News

Przejęcie na rynku paliwowym w USA: transakcja wart 7,3 mld dolarów

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki08.03.20244 min.
Przejęcie na rynku paliwowym w USA: transakcja wart 7,3 mld dolarów
banner

Amerykańska firma paliwowa Sunoco ogłosiła przejęcie operatora rurociągów i magazynów ropy Naftar Energy za 7,3 mld dolarów. Transakcja zostanie sfinalizowana poprzez wymianę akcji, dzięki czemu akcjonariusze NuStar otrzymają 32-procentową premię. Przejęcie pozwoli Sunoco zdywersyfikować działalność i wejść w posiadanie ponad 15 tys. km rurociągów i 63 magazynów ropy. Jednak po ogłoszeniu transakcji kurs akcji Sunoco spadł o 5 proc., podczas gdy NuStar wzrósł o 23 proc.

Sunoco przejmuje NuStar

Amerykańska firma paliwowa Sunoco ogłosiła przejęcie operatora rurociągów i magazynów ropy NuStar Energy za 7,3 mld dolarów. Transakcja zostanie sfinalizowana poprzez wymianę akcji. Akcjonariusze NuStar otrzymają 0,4 akcji Sunoco za każdą swoją akcję, co oznacza premię w wysokości 32% w stosunku do ceny akcji NuStar z ostatniego piątku.

Przejęcie NuStar pozwoli Sunoco wejść w posiadanie ponad 15 tys. km rurociągów i 63 magazynów ropy. Pozwoli to zdywersyfikować dotychczasową działalność firmy, która skupiała się głównie na handlu paliwami i zarządzaniu siecią stacji benzynowych.

Wysoka premia dla akcjonariuszy NuStar

Akcjonariusze NuStar z pewnością są zadowoleni z warunków transakcji. Otrzymali bowiem bardzo wysoką 32-procentową premię w stosunku do ostatniej ceny akcji NuStar. To zachęciło ich do pozytywnego zaopiniowania transakcji.

Po ogłoszeniu informacji o przejęciu kurs akcji NuStar wzrósł o 23% w obrocie pozagiełdowym. Świadczy to o tym, że inwestorzy pozytywnie oceniają warunki transakcji.

Dywersyfikacja działalności Sunoco

Zakup NuStar to element szerszej strategii dywersyfikacji działalności firmy Sunoco. Do tej pory działalność firmy koncentrowała się na handlu paliwami i zarządzaniu siecią stacji benzynowych.

Teraz Sunoco wejdzie również w segment logistyki i magazynowania ropy naftowej. Przejmie bowiem kontrolę nad ponad 15 tys. km rurociągów i 63 magazynami ropy należącymi do NuStar.

Zmiany na globalnym rynku ropy

Transakcja wpisuje się w szersze zmiany zachodzące na globalnym rynku ropy naftowej. USA, które jeszcze dekadę temu były dużym importerem ropy, teraz stały się eksporterem netto tego surowca.

W grudniu 2022 r. port w Corpus Christi opuścił pierwszy tankowiec z amerykańską ropą eksportowaną do innego kraju poza Kanadę i Meksyk. To początek daleko idących zmian na tym rynku.

Czytaj więcej: Polska z wzrostem cen energii na rynku hurtowym

Spadek kursu akcji Sunoco

Informacja o przejęciu NuStar początkowo nie została entuzjastycznie przyjęta przez inwestorów Sunoco. W obrocie pozagiełdowym kurs akcji spółki spadł o 5%.

Po ogłoszeniu transakcji akcje Sunoco potaniały o 5 proc. w obrocie pozagiełdowym, natomiast NuStar wzrosły o 23 proc.

Być może inwestorzy obawiają się, że Sunoco przepłaciło za NuStar i transakcja nie przyniesie spodziewanych korzyści. Jednak z czasem nastawienie rynku może ulec zmianie, gdy inwestorzy dostrzegą potencjał tkwiący w połączonym podmiocie.

Wzrost kursu NuStar o 23 proc.

Przejęcie na rynku paliwowym w USA: transakcja wart 7,3 mld dolarów

Zupełnie inaczej zareagował rynek na akcje NuStar Energy. Tu zwyżka sięgnęła 23% po oficjalnym ogłoszeniu warunków transakcji.

Firma Zmiana kursu akcji
Sunoco -5%
NuStar +23%

Inwestorzy docenili wysoką premię, jaką otrzymali akcjonariusze NuStar w ramach transakcji. Może to oznaczać, że to właśnie NuStar było w tym przypadku spółką przejmującą, która dyktowała warunki.

Czas pokaże, czy połączony podmiot będzie w stanie skutecznie konkurować na wymagającym rynku paliwowym i logistyki ropy w USA.

Podsumowanie

W artykule omówiono transakcję przejęcia operatora rurociągów i magazynów ropy Naftar Energy przez amerykańską firmę paliwową Sunoco. Transakcja ta jest warta 7,3 mld dolarów i zostanie sfinalizowana poprzez wymianę akcji. Akcjonariusze NuStar otrzymają wysoką, bo aż 32-procentową premię.

Przejęcie NuStar pozwoli Sunoco zdywersyfikować działalność i wejść na rynek logistyki oraz magazynowania ropy. Firma przejmie ponad 15 tys. km rurociągów i 63 magazyny ropy należące do NuStar. Transakcja wpisuje się w zmiany zachodzące na globalnym rynku ropy, gdzie USA z eksportera stały się importerem netto tego surowca.

Informacja o przejęciu została początkowo negatywnie przyjęta przez inwestorów Sunoco, którzy obawiają się, że firma mogła przepłacić. Jednak inwestorzy NuStar bardzo pozytywnie przyjęli warunki transakcji, dzięki czemu kurs akcji tej spółki wzrósł o 23%.

Czas pokaże, czy gigant paliwowo-logistyczny powstały z połączenia Sunoco i NuStar będzie w stanie skutecznie konkurować na wymagającym rynku paliw i logistyki ropy w USA.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
  2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Zachód zaostrza sankcje dotyczące rosyjskiej ropy - dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie
  5. Szymański odkrywa prawdę: Fotowoltaika w kontrowersyjnym świetle - zaskakujące ujawnienia!
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Umowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.
NewsUmowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.

Nadmiar energii z OZE to problem, z którym mierzą się sieci elektroenergetyczne. Poznaj umowy ograniczające zdolności produkcyjne - innowacyjne rozwiązanie stosowane w Holandii, które pozwala efektywnie zarządzać nadwyżką energii odnawialnej.

Spadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023
NewsSpadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023

Liczba nowych prosumentów w Polsce w 2023 r. spadła aż o połowę w porównaniu do rekordowego roku 2022. Dowiedz się, jakie były przyczyny tego niespodziewanego spowolnienia rynku mikroinstalacji OZE oraz prognozy na przyszłość