Energetyka

Rozpoczyna się nowa era? Polska stawia na rewolucję wodorową

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński11 grudnia 20234 min
Rozpoczyna się nowa era? Polska stawia na rewolucję wodorową

Instalacja wodorowa to przyszłość zielonej energii w Polsce. Rząd przyjął Polską Strategię Wodorową, która wyznacza ambitne cele rozwoju tego sektora do 2030 r. Planowane jest m.in. 2 GW mocy instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru. Czy Polska faktycznie stawia na rewolucję wodorową?

Kluczowe wnioski:

 • Rewolucja wodorowa w Polsce jest w zalążku - uruchomiono pierwszą mobilną stację tankowania w Krakowie.
 • Rządowa strategia zakłada ambitny rozwój sektora, m.in. 2 GW mocy produkcyjnych do 2030 r.
 • Planowane zmiany legislacyjne mają ułatwić rozwój rynku wodoru w Polsce.
 • Szacuje się, że sektor wodorowy wygeneruje nawet 6200 nowych miejsc pracy do 2030 r.
 • PKN Orlen do 2030 r. planuje uruchomić ponad 100 stacji tankowania wodoru.

Czy Polska faktycznie stawia na rewolucję wodorową?

Wodór jawi się jako paliwo przyszłości. Czysty, odnawialny, przyjazny środowisku. Nic więc dziwnego, że Polska chce czerpać z tego potencjału i zostać liderem w tej dziedzinie w regionie. Rząd przyjął ambitną Polską Strategię Wodorową, wytyczając śmiałe cele rozwoju gospodarki opartej na wodorze. Czy jednak nasz kraj rzeczywiście zmierza ku rewolucji wodorowej?

Faktem jest, że Polska już teraz plasuje się w czołówce producentów wodoru w Europie. Jednak ten wodór pochodzi niemal wyłączenie ze spalania paliw kopalnych. Wyzwaniem jest zatem przejście na wodór niskoemisyjny i odnawialny. I tu właśnie wpisuje się rządowa strategia.

Rządowa strategia stawia na zielony wodór

Przyjęta w listopadzie 2021 r. Polska Strategia Wodorowa zakłada ambitny rozwój "zielonego" wodoru. Do 2030 r. łączna moc instalacji do jego produkcji ma wynieść 2 GW. To ogromny skok, zważywszy że jeszcze dwa lata temu moc ta nie przekraczała 1 MW.

Co więcej, strategia zakłada także powstanie niezbędnej infrastruktury. W Polsce będzie funkcjonować 800-1000 autobusów wodorowych, powstanie 5 dolin wodorowych i ponad 32 stacje tankowania tego paliwa. To realny impuls dla rozwoju całej branży.

Jakie wyzwania czekają polski rynek wodoru?

Rewolucja wodorowa to ogromne wyzwanie, także pod względem legislacyjnym. Dlatego rząd przygotował pakiet ułatwień dla sektora wodoru. Nowelizacja odpowiada na kilka istotnych luk.

Jedną z nich był brak jasnych definicji związanych z wodorem, takich jak magazynowanie czy przesył. Inne to m.in. brak ram prawnych umożliwiających szersze wykorzystanie wodoru w różnych sektorach gospodarki oraz brak odpowiednich norm technicznych.

Nowelizacja wypełni te luki, wprowadzając definicję wodoru jako nośnika i magazynu energii

Ułatwienia obejmą także finansowanie badań nad technologiami wodorowymi. Z kolei producenci wodoru zyskają udogodnienia w postaci możliwości korzystania z laboratoriów nieposiadających jeszcze akredytacji do 2024 r.

Wodór zwiastuje nowe miejsca pracy

Rewolucja wodorowa to także szansa na nowe miejsca pracy. Szacuje się, że do 2030 r. sektor wodorowy może wygenerować nawet 6200 etatów - zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio z nim związanych.

Już teraz zaczynają powstawać pierwsze zalążki gospodarki wodorowej. Na przykład PKN Orlen uruchomił w tym roku pierwszą w kraju mobilną stację tankowania wodoru. Zasila ona autobus testowy jeżdżący po Krakowie. Do 2030 r. koncern zapowiada budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w regionie.

Czytaj więcej: Czy wiesz, że folie silikonowe mogą generować prąd z fal morskich?

Gdzie w Polsce powstają instalacje wodorowe?

Mimo że rewolucja wodorowa dopiero raczkuje, pierwsze instalacje już powstają. Najbardziej zaawansowane prace dotyczą wodoru jako paliwa w transporcie.

 • W Krakowie działa pierwsza w kraju mobilna stacja tankowania wodoru. Zasila ona testowy autobus komunikacji miejskiej.
 • W przyszłym roku stacje wodoru powstaną w Poznaniu i Katowicach. Planowana jest także taka inwestycja w Wałbrzychu.
Miasto Podmiot Planowany rok
Bielsko-Biała PKN Orlen 2023-2024
Gorzów Wlkp. PKN Orlen 2023-2024
Warszawa PKN Orlen 2023-2024

Powyższa tabela prezentuje plany budowy stacji tankowania wodoru przez PKN Orlen w najbliższych 2-3 latach. Lokalizacje te mają kluczowe znaczenie dla tworzenia ogólnopolskiej sieci dystrybucji wodoru.

Skąd pochodzi wodór dla transportu?

Skoro mowa o transporcie, skąd bierze się wodór napędzający pojazdy w Polsce? Jak na razie głównym dostawcą jest PKN Orlen, który pozyskuje go ze swojej biorafinerii w Trzebini. Tylko w pierwszym tygodniu testowy autobus w Krakowie zatankował już blisko 750 kg wodoru dostarczonego przez koncern.

W przyszłości zakłada się jednak stopniowe przechodzenie na wodór wytwarzany w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. To kluczowe dla realizacji idei zeroemisyjności transportu.

Gdzie powstaje najwięcej "zielonego" wodoru?

Rozpoczyna się nowa era? Polska stawia na rewolucję wodorową

Liderem pod względem wytwarzania tzw. zielonego, czyli niskoemisyjnego wodoru jest Europa Zachodnia, przede wszystkim Niemcy. Tam zlokalizowana jest znaczna część elektrolizerów na świecie. W Polsce na razie brakuje tego typu instalacji.

W planach są jednak inwestycje związane z produkcją wodoru odnawialnego. Grupa Orlen do 2030 r. zamierza wytwarzać nawet 64 tony dziennie takiego wodoru. Powstawać mają też farmy wiatrowe i fotowoltaiczne zasilające elektrolizery.

Rewolucja wodorowa to ogromna szansa dla Polski, by uniezależnić się energetycznie i zadbać o czyste powietrze. Pozostaje mieć nadzieję, że plany przełożą się na realizację konkretnych inwestycji i wdrożenie innowacyjnych technologii.

banner

Najczęstsze pytania

Oto propozycja FAQ dotyczącego gospodarki wodorowej:

Gospodarka wodorowa to system wytwarzania, magazynowania, transportu i wykorzystania wodoru jako nośnika energii lub surowca przemysłowego. Obejmuje infrastrukturę i technologie potrzebne do produkcji, przesyłu, dystrybucji i zastosowań wodoru w różnych sektorach gospodarki.

Główne zalety to ochrona środowiska, gdyż wodór może być wytwarzany bez emisji CO2, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju dzięki nowym źródłom i magazynom energii. Ponadto wodór otwiera nowe możliwości w transporcie i przemyśle.

Strategia zakłada m.in. wzrost mocy wytwórczych niskoemisyjnego wodoru do 2 GW, powstanie ponad 32 stacji tankowania wodoru, funkcjonowanie 800-1000 autobusów wodorowych oraz utworzenie 5 dolin wodorowych.

Wodór może znaleźć zastosowanie m.in. w hutnictwie i metalurgii, rafineriach, przemyśle chemicznym, spożywczym, papierniczym i szklarskim, a także w produkcji nawozów czy w energetyce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły