News

Rewolucyjna roślina dzięki grzybom i modyfikacji genetycznej!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki24.02.20245 min.
Rewolucyjna roślina dzięki grzybom i modyfikacji genetycznej!
banner

Rewolucyjna roślina dzięki grzybom i modyfikacji genetycznej trafiła właśnie na rynek w Stanach Zjednoczonych. Jest to petunia świetlik, która za sprawą wprowadzonych genów grzyba bioluminescencyjnego jarzy się w ciemności. Naukowcy połączyli naturę ze sztuką inżynierii genetycznej, aby stworzyć roślinę emitującą miękkie, kojące światło przypominające blask Księżyca. To prawdziwa rewolucja w dziedzinie modyfikacji genetycznych roślin.

Petunia świeci dzięki grzybowym genom

Rewolucyjna roślina, jaką jest petunia świetlik, zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości modyfikacji genetycznej z użyciem genów grzybów bioluminescencyjnych. Naukowcy wprowadzili do jej DNA sekwencje genetyczne odpowiedzialne za wytwarzanie enzymów, które umożliwiają stałą emisję światła.

Petunia świetlik to pierwsza tego typu roślina świecąca, dostępna komercyjnie. Choć jarzenie się roślin nie jest nowym zjawiskiem, to dopiero teraz udało się stworzyć odmianę, która potrafi świecić bez specjalnego naświetlania czy dostarczania dodatkowych substancji odżywczych.

Zjawisko bioluminescencji, wykorzystane w tej roślinie o białych kwiatach, bazuje na modyfikacji genetycznej z użyciem sekwencji DNA grzybów z rodzaju Neonothopanus. Te nocne grzyby potrafią jarzyć się, aby przyciągać owady rozprzestrzeniające ich zarodniki.

Roślina trafiła do pierwszej dystrybucji w USA w kwietniu 2023 r. Kosztuje 29 dolarów za sztukę i według twórców najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej 18-24°C. W ciągu dnia magazynuje energię ze światła słonecznego, aby wieczorem emitować delikatne, kojące światło.

Bioluminescencja z genami świetlika

Badania nad świecącymi roślinami trwają od lat 80. XX wieku, kiedy to zmodyfikowano tytoń, wprowadzając geny świetlika wschodniego. Podobnie jak petunia świetlik, roślina ta świeciła po zmroku, ale wymagała dodatkowego dostarczania substancji odżywczych.

W 2020 r. naukowcy wykorzystali inny gatunek grzybów bioluminescencyjnych do podobnych eksperymentów na roślinach tytoniowatych. Jednak dopiero teraz powstała roślina, która świeci bez specjalnego żywienia czy naświetlania UV - dzięki samej modyfikacji DNA.

Diego Orzáez, biolog roślin w Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej Roślin w Walencji powiedział magazynowi Nature, że zazdrości Amerykanom możliwości zakupu takiej rośliny.

Jarząca się roślina z genami świetlika

Choć petunia świetlik to nowość, badania nad roślinami fluorescencyjnymi trwają od dekad. Amerykańscy naukowcy jako jedni z pierwszych zmodyfikowali tytoń, wprowadzając genu świetlika wschodniego, aby uzyskać efekt świecenia po zmroku.

Podobnych modyfikacji dokonano także na innych gatunkach, ale większość tych roślin wymagała dodatkowego naświetlania promieniami UV lub dostarczania substancji odżywczych, aby podtrzymać reakcję bioluminescencji.

  • świecąca petunia działa bez tych niezbędnych wcześniej czynników,
  • opiera się wyłącznie na wprowadzonych genach grzybów,
  • nie potrzebuje zewnętrznego "zasilania" fluorescencji.

Dlatego jest przełomem na skalę światową i budzi duże zainteresowanie naukowców zajmujących się inżynierią genetyczną roślin. Choć na razie dostępna tylko w USA, zapewne wkrótce trafi także do Europy.

Petunia świetlik Cena: 29$
Pomidor fioletowy Cena: 34$ (opakowanie 50 nasion)

Czytaj więcej: Kulisy skandalu klimatycznego: wszystko o błędach na szczytach

Modyfikacja genetyczna dla światła w nocy

Celem modyfikacji genetycznej, której poddano petunię świetlik było uzyskanie rośliny bioluminescencyjnej. Inżynierowie genetyczni sięgnęli po sekwencje DNA grzybów, u których naturalnie występuje to zjawisko.

Zastosowano geny grzyba Neonothopanus nambi, opisanego w XIX wieku, ale którego mechanizm świecenia poznano dopiero kilka lat temu, w 2019 roku. To właśnie te odkryte sekwencje DNA pozwoliły na przeprowadzenie udanej modyfikacji genomu roślinnego.

W efekcie powstała roślina, której kwiaty świecą stale, bez konieczności "dokarmiania" fluorescencji. Nazwana petunią świetlik zachowuje się jak zwykła, nie modyfikowana petunia. Tylko nocą zamienia się w cud natury, emitując delikatne, kojące światło.

Konsekwencje modyfikacji DNA

Modyfikacja DNA jest kontrowersyjną metodą, która budzi wiele obaw także w kontekście roślin. Naukowcy zapewniają jednak, że wprowadzone do petunii geny grzybów nie zmieniają w żaden sposób właściwości czy bezpieczeństwa rośliny.

cencja. Petunia świetlik rozwija się, kwitnie i zachowuje tak samo, jak niemodyfikowane odmiany. Sekwencje DNA z genami odpowiedzialnymi za emisję światła zostały tak dobrane, aby nie wpływały negatywnie na metabolizm rośliny. Można więc bez obaw kupić i cieszyć się widokiem kwiatów, które świecą w ciemności. Naukowcy planują kontynuować badania nad podobnymi, genetycznie modyfikowanymi roślinami. Zapewne wkrótce do sprzedaży trafią kolejne, równie zadziwiające odmiany.

Podsumowanie

Rewolucyjna roślina dzięki grzybom i modyfikacji genetycznej!

W artykule opisano rewolucyjną petunię świetlik, pierwszą komercyjnie dostępną roślinę, która potrafi świecić całą noc bez dodatkowego "dokarmiania" reakcji bioluminescencji. Jest to możliwe dzięki modyfikacji genetycznej, w której wykorzystano geny grzybów świecących. Roślina ta, choć kontrowersyjna, pokazuje nowe możliwości inżynierii roślin i z całą pewnością zainteresuje naukowców oraz miłośników roślin.

Petunia ma białe kwiaty, które po zmroku zaczynają emitować delikatne, nieoślepiające światło. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, tylko zwykłej troski jak o każdą inną petunię domową. To fascynujące połączenie natury i nauki, które być może zapoczątkuje erę świecących się neonowych roślin w naszych domach.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły