News

Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński31.12.20236 min.
Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
banner

Niedopałki papierosów jako surowiec do produkcji biopaliwa - brzmi kontrowersyjnie, ale litewscy naukowcy przeprowadzili badania udowadniające, że z odpadów tytoniowych da się uzyskać triacetynę wykorzystywaną do wytwarzania biodiesla.

Kluczowe wnioski:
  • Z niedopałków papierosów udało się odzyskać ponad 40% triacetyny, która może posłużyć do produkcji biopaliwa.
  • Wydajność procesu pozyskiwania oleju z niedopałków wyniosła 38% - oznacza to, że mógłby on zostać wykorzystany do wytwarzania biodiesla.
  • Pozyskany w ten sposób biodiesel charakteryzuje się wysoką palnością i mniejszą szkodliwością dla środowiska.
  • Wykorzystanie niedopałków do produkcji biopaliwa pozwala na zagospodarowanie tych szkodliwych odpadów w sposób przyjazny dla natury.
  • Pozostaje pytanie, czy podobne badania i zastosowania trafią także do Polski.

Niedopałki jako surowiec do produkcji biopaliwa

W obliczu globalnego kryzysu energetycznego i paliwowego poszukuje się alternatywnych źródeł energii. Jednym z kierunków są biopaliwa, które mogą być produkowane z różnych odpadów organicznych. Litewscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy do produkcji biodiesla nadają się powszechne i szkodliwe odpady w postaci niedopałków papierosów.

Z niedopałków papierosów udało się wyekstrahować znaczne ilości triacetyny, która jest składnikiem filtra tytoniowego. Jest ona substancją chemiczną o właściwościach palnych, stosowaną w przemyśle tworzyw sztucznych oraz w produkcji stałych paliw rakietowych.

Badania nad wykorzystaniem niedopałków papierosów

Badacze z Instytutu Energetyki Politechniki w Kownie przeprowadzili testy mające na celu opracowanie wydajnej metody ekstrakcji triacetyny z niedopałków powstających po spaleniu papierosów. Triacetyna ta mogłaby posłużyć następnie do produkcji biodiesla.

Niedopałki są powszechnym typem odpadu, który szpeci krajobraz, zanieczyszcza środowisko i stanowi potencjalne zagrożenie pożarowe. Wykorzystanie ich do produkcji biopaliwa byłoby zatem korzystne pod względem ekologicznym i estetycznym.

Triacetyna - składnik filtra tytoniowego o właściwościach palnych

Triacetyna, inaczej zwana trójacetyną, jest organicznym związkiem chemicznym, który znajduje sę m.in. w filtrach papierosowych. Zwiększa ona elastyczność tworzyw sztucznych. Triacetyna ma również dobre właściwości palne, stąd jej zastosowanie w stałych paliwach rakietowych.

Litewscy badacze postanowili sprawdzić, czy z niedopałków papierosowych da się wyekstrahować triacetynę w ilościach wystarczających do opłacalnej produkcji biodiesla. Paliwo wytworzone w ten sposób miałoby podobne parametry, a byłoby zarazem mniej szkodliwe dla środowiska.

Metoda ekstrakcji triacetyny

Naukowcy zastosowali innowacyjną metodę pozyskiwania triacetyny z niedopałków w procesie pirolizy. Polega ona na rozkładzie termicznym materiałów organicznych w wysokiej temperaturze bez dostępu tlenu.

Zastosowanie pirolizy pozwoliło na efektywne odzyskanie znacznych ilości triacetyny, która następnie posłużyła do produkcji oleju wykorzystanego do wytworzenia biodiesla.

Czytaj więcej: Odkryto dziurę w funduszu mrożenia cen energii: ścieżka prowadzi do obrotu

Wyniki eksperymentu - ponad 40% odzyskanej triacetyny

Zaskakujące wyniki eksperymentu udowodniły słuszność przyjętych założeń. Z niedopałków papierosów udało się odzyskać aż 43% triacetyny. Oprócz tego uzyskano prawie 26% węgla drzewnego, który może mieć zastosowanie w produkcji nawozów lub jako nośnik energii.

Triacetyna 43%
Węgiel drzewny 26%

Wydajność całego procesu szacuje się na około 38% oleju. Oznacza to, że olej pozyskany z niedopałków nadaje się do produkcji biodiesla i stanowi cenny surowiec.

Perspektywy zastosowania niedopałków w produkcji biodiesla

Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?

Przeprowadzone badania udowodniły, że niedopałki papierosowe mogą być wykorzystane jako tani i łatwo dostępny surowiec do produkcji biopaliwa.

Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim korzyści ekologiczne - zagospodarowanie szkodliwych odpadów, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz mniejsze zużycie zasobów naturalnych.

Pozostaje pytanie, czy podobne inicjatywy pojawią się także w Polsce i czy uda się na szeroką skalę wdrożyć produkcję biodiesla z niedopałków papierosów.

Szanse dla polskiej energetyki

Polska z uwagi na dużą liczbę palaczy tytoniu wytwarza znaczne ilości tego typu odpadów. Mogłyby one zostać wykorzystane do produkcji biopaliwa bez potrzeby sprowadzania drogich surowców.

Pozostaje mieć nadzieję, że polskie zakłady energetyczne i rafinerie podejmą badania w tym kierunku. Być może wkrótce zobaczymy biodiesel produkowany z niedopałków papierosów także na polskich stacjach benzynowych.

Czy Polacy podchwycą ekologiczny trend z Litwy

Choć Polska nie może pochwalić się tak ekologicznym podejściem jak kraje skandynawskie, to widać powolne zmiany nawyków i postaw proekologicznych. Coraz więcej osób segreguje śmieci, rezygnuje z plastiku, oszczędza wodę i prąd. Być może badania litewskich naukowców zainspirują także polskie zakłady i instytuty do poszukiwań alternatywnych źródeł energii.

Niedopałki papierosów to odpady, z których dotąd nie potrafiliśmy w pełni skorzystać. Teraz mamy szansę to zmienić i ugly postawić na ekologiczne technologie

Jak pokazują dane, coraz więcej Polaków deklaruje chęć kupowania produktów przyjaznych środowisku. Być może zatem biodiesel produkowany w ekologiczny sposób z niedopałków papierosowych znajdzie swoich zwolenników.

Pozostaje mieć nadzieję, że polskie firmy i instytucje naukowe podejmą wyzwanie i postarają się powtórzyć sukces litewskich naukowców w zakresie innowacyjnych technologii energetycznych.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem badania litewskich naukowców nad wykorzystaniem niedopałków papierosów do produkcji biopaliwa. Jest to bardzo ciekawe i obiecujące rozwiązanie łączące cele ekologiczne z energetycznymi.

Udało mi się przekazać najważniejsze informacje na temat przeprowadzonego eksperymentu - m.in. w jaki sposób z niedopałków wyekstrahowano znaczne ilości triacetyny, a następnie wykorzystano ją do produkcji biodiesla. Podkreśliłem też korzyści takiego rozwiązania, zwłaszcza zagospodarowanie szkodliwych odpadów.

Zastanawiałem się również, czy podobna technologia mogłaby zostać zastosowana w Polsce. Wskazałem, że ze względu na dużą liczbę palaczy mamy potencjał do produkcji biopaliwa z niedopałków. Pozostaje mieć nadzieję, że rodzime firmy podejmą to wyzwanie.

Na koniec poruszyłem kwestię rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Być może biodiesel z niedopałków papierosowych wpisywałby się w obecne trendy i znalazł nabywców wśród osób ceniących produkty przyjazne środowisku.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
  2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły