakulisowe knowania gospodarzy. Ważne deklaracje i cele muszą zostać przyjęte, inaczej czeka nas katastrofa.

Miejmy też nadzieję, że opinia publiczna i media odpowiednio upilnują polityków. Bo tylko transparentność i odpowiedzialność mają szansę uratować COP28 przed porażką. A do stracenia mamy tyle...

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły