News

Spadają ceny prądu i gazu po kryzysie energetycznym - szczegóły tutaj

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki05.01.20246 min.
Spadają ceny prądu i gazu po kryzysie energetycznym - szczegóły tutaj
banner

Spadają ceny prądu i gazu po kryzysie energetycznym, co przynosi ulgę gospodarstwom domowym i firmom. Według danych z Towarowej Giełdy Energii, średnia cena prądu na rynku dnia następnego spadła o 262 zł/MWh w porównaniu z zeszłym rokiem. Z kolei cena kontraktów terminowych na prąd na 2024 rok jest niższa o 467 zł/MWh niż w 2022. Podobnie kształtuje się sytuacja na rynku gazu, gdzie odnotowano spadki zarówno jeśli chodzi o obroty, jak i ceny. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółowe dane na temat zmian cen i wolumenów obrotu energią elektryczną i gazem na TGE w 2023 roku.

Obroty energią elektryczną na rekordowym poziomie

Wielkość obrotu energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) wyniosła w 2023 roku 147 462 826 MWh, co oznacza wzrost o 4,3% w porównaniu z rokiem 2022. Jest to zdecydowanie rekordowy poziom obrotów w historii TGE.

Szczególnie dobrze prezentują się dane dotyczące rynku spotowego (natychmiastowego), na którym odnotowano wzrost obrotów aż o 91,4% rok do roku. TGE podaje, że zarówno na Rynku Dnia Bieżącego, jak i na Rynku Dnia Następnego mieliśmy do czynienia z historycznymi maksimami jeśli chodzi o wolumen obrotów.

Rekordowe obroty na rynkach dnia bieżącego i dnia następnego

Konkretne dane pokazują, że na Rynku Dnia Bieżącego osiągnięto obrót na poziomie 4 820 355 MWh, co oznacza wzrost aż o 143,8% w ujęciu rocznym. Z kolei na Rynku Dnia Następnego odnotowano obrót 58 395 853 MWh, wyższy niż przed rokiem o 88,1%.

Jak widać zatem, oba rynki energii elektrycznej o charakterze spotowym zanotowały zdecydowanie rekordowe obroty, co świadczy o ich rosnącej popularności i atrakcyjności.

Spadek cen prądu na rynku dnia następnego o 262 zł

Oprócz rekordowych obrotów, ciekawie przedstawiają się również dane dotyczące cen energii elektrycznej na TGE. Jak podaje giełda, średnia cena na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się na poziomie 533,62 zł/MWh. Dla porównania, w 2022 roku średnia cena wynosiła 796,17 zł/MWh.

Oznacza to zatem, że w ujęciu rocznym mamy do czynienia ze spadkiem średniej ceny o 262,55 zł/MWh. To dobra informacja dla odbiorców energii elektrycznej.

Rok Średnia cena energii na RDN (zł/MWh)
2022 796,17
2023 533,62

Czytaj więcej: Kopalnie w kryzysie - jak zniknęły miesiące dobrej koniunktury?

Spadek cen kontraktów terminowych na prąd o 467 zł

Podobną tendencję spadkową, jeśli chodzi o ceny energii elektrycznej, odnotowano także na rynku terminowym. Jak podaje TGE, średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w 2024 roku (BASE_Y-24) wyniosła w 2023 roku 642,19 zł/MWh.

Tymczasem cena kontraktu na dostawy w 2023 roku notowanego w 2022 roku wynosiła średnio 1110,04 zł/MWh. Oznacza to spadek ceny o 467,85 zł/MWh, czyli o ponad 40%!

Należy jednak zaznaczyć, że mimo spadków cen energii elektrycznej w 2023 roku, ich poziom wciąż pozostaje wysoki na tle lat przed wybuchem kryzysu energetycznego.

Mróz winduje ceny prądu w Finlandii nawet 5 razy

Spadają ceny prądu i gazu po kryzysie energetycznym - szczegóły tutaj

Choć w Polsce mamy do czynienia ze spadkiem cen energii elektrycznej, w innych krajach europejskich sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Przykładem jest Finlandia, gdzie z powodu rekordowych mrozów zanotowano gwałtowny wzrost cen prądu.

Jak donoszą fińskie media, w czwartek w Laponii odnotowano minus 42,5 stopnia Celsjusza - to rekordowo niska temperatura w tym sezonie zimowym. W efekcie fińska giełda energii Pörssihinta ogłosiła, że w piątek cena prądu wzrośnie ponad pięciokrotnie i w godzinach szczytu sięgnie 2,35 euro za kWh.

Widać więc wyraźnie, jak bardzo na ceny energii elektrycznej wpływają warunki pogodowe. Obserwując sytuację w krajach ościennych, doceniamy bardziej stabilną sytuację cenową na polskim rynku energetycznym.

Spadki obrotów i cen gazu na TGE

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o sytuacji na krajowym rynku gazu ziemnego. Tu również, podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, mamy do czynienia z pozytywnymi trendami cenowymi.

Jak podaje TGE, w 2023 roku odnotowano spadek obrotów gazem o 6,0% w ujęciu rocznym. Zarówno na rynku spot, jak i terminowym obserwujemy zmniejszenie wolumenu obrotów w porównaniu z rekordowym pod tym względem rokiem 2022.

  • Spadek obrotów gazem na TGE o 6,0% r/r
  • Na rynku spot - spadek obrotów o 19,7% r/r
  • Na rynku terminowym - spadek obrotów o 3,4% r/r

Towarzyszą temu również spadki cen gazu ziemnego, co przekłada się pozytywnie na sytuację odbiorców. Miejmy nadzieję, że ta korzystna tendencja utrzyma się także w kolejnych miesiącach 2023 roku.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiliśmy najnowsze dane dotyczące rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego w Polsce. Przeanalizowaliśmy zmiany cen oraz wolumenów obrotu na Towarowej Giełdzie Energii, porównując dane za 2023 i 2022 rok. Najważniejszym pozytywnym trendem jest spadek cen zarówno energii elektrycznej, jak i gazu. Powinno to przełożyć się na poprawę sytuacji gospodarstw domowych i firm.

Jeśli chodzi o energię elektryczną, to mamy do czynienia ze spadkiem cen na poziomie około 260-470 zł/MWh w zależności od typu kontraktu. Jednocześnie odnotowano rekordowe obroty na rynkach spotowych, np. na Rynku Dnia Następnego wolumen obrotu zwiększył się o 88% r/r. Z drugiej strony na rynku terminowym obserwujemy znaczący spadek obrotów o 22%.

Sytuacja na rynku gazu również wygląda optymistycznie - zarówno pod względem obrotów, jak i cen notujemy spadki w ujęciu rocznym. Niestety na zakończenie muszę jednak zaznaczyć, że pomimo poprawy, obecne ceny energii elektrycznej i gazu wciąż są wysokie na tle lat sprzed wybuchu kryzysu energetycznego w Europie.

Mam nadzieję, że powyższe podsumowanie pozwoliło Państwu zapoznać się z kluczowymi informacjami przedstawionymi w artykule. Zachęcam do lektury pełnej wersji tekstu w celu pogłębienia wiedzy na temat aktualnej sytuacji na krajowym rynku energetycznym.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Pompa ciepła Neoheat - wydajne rozwiązanie ogrzewania domu
  2. Zalety i wady elektrowni jądrowej: energia jądrowa.
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły