News

Renifery przekonują naukowców: Przeżuwanie jak sen to ich tajemnica

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński28.12.20235 min.
Renifery przekonują naukowców: Przeżuwanie jak sen to ich tajemnica
banner

Przeżuwanie jak sen to ich tajemnica - odnosi się do reniferów zamieszkujących arktyczne rejony. Najnowsze badania neurobiologów pokazują, że te zwierzęta regenerują siły podczas ponownego przeżuwania częściowo strawionego pokarmu. Fale mózgowe reniferów przeżuwających przypominają fale występujące w fazie snu non-REM. To pozwala im oszczędzać cenny czas na jedzenie latem, kiedy dni są bardzo długie. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej o nietypowych strategiach przetrwania tych zwierząt.

Przeżuwanie reniferów jak sen

Najnowsze badania naukowców z University of Zurich pokazują, że renifery mają niezwykłą strategię radzenia sobie z brakiem snu. Okazuje się, że przeżuwanie pokarmu działa u nich podobnie regenerująco jak sen.

Kiedy na koło podbiegunowe pada przez całą dobę światło słoneczne, renifery muszą przystosować się do stałej aktywności. Żerują niemal bez przerwy, żeby zgromadzić zapasy tłuszczu na zimę. Taka intensywna praca wymaga jednak odpoczynku. Dlatego renifery wykształciły zdolność do regeneracji sił podczas przeżuwania.

Reakcje reniferów na długi dzień

Naukowcy przebadali zachowanie reniferów podczas równonocy oraz przesileń letnich i zimowych. Okazuje się, że zwierzęta te spędzają tyle samo czasu na śnie niezależnie od pory roku. Przesypiają średnio 5-6 godzin. Resztę dnia poświęcają na jedzenie i przeżuwanie.

Taka strategia pozwala im zaoszczędzić cenny czas. Latem, gdy za dnia świeci słońce przez całą dobę, renifery pasą się niemal non stop. Dzięki temu, że przeżuwanie działa u nich odświeżająco, mogą zrezygnować z dodatkowych godzin snu.

EEG bada fale mózgu żujących zwierząt

Naukowcy zastosowali elektroencefalografię (EEG), by zbadać fale mózgowe żujących reniferów. Okazało się, że bardzo przypominają one fale charakterystyczne dla snu w fazie non-REM. Oznacza to, że proces przeżuwania faktycznie pozwala im się zregenerować.

Dodatkowo zwierzęta w trakcie żucia wykazują cechy charakterystyczne dla stanu senności. Stoją spokojnie lub leżą, słabiej reagując na bodźce z zewnątrz. Dla porównania, kiedy się nie żują, zwracają uwagę na 45% zdarzeń w otoczeniu. Gdy przeżuwają - tylko 25%.

Im dłużej renifery poświęcają na przeżuwanie, tym mniej czasu potrzebują na sen w fazie non-REM. Dzięki temu mogą jak najwięcej czasu przeznaczyć na żerowanie latem - wyjaśnia dr Melanie Furrer.

Czytaj więcej: Kończy się era ropy naftowej. Kraje arabskie przygotowują się do zmiany.

Zaspokojenie potrzeby snu latem

Aby sprawdzić, czy faktycznie przeżuwanie zmniejsza u reniferów potrzebę snu, naukowcy pozbawiali je snu na 2 godziny. Kiedy potem zwierzęta mogły swobodnie żuć, wykazywały mniejsze oznaki senności i zmęczenia.

Dowodzi to, że przeżuwanie pozwala reniferom zaoszczędzić czas na odpoczynek. Jest to szczególnie istotne latem, gdy żerują niemal bez przerwy, żeby zgromadzić zapasy energii.

Co więcej, wchłanianie składników odżywczych jest wydajniejsze w trakcie przeżuwania niż podczas pierwszego jedzenia. Dlatego ten proces jest kluczowy, by renifery mogły przybrać na wadze przed zimą.

Reakcje reniferów na bodźce z zewnątrz

Stan renifera Reakcje na bodźce zewnętrzne
Nie żuje 45%
Przeżuwa 25%
Śpi (non-REM) 5%

Jak wynika z tabeli, im bardziej renifery są skoncentrowane na przeżuwaniu, tym słabiej reagują na to, co dzieje się dookoła. Przypomina to stan charakterystyczny dla fazy snu non-REM.

Czy przeżuwanie zastąpi sen młodym?

Renifery przekonują naukowców: Przeżuwanie jak sen to ich tajemnica

Teraz autorzy badań chcą sprawdzić, czy przeżuwanie działa równie regenerująco u młodych reniferów. Wiadomo bowiem, że u młodych ssaków zapotrzebowanie na sen jest znacznie większe niż u osobników dorosłych.

Jeśli okaże się, że przeżuwanie pozwala zaoszczędzić czas na odpoczynek również reniferom w okresie wzrostu, będzie to kolejny dowód na wyjątkowe przystosowanie tych zwierząt arktycznych.

  • Renifery potrafią regenerować siły podczas przeżuwania
  • Dzięki temu mogą zaoszczędzić czas na sen, żeby więcej żerować latem
  • Przeżuwanie ułatwia im także przybieranie na wadze przed zimą

Zdolność do odpoczynku poprzez przeżuwanie to fascynująca strategia reniferów arktycznych. Pozwala im przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach długich dni i nocy polarnej zimy. Kolejne badania pokażą zapewne jeszcze wiele tajemnic tych niezwykłych zwierząt.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem fascynujące odkrycie na temat reniferów arktycznych. Okazuje się, że te zwierzęta wykształciły niezwykły mechanizm radzenia sobie z brakiem snu podczas polarnych dni i nocy. Otóż renifery potrafią regenerować siły już podczas samego przeżuwania pokarmu!

Kiedy za kołem podbiegunowym słońce świeci przez całą dobę, renifery muszą cały czas żerować, żeby zgromadzić zapasy tłuszczu na zimę. Okazuje się jednak, że mimo tak intensywnej pracy nie potrzebują dodatkowych godzin snu. Wystarczy im przeżuwanie, które działa równie odświeżająco jak sen w fazie non-REM.

Naukowcy dowiedli tego za pomocą elektroencefalografii. Fale mózgowe żujących reniferów bardzo przypominają fale charakterystyczne dla snu non-REM. Ponadto zwierzęta te w trakcie przeżuwania wykazują cechy senności - stoją spokojnie, słabo reagując na bodźce z otoczenia.

Jak podkreślam, jest to niezwykle istotny mechanizm, pozwalający reniferom zaoszczędzić cenny czas. Dzięki niemu mogą jak najwięcej żerować latem, a także efektywniej przyswajać pożywienie i tyć przed zimą. To kolejny przykład fascynującego przystosowania tych zwierząt do ekstremalnie trudnych warunków Arktyki.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Pompa ciepła Neoheat - wydajne rozwiązanie ogrzewania domu
  2. Zalety i wady elektrowni jądrowej: energia jądrowa.
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły