News

Statkraft podpisał dwa nowe kontrakty ppa w polsce

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki16.02.20244 min.
Statkraft podpisał dwa nowe kontrakty ppa w polsce
banner

Statkraft, norweski koncern energetyczny, podpisał dwie nowe umowy typu PPA na dostawy energii odnawialnej w Polsce. Kontrakty zostały zawarte z firmą Air Liquide, światowym liderem w dziedzinie gazów przemysłowych oraz operatorem sieci komórkowej Play. Na mocy tych umów Statkraft będzie dostarczał certyfikaty energii odnawialnej z farm wiatrowych dla Air Liquide oraz 34 GWh energii rocznie w systemie "baseload" dla Playa. Umowy te przyczynią się do transformacji energetycznej obu firm oraz dywersyfikacji klientów Statkraftu.

Statkraft podpisał umowę z Air Liquide

Statkraft, norweski koncern energetyczny działający w Polsce od 2018 roku, podpisał umowę typu PPA z firmą Air Liquide. Jest to światowy lider w dziedzinie gazów przemysłowych, technologii i usług dla przemysłu oraz sektora zdrowia. Firma działa obecnie w 73 krajach na świecie, w tym także w Polsce.

Podpisana przez Air Liquide umowa PPA jest jej pierwszą tego typu transakcją w Polsce. Na jej mocy Statkraft będzie dostarczał francuskiej firmie certyfikaty poświadczające pochodzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, konkretnie z polskich farm wiatrowych. Realizacja dostaw w ramach kontraktu ma ruszyć jeszcze w 2023 roku.

Jak podkreśla Air Liquide, pozyskana w ten sposób zielona energia posłuży firmie do obniżania emisyjności jej procesów operacyjnych prowadzonych na terenie Polski. Tym samym przyczyni się do realizacji celów redukcji emisji wyznaczonych przez koncern.

Model wirtualnej umowy PPA

W komunikacie prasowym Statkraft wyjaśnia, że podpisana z Air Liquide umowa oparta jest na modelu tzw. wirtualnej umowy PPA (vPPA). Jest to rodzaj kontraktu długoterminowego, który zapewnia producentom energii ze źródeł odnawialnych gwarantowany poziom przychodów, a kupującym - przewidywalne koszty pozyskania zielonej energii.

Model vPPA bazuje na różnicy pomiędzy ustaloną w kontrakcie ceną stałą za MWh a zmienną ceną rynkową. Daje to obu stronom transakcji korzyści w dłuższej perspektywie czasowej przy ograniczeniu ryzyk tych wahań.

Statkraft dostarczy energii firmie Play

Statkraft zawarł również umowę typu PPA z operatorem sieci komórkowej Play. Na jej mocy, w latach 2025-2034 norweski koncern ma dostarczać telekomunikacyjnej firmie 34,2 GWh energii elektrycznej rocznie.

Kontrakt dotyczy dostaw w systemie "baseload", co oznacza zapewnienie odbiorcy stałych ilości energii w każdej godzinie przez cały okres obwiązywania umowy. Odpowiada to zapotrzebowaniu niezbędnemu do zasilania infrastruktury telekomunikacyjnej.

Podpisana umowa przyczyni się do transformacji energetycznej polskiego sektora telekomunikacyjnego i dywersyfikacji klientów Statkraftu – powiedział Pieter Schipper, wiceprezes Statkraft ds. Europy Północno-Zachodniej.

Energia z farmy fotowoltaicznej

Według zapewnień Statkraftu, źródłem energii objętej umową z Play będzie farma fotowoltaiczna o mocy 36 MW zlokalizowana w miejscowości Resko (Zachodniopomorskie). Jest on przykładem inwestycji zrealizowanej w modelu parytetu sieciowego.

Farmę buduje duński deweloper Better Energy, który w 2022 roku podpisał 10-letni kontrakt PPA ze Statkraft na dostawy wyprodukowanej tam energii. Dzięki temu możliwe było sfinansowanie i zrealizowanie tej inwestycji.

Czytaj więcej: Jak zaoszczędzić na rachunkach? Klucze i kombinerki to wystarczą!

Statkraft rozwija projekty OZE w Polsce

Statkraft aktywnie rozwija projekty związane z energetyką odnawialną także na polskim rynku. Oprócz podpisanych ostatnio umów z Air Liquide i Play, prowadzi także budowę własnych mocy wytwórczych.

Jednym z przykładów jest umowa z Better Energy na dostawy energii z budowanej farmy fotowoltaicznej w Krapkowicach o mocy 20 MW. Statkraft zapewnił sobie dostawy 20 GWh rocznie przez 10 lat od planowanego oddania elektrowni do eksploatacji. Tego typu kontrakty ułatwiają finansowanie nowych projektów OZE przez zewnętrznych inwestorów.

Statkraft realizuje także własne projekty farm fotowoltaicznych oraz planuje budowę magazynów energii, które umożliwią stabilizację dostaw z elektrowni słonecznych i wiatrowych do sieci elektroenergetycznej.

Przepraszam, nie rozumiem o co dokładnie chodzi z kontynuowaniem od początku zdania. Czy mógłbyś sprecyzować polecenie?

Podsumowanie

Statkraft podpisał dwa nowe kontrakty ppa w polsce

W ostatnim czasie norweski koncern energetyczny Statkraft podpisał w Polsce dwie umowy typu PPA na dostawy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Kontrakty zostały zawarte z globalną firmą Air Liquide oraz operatorem telekomunikacyjnym Play. Statkraft będzie dostarczał certyfikaty pochodzenia energii z farm wiatrowych dla Air Liquide oraz 34 GWh rocznie w systemie "baseload" dla Playa.

Podpisane umowy zakupu energii przyczynią się do transformacji energetycznej obu firm i realizacji celów redukcji emisji. Jednocześnie wpisują się w strategię Statkraft dotyczącą rozwoju projektów z zakresu energetyki odnawialnej na polskim rynku.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
  2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Zachód zaostrza sankcje dotyczące rosyjskiej ropy - dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie
  5. Szymański odkrywa prawdę: Fotowoltaika w kontrowersyjnym świetle - zaskakujące ujawnienia!
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Umowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.
NewsUmowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.

Nadmiar energii z OZE to problem, z którym mierzą się sieci elektroenergetyczne. Poznaj umowy ograniczające zdolności produkcyjne - innowacyjne rozwiązanie stosowane w Holandii, które pozwala efektywnie zarządzać nadwyżką energii odnawialnej.

Spadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023
NewsSpadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023

Liczba nowych prosumentów w Polsce w 2023 r. spadła aż o połowę w porównaniu do rekordowego roku 2022. Dowiedz się, jakie były przyczyny tego niespodziewanego spowolnienia rynku mikroinstalacji OZE oraz prognozy na przyszłość