Dom

Świadectwo energetyczne - zobacz jak pozyskać i co trzeba wiedzieć | Ekspert radzi

Autor Ida Nowak
Ida Nowak24.10.20235 min.
 Świadectwo energetyczne - zobacz jak pozyskać i co trzeba wiedzieć | Ekspert radzi
banner

Świadectwo energetyczne budynku to ważny dokument, który powinien posiadać każdy właściciel nieruchomości. Dostarcza on cennych informacji na temat energooszczędności obiektu oraz jego eksploatacji pod kątem zużycia energii. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest świadectwo energetyczne, jak je uzyskać oraz jak długo jest ważne.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to dokument, który określa energochłonność budynku oraz jego efektywność energetyczną. Informuje o ilości energii potrzebnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem obiektu. W świadectwie znajdują się dane dotyczące m.in. rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania i wentylacji, podgrzewania wody czy oświetlenia.

Świadectwo energetyczne zawiera również informacje o właściwościach cieplnych przegród budowlanych, jak ściany, okna, drzwi czy dach. Pokazuje, jak dobrze izolowany jest budynek i ile ciepła na przenika przez jego przegrody zewnętrzne. To pozwala ocenić, czy obiekt jest energooszczędny, czy też wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Jakie są rodzaje świadectw energetycznych?

Wyróżnia się dwa rodzaje świadectw energetycznych:

 • Świadectwo energetyczne dla budynku lub części budynku mieszkalnego lub niemieszkalnego
 • Świadectwo energetyczne dla lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową

Pierwszy rodzaj dotyczy całego budynku lub jego części, która została zaprojektowana lub zmodernizowana do wykorzystania jako odrębna całość. Może to być na przykład budynek biurowy, handlowy, przemysłowy lub mieszkalny wielorodzinny.

Drugi rodzaj świadectwa energetycznego wystawia się dla pojedynczego lokalu mieszkalnego (mieszkania) lub innego pomieszczenia stanowiącego oddzielną jednostkę użytkową (np. lokal usługowy).


Czytaj więcej: Dachy z paneli fotowoltaicznych - jak zyskać tanią energię elektryczną?

Kiedy potrzebuję świadectwa energetycznego?

Świadectwo energetyczne jest wymagane przy budowie nowego obiektu, a także w następujących sytuacjach:

 • Sprzedaży nieruchomości
 • Wynajmu budynku lub lokalu
 • Uzyskania pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu
 • Ubiegania się o środki z funduszy europejskich, kredytów i dotacji na modernizację energetyczną

Należy je okazywać każdorazowo przy zawieraniu umowy sprzedaży lub najmu. W przypadku wynajmu, świadectwo musi być okazywane także każdemu nowemu najemcy. Dla budynków zajmowanych przez organy administracji, świadectwo wykonuje się co 10 lat.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne dla budynku?

 Świadectwo energetyczne - zobacz jak pozyskać i co trzeba wiedzieć | Ekspert radzi

Aby uzyskać świadectwo energetyczne, należy:

 1. Zlecenie wykonania świadectwa energetycznego uprawnionej osobie (audytorowi energetycznemu)
 2. Audytor dokonuje oceny stanu budynku, wykonuje niezbędne obliczenia i wystawia świadectwo
 3. Gotowe świadectwo energetyczne należy złożyć we właściwym urzędzie

Audytor bierze pod uwagę wszelkie aspekty związane z energochłonnością obiektu, w tym m.in. wykorzystywane systemy grzewcze i wentylacyjne, parametry izolacyjności cieplnej oraz efektywność energetyczną instalacji.

Ile kosztuje wykonanie świadectwa energetycznego?

Koszt wykonania świadectwa energetycznego zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Wielkość i rodzaj budynku (jednorodzinny, wielorodzinny, biurowiec, hala itp.)
 • Stopień skomplikowania konstrukcji i instalacji budynku
 • Zakres niezbędnych obliczeń
 • Konieczność wykonania dodatkowych ekspertyz i badań

Cena za świadectwo energetyczne dla typowego mieszkania lub domu jednorodzinnego zwykle mieści się w przedziale 300-800 zł. Dla dużych, skomplikowanych obiektów może przekraczać nawet kilka tysięcy złotych.

Kto może wykonać świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne budynku może wykonać jedynie uprawniony audytor energetyczny. Jest to osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane (projektant, rzeczoznawca) oraz dodatkowe kwalifikacje w zakresie charakterystyki energetycznej budynków i instalacji.

Audytora cechują także umiejętności obsługi specjalistycznego oprogramowania służącego do obliczania charakterystyki energetycznej. Uprawnienia audytora energetycznego potwierdza wpis do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Infrastruktury.

Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne?

Ważność świadectwa energetycznego wynosi maksymalnie 10 lat. Po tym czasie należy wykonać nowe świadectwo, które będzie odzwierciedlało aktualny stan energetyczny budynku. Termin ważności liczy się od daty sporządzenia poprzedniego dokumentu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w budynku przeprowadzono gruntowną modernizację energetyczną. W takim przypadku trzeba wykonać nowe świadectwo ważne przez kolejne 10 lat od dnia zakończenia prac budowlanych.

Gdzie znaleźć wzór świadectwa energetycznego?

Wzory świadectw energetycznych określone są w odpowiednich rozporządzeniach Ministerstwa Infrastruktury. Można je znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w dziale poświęconym charakterystyce energetycznej budynków.

Świadectwo energetyczne zawiera dokładne dane o budynku, takie jak powierzchnia użytkowa, kubatura, powierzchnia przegród zewnętrznych i ich parametry izolacyjne. Podawane są także szczegóły na temat źródeł ciepła i instalacji.

Do świadectwa energetycznego dołączana jest także charakterystyka energetyczna w formie tabeli zawierającej m.in. współczynniki przenikania ciepła poszczególnych przegród budynku. Całość uzupełniają dane osoby wydającej dokument wraz z podpisem.

Podsumowanie

Świadectwo energetyczne dostarcza cennych informacji na temat efektywności energetycznej budynku i pomaga ocenić jego faktyczne zapotrzebowanie na energię. Jest niezbędne przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, a także podczas ubiegania się o środki na termomodernizację. Należy pamiętać o tym, że ważność świadectwa wynosi maksymalnie 10 lat i po tym czasie trzeba wykonać nowy dokument. Warto również zlecić jego sporządzenie wyłącznie uprawnionemu audytorowi energetycznemu.

banner

Najczęstsze pytania

Nie, dla całego budynku wystarczy jedno świadectwo. Natomiast poszczególni właściciele mieszkań muszą mieć odrębne świadectwa energetyczne dla swoich lokali.

Nie, świadectwo energetyczne może wykonać tylko audytor energetyczny wpisany do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Infrastruktury.

Tak, jeśli garaż stanowi odrębną część budynku lub jest wolnostojący, również wymaga posiadania indywidualnego świadectwa energetycznego.

Oryginał świadectwa energetycznego powinien przechowywać właściciel nieruchomości. Dodatkowo kopię należy złożyć we właściwym urzędzie.

Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat. Po tym czasie należy wykonać nowe świadectwo dla budynku.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły