News

Sójka opuszcza RN Orlenu, Gniatkowski wybiera biznes

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński10.02.20245 min.
Sójka opuszcza RN Orlenu, Gniatkowski wybiera biznes
banner

Gniatkowski, polityk partii Polska 2050, zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Orlenu. Stało się to po decyzji lidera ugrupowania Hołowni, że politycy nie będą już zasiadać w radach nadzorczych spółek. Gniatkowski bronił jednak swojej obecności w radzie Enei, twierdząc, że chce pomóc naprawić sytuację strategicznych spółek Skarbu Państwa. Ostatecznie zadeklarował, że liczy na wypracowanie przez koalicję rządzącą szczegółowych rozwiązań dotyczących obsady władz spółek.

Sójka rezygnuje z RN Orlenu, Gniatkowski wybiera biznes

Sójka, polityk związany z Ruchem Narodowym, zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Orlenu. Stało się to po tym, jak lider ugrupowania Polska 2050 Szymon Hołownia ogłosił, że politycy tej partii nie będą już zasiadać w radach nadzorczych spółek skarbu państwa.

Decyzja ta oznacza zmianę strategii dla partii Hołowni, która do tej pory decydowała się na obejmowanie stanowisk w radach nadzorczych przez swoich polityków. Jednym z nich był Gniatkowski, który został powołany do rady nadzorczej Enei. Pomimo nowego stanowiska swojego ugrupowania, Gniatkowski zadeklarował chęć pozostania w Enei i udziału w "misji uzdrawiania sytuacji w kluczowych spółkach Skarbu Państwa".

Stanowisko Gniatkowskiego budzi kontrowersje

Postawa Gniatkowskiego spotkała się z mieszanym odbiorem i zarzutami o niekonsekwencję. Z jednej strony bronił on swojej obecności w Enei działaniami na rzecz poprawy sytuacji spółek strategicznych. Z drugiej - stanowisko to stoi w sprzeczności z nową polityką jego ugrupowania dotyczącą rezygnacji polityków z zasiadania w radach nadzorczych.

Gniatkowski zapewnił jednak, że liczy na wypracowanie przez koalicję rządzącą bardziej szczegółowych rozwiązań w zakresie obsady władz spółek Skarbu Państwa. Może to oznaczać, że jego obecność w Enei nie jest jeszcze przesądzona.

Politycy 2050 rezygnują z rad nadzorczych

Decyzja Hołowni o wycofaniu polityków Polski 2050 z rad nadzorczych jest związana z realizacją obietnic wyborczych dotyczących "odpolitycznienia" spółek Skarbu Państwa. Dotychczasowe praktyki powoływania polityków do ich władz były często krytykowane.

Nowe stanowisko Polski 2050 w tej sprawie można więc traktować jako chęć wprowadzenia bardziej transparentnych i merytorycznych kryteriów doboru członków organów nadzorczych spółek strategicznych. Jak na razie żadne inne ugrupowanie nie poszło jednak w ślady Hołowni.

"Żaden polityk nie powinien zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa" - oświadczył Hołownia.

Czas pokaże, czy ta deklaracja zostanie w pełni wprowadzona w życie przez Polskę 2050 i potraktowana poważnie przez jej polityków, takich jak Gniatkowski.

Czytaj więcej: Spadający poziom energii dla prosumentów w net-billingu

Gniatkowski liczy na wypracowanie rozwiązań

Gniatkowski zapewnił, że pomimo decyzji swojego ugrupowania, nadal chce zostać w radzie nadzorczej Enei i angażować się w poprawę sytuacji spółek strategicznych. Jednocześnie wyraził nadzieję, że koalicja rządząca wypracuje systemicowe rozwiązania dotyczące powoływania władz w spółkach Skarbu Państwa.

Może to oznaczać dążenie do bardziej transparentnych i merytorycznych kryteriów doboru członków organów nadzorczych, niekoniecznie polityków partyjnych. Wszystko zależy jednak od dobrej woli i determinacji ugrupowań tworzących koalicję.

Na razie większość partii nie poszła śladem Polski 2050 i nadal decyduje się na umieszczanie swoich polityków w spółkach Skarbu Państwa. Czy to się zmieni, pokażą najbliższe tygodnie.

Szymon Hołownia rezygnacja polityków z rad nadzorczych
Michał Gniatkowski chęć pozostania w RN Enei

Gniatkowski o swojej przyszłości w samorządzie

Sójka opuszcza RN Orlenu, Gniatkowski wybiera biznes

Oprócz zaangażowania w spółki Skarbu Państwa, Gniatkowski był również pytany o swoją ewentualną przyszłość w samorządzie i kandydowanie na prezydenta Poznania.

Polityk odpowiedział dyplomatycznie, że ze względu na swoje aktualne zaangażowanie nie może składać jednoznacznych deklaracji w tej sprawie. Zapowiedział za to urlop w najbliższym tygodniu.

Można więc wnioskować, że przyszłość Gniatkowskiego w samorządzie nie jest jeszcze przesądzona. Biorąc pod uwagę jego zaangażowanie na innych polach, trudno na razie określić, czy zdecyduje się w ogóle kandydować w wyborach samorządowych.

Mimo deklaracji Hołowni, Gniatkowski wciąż pozostaje członkiem rady nadzorczej Enei. Jego przyszłość w tej roli nie jest jednak pewna. Swoją obecność uzależnił bowiem od wypracowania przez koalicję rządzącą systemowych rozwiązań dotyczących obsady władz spółek strategicznych. Wszystko wskazuje na to, że jeśli ustalenia takie nie zapadną w najbliższym czasie, będzie musiał podać się do dymisji, zgodnie z wytycznymi Hołowni.

Na razie jego deklaracje są dość ogólnikowe. Trudno więc przewidzieć, jak potoczą się jego losy po ewentualnym opuszczeniu rady nadzorczej Enei i zamknięciu mu się ścieżki kariery partyjnej w spółkach Skarbu Państwa.

Podsumowanie

Sójka zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Orlenu, zaś Gniatkowski po ogłoszeniu nowej polityki swojego ugrupowania Polska 2050 dotyczącej wycofania polityków z rad nadzorczych spółek nadal bronił swojej obecności w radzie Enei. Twierdził, że chce pomóc spółkom strategicznym, ale jego przyszłość jest niepewna. Wszystko zależy od wypracowania przez koalicję rządzącą systemowych rozwiązań dotyczących obsady władz spółek Skarbu Państwa.

Znaczna część artykułu skupia się na losach politycznych i zawodowych Gniatkowskiego po zmianie dotychczasowej strategii jego ugrupowania. Analizuje jego deklaracje, szanse na pozostanie w Enei oraz ogólną przyszłość po wykluczeniu ze ścieżki kariery partyjnej w spółkach.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły