News

Realizacja planu instalacji pomp ciepła. Koniec zimnych miesiąców!

Autor Ida Nowak
Ida Nowak09.01.20244 min.
Realizacja planu instalacji pomp ciepła. Koniec zimnych miesiąców!
banner

Pompy ciepła biją w Niemczech rekordy popularności. Już w trzecim kwartale 2023 roku został zrealizowany plan rządowy zakładający 350 tys. nowych instalacji tych urządzeń w całym roku. Co ciekawe, spada jednocześnie zainteresowanie dotacjami na ich zakup. Nie oznacza to jednak końca boomu na pompy ciepła - eksperci przewidują nawet 500 tys. nowych instalacji w 2024 roku. To dobra wiadomość dla wszystkich marzących o ciepłych i tanich w eksploatacji domach.

Projekcja BWP: 500 tys. pomp ciepła w 2024 roku

Latem 2022 roku Niemieckie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (BWP) przedstawiło optymistyczną prognozę dotyczącą rynku tych urządzeń w Niemczech. Zdaniem BWP, w 2024 roku może zostać zainstalowanych nawet 500 tys. pomp ciepła.

Byłaby to znacząca zwyżka w stosunku do wcześniejszych lat. Dla porównania, w 2021 roku sprzedano 237 tys. pomp ciepła, a w 2022, według wstępnych szacunków - około 350 tys. sztuk.

Realizacja rządowych celów

Prognoza BWP pokrywa się z planami rządu Niemiec, który wyznaczył cel 500 tys. nowych instalacji rocznie do 2030 roku. Oznaczałoby to, że już w 2024 roku poziom ten mógłby zostać osiągnięty.

Aby to osiągnąć, rząd federalny wprowadził szereg zachęt do instalacji pomp ciepła, takich jak dotacje czy specjalne taryfy dla użytkowników tych urządzeń. Ponadto od 2024 roku pompy ciepła mają być obowiązkowym standardem w nowym budownictwie.

Rekordowe tempo instalacji

Optymizm BWP opiera się na rekordowym tempie instalacji pomp ciepła obserwowanym w ostatnich latach. Już po trzech kwartałach 2023 roku zainstalowano 295,5 tys. tych urządzeń, bijąc zeszłoroczny wynik całego roku!

Do końca września 2023 roku sprzedano w Niemczech więcej pomp ciepła niż przez cały 2022 rok.

Pomimo spadku zainteresowania dotacjami, rośnie liczba klientów gotowych sfinansować inwestycję z własnej kieszeni. Sprzyja temu atrakcyjna oferta ze strony dostawców energii, z których co piąty proponuje zakup pomp ciepła na dogodnych warunkach.

Czytaj więcej: Niesamowite zdolności delfinów ujawnione: tajemniczy zmysł elektryczny czeka na Twoje odkrycie

Koniec obaw o wyhamowanie

Początkowe sygnały o możliwym załamaniu rynku okazały się przedwczesne. Choć faktycznie w 2023 odnotowano spadek liczby wniosków o dotacje nawet o 70%, to jednocześnie nie zaważyło to na tempie instalacji.

  • Coraz więcej klientów decyduje się na zakup bez dofinansowania;
  • Dostawcy energii włączają pompy ciepła do swojej oferty.
Liczba wniosków o dotację (miesięcznie) 29 060 (2022)
Liczba wniosków o dotację (miesięcznie) 7 845 (2023)
Spadek -73%

Dzięki temu, pomimo gorszych nastrojów, sprzedaż pomp ciepła utrzymuje rekordowe tempo. Jeśli trend się utrzyma, już za rok możemy zobaczyć spektakularne 500 tys. nowych instalacji!

Podsumowanie

Realizacja planu instalacji pomp ciepła. Koniec zimnych miesiąców!

W artykule przyjrzeliśmy się prognozom Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła na 2024 rok. Optymistyczne szacunki mówią o możliwych 500 tys. nowych instalacji w u naszych zachodnich sąsiadów. Byłby to spektakularny wynik i realizacja planów rządowych zakładających takie tempo montaży już w 2030 roku.

Kluczowe jest utrzymanie dotychczasowego, wręcz rekordowego tempa instalacji. Tylko we wrześniu 2023 roku Niemcy zainstalowały więcej pomp ciepła niż przez cały 2022 rok! Rosnąca liczba klientów rezygnujących z dotacji oraz atrakcyjne oferty ze strony dostawców energii dają nadzieję, że popyt się nie załamie.

Nie można wprawdzie wykluczyć pewnego spowolnienia, zwłaszcza biorąc pod uwagę mniejsze zainteresowanie dotacjami (spadek liczby wniosków nawet o 70%). Niemniej dane o sprzedaży wskazują, że rynek ma się bardzo dobrze i 500 tys. instalacji w przyszłym roku jest jak najbardziej realne.

Przekonamy się niebawem, czy prognozy się sprawdzą. Jeśli tak, z pewnością będzie to dobra wiadomość dla wszystkich zwolenników pomp ciepła marzących o tanich, ekologicznych domach bez rachunków za ogrzewanie.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Pompa ciepła Neoheat - wydajne rozwiązanie ogrzewania domu
  2. Zalety i wady elektrowni jądrowej: energia jądrowa.
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły