News

Polska na czele w Europie w przypadku smogu, odwrócona tabela.

Autor Ida Nowak
Ida Nowak10.01.20247 min.
Polska na czele w Europie w przypadku smogu, odwrócona tabela.
banner

Polska niestety znajduje się na czele Europy jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza smogiem. W wielu polskich miastach regularnie przekraczane są normy stężeń pyłów PM10 i PM2,5. Jest to poważny problem, który negatywnie wpływa na zdrowie i życie Polaków. Główną przyczyną tak złej jakości powietrza w Polsce jest emisja zanieczyszczeń z przestarzałych pieców, potocznie nazywanych "kopciuchami". Choć wymiana tych pieców postępuje, to dzieje się to zbyt wolno, by skutecznie walczyć ze smogiem. Aby zmienić tę sytuację potrzebne są zdecydowane działania i świadomość społeczna problemu.

Przyczyny Polskiego Smogu

Główną przyczyną smogu w Polsce jest emisja zanieczyszczeń z przestarzałych pieców, potocznie nazywanych "kopciuchami". Szacuje się, że w naszym kraju jest ich jeszcze około 3 milionów. Piece te nie posiadają żadnych systemów filtrujących spaliny, przez co emitują ogromne ilości pyłów PM10, PM2,5 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Kopciuchy odpowiadają za aż 80% całkowitej emisji pyłów z sektora bytowo-komunalnego. Dodatkowo Polacy często spalają w nich odpady lub tzw. muły węglowe, co jeszcze bardziej zwiększa emisję toksyn. Na obszarach wiejskich i podmiejskich problem ten jest szczególnie widoczny ze względu na duże zagęszczenie zabudowań jednorodzinnych ogrzewanych węglem.

Niska emisja głównym źródłem smogu w miastach

Choć głównie mówi się o przestarzałych piecach na wsiach i w małych miejscowościach, to również w dużych miastach niska emisja odgrywa kluczową rolę. Według badań źródła powierzchniowe, czyli właśnie indywidualne paleniska, odpowiadają nawet za ponad 80% zanieczyszczeń powietrza pyłem zawieszonym PM10 w aglomeracjach miejskich.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że piece i kotły węglowe często nadal funkcjonują w starych kamienicach w centrach miast. Do tego dochodzi emisja z ruchu samochodowego oraz napływ zanieczyszczeń spoza miasta. Te czynniki w połączeniu ze specyficznymi warunkami meteorologicznymi i topografią miejską tworzą wręcz wybuchową mieszankę.

Wysokie Stężenia Pyłów PM

Wiele polskich miast regularnie odnotowuje bardzo wysokie stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, które są głównymi składnikami smogu. Często przekraczają one normy Światowej Organizacji Zdrowia, a nawet własne, mniej restrykcyjne normy krajowe.

Miasto Średnie roczne stężenie PM10 (μg/m3) Norma WHO
Żywiec 46 20
Rybnik 50 20
Pszczyna 38 20

Jak widać na przykładzie kilku miast z województwa śląskiego, średnie roczne stężenia pyłów PM10 są nawet dwukrotnie wyższe niż maksymalne normy WHO. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda, gdy popatrzymy na konkretne dni, kiedy notowane są bardzo wysokie, kilkukrotnie przekraczające normy poziomy.

Czytaj więcej: Budka po planach porządku w Enei szykuje się do zmian w PGE

Polskie Miasta Na Czele

Niestety, ale to właśnie polskie miasta znajdują się w czołówce niechlubnych rankingów dotyczących zanieczyszczeń powietrza w Europie. W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia aż 33 z 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu pyłami PM2,5 znajdowało się w Polsce. Pierwsze miejsce zajęła Nowa Ruda, drugie - Nowy Targ, a trzecie Sucha Beskidzka. Dla porównania żadne miasto z Europy Zachodniej nie znalazło się nawet w pierwszej pięćdziesiątce.

Polskie miasta regularnie zajmują także czołowe miejsca pod względem dobowych stężeń pyłów, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Bardzo często media donoszą o przekroczeniach norm nawet kilkukrotnie, szczególnie na Śląsku, w Małopolsce i w aglomeracji łódzkiej. Mróz, mgła i brak wiatru tylko potęgują ten problem ze względu na utrudnioną wentylację powietrza w takich warunkach.

Zanieczyszczenia Powietrza W Europie

Polska na czele w Europie w przypadku smogu, odwrócona tabela.

Mimo, że Polska ma najgorszą jakość powietrza w Europie, problem smogu i zanieczyszczeń dotyczy także wielu innych państw Starego Kontynentu. Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska pyły PM2,5 przyczyniają się do przedwczesnej śmierci blisko 400 tysięcy Europejczyków rocznie. Jednak sytuacja z roku na rok poprawia się za sprawą wielu inicjatyw proekologicznych.

„Kraje Europy Zachodniej już kilkanaście lat temu zaczęły wdrażać skuteczne mechanizmy walki ze smogiem i obecnie odnoszą z tego korzyści. My jesteśmy trochę w tyle, ale udało nam się przynajmniej przyjąć konkretne cele oraz uruchomić programy finansowania wymiany pieców”

- mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Jak dodaje, najważniejsze jest teraz konsekwentne i szybkie wdrażanie tych instrumentów, aby jak najszybciej ograniczyć emisję szkodliwych substancji do powietrza i poprawić jego jakość dla zdrowia obywateli.

źródła Smogu W Polsce

Za tak fatalną jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim sektor bytowo-komunalny (czyli wspomniane wcześniej piece, kotły i paleniska węglowe), który emituje blisko 80% całości generowanych w Polsce zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Do tego dochodzi emisja z transportu - głównie przestarzałych samochodów z silnikami Diesla, które również wydalają spore ilości pyłów do powietrza.

Problemem są także zanieczyszczenia napływające do Polski spoza naszych granic. Duże emisje z Europy Zachodniej oraz Rosji i Ukrainy również mają wpływ na jakość naszego powietrza - według różnych szacunków odpowiadają one za 10-15% zanieczyszczeń. Naukowcy alarmują, że najbardziej niebezpieczne są pyły drobne, które przenoszone są na duże odległości i pozostają w atmosferze nawet przez kilka tygodni.

Walka Ze Smogiem W Polsce

Aby poprawić fatalny stan powietrza w Polsce, w ostatnich latach rząd podejmował działania mające na celu walkę ze smogiem. Uruchomiono program „Czyste Powietrze”, który udziela dotacji na wymianę starych pieców. Ponadto od 2023 roku w samorządach powyżej 10 tys. mieszkańców będzie zakaz używania kopciuchów. Samorządy mają także obowiązek opracowania programów ochrony powietrza oraz wprowadzania ograniczeń w ruchu w razie przekroczeń norm smogowych.

Mimo tych działań, walka ze smogiem postępuje bardzo wolno. Jak wynika z danych, do tej pory wymieniono kilkaset tysięcy pieców, podczas gdy do wymiany pozostało ich ponad 3 miliony. Do tego część miast w ogóle nie wdraża programów ochrony powietrza, a ograniczenia ruchu są rzadkością. Dlatego konieczne jest znaczne przyspieszenie tych procesów i zwiększenie ich efektywności, aby jak najszybciej oczyścić powietrze w naszym kraju.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono przyczyny fatalnej jakości powietrza w Polsce oraz negatywne konsekwencje smogu dla zdrowia Polaków. Zwrócono uwagę, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza są przestarzałe, nieefektywne piece grzewcze na paliwa stałe, potocznie zwane "kopciuchami". Ich wymiana postępuje zbyt wolno, przez co walka ze smogiem idzie opornie.

Pokazano również, że to właśnie polskie miasta znajdują się w czołówce niechlubnych rankingów dotyczących jakości powietrza w Europie. Mimo poprawy sytuacji na zachodzie kontynentu, u nas wciąż notuje się wysokie przekroczenia norm smogowych, co negatywnie wpływa na zdrowie i życie obywateli.

Podjęte przez rząd działania, jak uruchomienie programu "Czyste Powietrze" czy zakaz używania kopciuchów, są dobrym krokiem, ale tempo poprawy jakości powietrza wciąż zbyt wolne. Aby skutecznie walczyć z plagą smogu konieczne są zdecydowane, szybkie i konsekwentne działania na wielu płaszczyznach.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił lepiej zrozumieć skalę problemu smogu w Polsce oraz pilną potrzebę intensyfikacji działań na rzecz walki o czyste powietrze, którym wszyscy oddychamy. To kwestia zdrowia publicznego, na którą nie możemy sobie dłużej pozwolić.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Pompa ciepła Neoheat - wydajne rozwiązanie ogrzewania domu
  2. Zalety i wady elektrowni jądrowej: energia jądrowa.
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły