News

Powracające do ojczyzny wielkie pandy czekają na najdłuższy lot swego życia

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki5 grudnia 20235 min
Powracające do ojczyzny wielkie pandy czekają na najdłuższy lot swego życia

Powracające do ojczyzny wielkie pandy Yang Guang i Tian Tian czeka długi lot z Edynburga do Czengdu w Chinach. Pandy spędziły w Szkocji 6 lat, ale nie udało im się tam rozmnożyć. Teraz wracają do ojczyzny w specjalnie zaprojektowanych metalowych klatkach. Będzie to najdłuższy lot w ich życiu.

Kluczowe wnioski:
 • Pandy były symbolem poprawy relacji Chin z Wielką Brytanią, które się pogorszyły.
 • Siedliska pand w Chinach są niszczone przez człowieka, a zwierzęta wymierają.
 • Chiny mają 12 rezerwatów, chroniących 2/3 pand przed wyginięciem.
 • Pandy wielkie żyją na dużych wysokościach i wolą zimny klimat.
 • Transport pandasów z powrotem do Chin odbył się w metalowych klatkach.

Transport pandas z Edynburga do Chin

Dwie pandy wielkie, Yang Guang i Tian Tian, zostały przetransportowane z zoo w Edynburgu z powrotem do Chin. 20-letnie zwierzęta spędziły w Szkocji 6 lat, ale nie udało im się tam rozmnożyć. Teraz w specjalnie zaprojektowanych metalowych klatkach zostały przewiezione na pokładzie samolotu linii China Southern z Edynburga do Czengdu.

Był to dla pand najdłuższy lot w ich życiu. Podróżowały w poniedziałek 4 grudnia i dotarły do Chin we wtorek miejscowego czasu. Transport odbył się zgodnie z planem.

Nieudane próby rozmnożenia

Pandy zostały wypożyczone przez chińskie władze i trafiły do Szkocji w 2011 roku. Liczono, że w Edynburgu uda im się rozmnożyć, jednak tak się nie stało. Przez 6 lat pary nie doczekały się potomstwa.

Yang Guang i Tian Tian pozostaną bezdzietne, choć wiele wysiłku włożono w stworzenie im odpowiednich warunków. Być może w naturalnym środowisku w Chinach będą miały większe szanse na reprodukcję.

Pandy jako symbol zmieniających się relacji Chin z Wielką Brytanią

Sprowadzenie pand do Szkocji było elementem poprawy relacji dyplomatycznych Chin z Wielką Brytanią. W 2011 roku ówczesny premier David Cameron i minister finansów George Osborne ogłosili początek „złotej ery” we wzajemnych stosunkach.

Jednak z biegiem czasu relacje te znacząco się pogorszyły. Dziś brytyjscy politycy coraz częściej określają Chiny mianem zagrożenia, a nie tylko wyzwania. W związku z tym zabrakło woli przedłużenia wypożyczenia pand.

Krytyka polityki Chin

Część brytyjskich posłów Partii Konserwatywnej domaga się, by premier Rishi Sunak przestał łagodzić retorykę wobec Chin i zaczął określać ten kraj jako bezpośrednie zagrożenie dla Wielkiej Brytanii.

Jest to znacząca zmiana tonu w porównaniu do czasów zapowiadanej „złotej ery”. Pogorszenie relacji dyplomatycznych przyczyniło się do decyzji o zakończeniu wypożyczenia pand.

Czytaj więcej: Polski zwycięzca wśród najsławniejszych zdjęć zwierząt na świecie

Siedliska pand wielkich niszczone przez działalność człowieka

Pandy wielkie naturalnie występują na terenach górskich Chin. Preferują zimny i wilgotny klimat. Ich siedliska znajdują się na dużych wysokościach od 2500 do 3200 m n.p.m.

Niestety coraz więcej obszarów zamieszkiwanych przez pandy jest wycinanych i niszczonych przez działalność człowieka. To główna przyczyna wymierania tych dzikich zwierząt.

Działalność człowieka jest główną przyczyną wymierania populacji tych dzikich zwierząt.

Ochrona siedlisk pand

Aby chronić pandy przed wyginięciem, w Chinach utworzono 12 rezerwatów. Żyje w nich około 67% populacji tych zwierząt. To daje pandom większe szanse na przetrwanie.

Jednak bez zmiany nastawienia do ochrony przyrody i zaprzestania niszczenia siedlisk, przyszłość pand wielkich nadal jest zagrożona.

Rezerwaty w Chinach chronią 2/3 populacji zagrożonych pand

Powracające do ojczyzny wielkie pandy czekają na najdłuższy lot swego życia
 • Pandy wielkie są zagrożone wyginięciem z powodu niszczenia ich siedlisk.
 • W Chinach utworzono 12 rezerwatów, chroniących 67% populacji tych zwierząt.
 • Rezerwaty dają szansę na przetrwanie, ale bez ochrony całych siedlisk przyszłość pand jest niepewna.
Liczba rezerwatów pand w Chinach 12
Odsetek chronionych pand 67%

Chociaż rezerwaty zapewniają ochronę znacznej części populacji, to jednak bez kompleksowych działań pandom wielkim ciężko będzie uniknąć wymarcia. Kluczowe jest zaprzestanie niszczenia ich naturalnych siedlisk.

Pandy wielkie preferują zimny klimat i żyją na dużych wysokościach

Pandy wielkie żyją na obszarach górskich Chin, na wysokości od 2500 do 3200 metrów. Naturalnie występują w zimnym i wilgotnym klimacie. Te warunki odpowiadają ich organizmom.

W Edynburgu starano się odtworzyć preferowane przez pandy zimno, wilgoć i spokój. Niestety mimo starań, zwierzęta nie rozmnożyły się przez 6 lat pobytu w Szkocji.

Być może powrót do naturalnych warunków w Chinach zwiększy ich szanse na reprodukcję i zabezpieczenie przetrwania gatunku.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem transport dwóch pand wielkich z powrotem do Chin. Yang Guang i Tian Tian spędziły 6 lat w Edynburgu, gdzie bezskutecznie próbowano je rozmnożyć. Teraz w specjalnych metalowych klatkach zostały przewiezione samolotem do ojczyzny.

Przybliżyłem też kontekst polityczny sprowadzenia pand do Wielkiej Brytanii. Miało to poprawić relacje dyplomatyczne Chin z tym krajem, jednak z czasem stosunki się pogorszyły. Stąd decyzja o zakończeniu wypożyczenia.

Ponadto omówiłem zagrożenia dla populacji pand wielkich ze strony człowieka. Ich siedliska w Chinach są niszczone, przez co zwierzęta wymierają. Dlatego kluczowe jest tworzenie rezerwatów - obecnie chronią one 2/3 pand.

Na koniec wspomniałem o preferowanych przez pandy warunkach środowiska - zimny klimat i duże wysokości. Być może powrót do Chin zwiększy szanse tych zwierząt na przeżycie i rozmnażanie.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Historia pierwszego kasyna w Europie
NewsHistoria pierwszego kasyna w Europie

Stary Kontynent od wieków zadziwia i ekscytuje. To tu dochodziło do wielu ekscytujących odkryć, także w tym zakątku świata budziły się największe wojenne konflikty. Dziś kroniki historyczne zaprowadziły nas do pierwszego w historii Europy kasyna.