News

Przyjaźń między szakalem a lisem: niesamowite relacje w świecie zwierząt

Autor Ida Nowak
Ida Nowak01.02.20245 min.
Przyjaźń między szakalem a lisem: niesamowite relacje w świecie zwierząt
banner

Przyjaźń międzygatunkowa między zwierzętami zawsze fascynowała badaczy. Ostatnio zaobserwowano zaskakującą relację między samotnym szakalem złocistym a samicą lisa rudego w niemieckich lasach. Ujęcia przedstawiają szakala bawiącego się z młodymi lisa, a nawet dostarczającego im pożywienia. Naukowcy sugerują, że szakal zbudował tę nietypową więź, by zaspokoić swoje podstawowe potrzeby społeczne. Z kolei lisica i jej młode również czerpały z tego korzyści.

Zaskakująca przyjaźń szakala i lisa

Nietypowe relacje międzygatunkowe w świecie zwierząt zawsze intrygowały badaczy. Jednak związek zaobserwowany ostatnio w niemieckich lasach między szakalem złocistym a samicą lisa rudego okazał się szczególnie zadziwiający.

Na kilkudziesięciu zdjęciach uchwycono wspólną aktywność tych dwóch przedstawicieli psowatych. Widać na nich szakala bawiącego się z młodymi lisa, a nawet dostarczającego im pożywienia. Tak bliskie relacje między tymi gatunkami są czymś wyjątkowym.

Samotny szakal znalazł towarzystwo lisa

Badacze przypuszczają, że zaobserwowany szakal złocisty żył w odosobnieniu, z dala od innych osobników swojego gatunku. Być może właśnie brak kontaktu z przedstawicielami własnego rodzaju skłonił go do zbudowania relacji z lisem.

Samica lisa rudego wraz z młodymi okazała się dobrą alternatywą dla samotnego szakala. Podobne zachowania społeczne lisów i szakali umożliwiły im nawiązanie bliskiej więzi. Przypuszczalnie szakal realizował w ten sposób swoje elementarne potrzeby społeczne.

Teoria ewolucji tłumaczy takie zachowania

Tego typu międzygatunkowe interakcje społeczne nie są niczym nadzwyczajnym w świetle teorii ewolucji. W przypadku braku osobników własnego gatunku, zwierzęta często szukają bliskości innych zwierząt, nawet z innych rodzajów. Pozwala im to przetrwać trudniejsze okresy.

Czytaj więcej: Polska na czele w Europie w przypadku smogu, odwrócona tabela.

Wzajemne korzyści z nietypowej relacji

Naukowcy przyjmują, że zaobserwowany szakal nie tylko zaspokajał dzięki lisicy swoje potrzeby towarzyskie. Z nietypowego związku korzyści czerpała również samica lisa i jej młode. Wspólne przebywanie i dzielenie się jedzeniem zwiększało ich szanse na przetrwanie.

Relacje międzygatunkowe mogą znacząco zwiększyć szanse na przeżycie zwierząt w trudniejszych warunkach środowiskowych - twierdzą badacze.

Być może obecność szakala odstraszała również potencjalnych drapieżników lisa i jego młodych. Tego typu mieszane stada zwierząt lepiej też radzą sobie z zdobywaniem pożywienia.

Czy możliwe jest ich krzyżowanie?

Przyjaźń między szakalem a lisem: niesamowite relacje w świecie zwierząt

Według obecnej wiedzy naukowej niemożliwe jest krzyżowanie się szakali złocistych i lisów rudych. Przeszkodą jest tu odmienna liczba chromosomów u obu gatunków. Aczkolwiek w przyrodzie obserwowano już przypadki powstawania mieszańców u ssaków o różnej liczbie chromosomów, jak np. muł.

Gatunek Liczba chromosomów
Szakal złocisty 78
Lis rudy 34

Biorąc jednak pod uwagę zaobserwowane zachowania, możliwe byłoby ich krzyżowanie, gdyby nie przeszkoda genetyczna. Świadczy to o bardzo zażyłej relacji między tymi zwierzętami.

Szakale coraz częstsze w Europie

Szakale złociste pierwotnie występowały głównie w Azji. Jednak od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się również w Europie, m.in. w Niemczech i w Polsce. Ich ekspansja na zachód kontynentu jest związana m.in. ze zmianami klimatycznymi i ociepleniem.

Dodatkowo szakale tracą wiele naturalnych siedlisk w wyniku rozwoju cywilizacji. Stąd migracja tych zwierząt w poszukiwaniu nowych terenów życiowych. Można przypuszczać, że wraz ze wzrostem temperatury będziemy obserwować coraz więcej szakali w Europie.

Relacje zwierząt zaskakują badaczy

Przypadek relacji szakala złocistego z lisem rudym pokazuje, jak złożone i zaskakujące potrafią być zachowania zwierząt. Międzygatunkowe interakcje, których mechanizmy nie do końca rozumiemy, nadal stanowią fascynującą zagadkę dla badaczy.

  • Być może w przyszłości odkryjemy jeszcze więcej tego typu zaskakujących przyjaźni w świecie fauny.
  • Na razie przykład szakala i lisa pokazuje niezwykłą zdolność zwierząt do budowania relacji ponad podziałami gatunkowymi.

Podsumowanie

W artykule opisano zaskakującą relację, jaka wytworzyła się pomiędzy samotnym szakalem złocistym a samicą lisa rudego wraz z młodymi. Na zdjęciach widać, jak szakal bawi się z lisiętami i dostarcza im pożywienie. Badacze sugerują, że szakal prawdopodobnie z powodu odosobnienia od własnego gatunku znalazł towarzystwo w lisicy.

Z naukowego punktu widzenia tego typu międzygatunkowe relacje nie są niczym niezwykłym. W trudnych warunkach zwierzęta często łączą się w grupy z przedstawicielami innych gatunków, by zwiększyć szanse na przetrwanie. Z tej nietypowej więzi korzyści czerpały obie strony.

Artykuł porusza również kwestię rozmnażania się lisów i szakali. Okazuje się, że jest ono niemożliwe ze względu na inną liczbę chromosomów u tych zwierząt. Niemniej zażyłość między osobnikami wskazuje, że gdyby nie to ograniczenie, mogłyby się one krzyżować.

W konkluzji podkreślono, że obserwowany przypadek doskonale obrazuje złożoność zachowań zwierząt i relacji międzygatunkowych. One wciąż stanowią zagadkę dla naukowców i być może w przyszłości dowiemy się o kolejnych zaskakujących przyjaźniach w świecie fauny.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Pompa ciepła Neoheat - wydajne rozwiązanie ogrzewania domu
  2. Zalety i wady elektrowni jądrowej: energia jądrowa.
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły